۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1580
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  32385
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
گفتگوی رسانه اروندپرس با دکتر ابراهیم نعیمی ؛ نامزد احراز شهرداری آبادان
کد خبر : 11600۱۴ | در تاريخ : شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ | ساعت : ۲:۳۵ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

در برنامه‌های اجرایی آینده شهرداری آبادان که با هدف  گذر از سازمانی خدماتی به نهادی اجتماعی خدماتی معطوف گردیده ، با تغییر رویکرد مدیریت شهری به سوی مدیریت محله‌محور تلاش در تحقق این موضوع خواهد داشت.

دکتر ابراهیم نعیمی یکی از یازده نامزدهای احراز پست شهرداری آبادان است که در اولین روز جلسه ارائه رزومه و برنامه ها در محل شورای اسلامی شهر آبادان حاضر شد و بعنوان دومین نفر از برنامه های خود دفاع کرد. نگاه علمی و نو ایشان به تغییر دادن رسالت خدماتی شهرداری به نهادی اجتماعی و خدماتی ما را بر آن داشت تا با او باب گفتگو را باز نماییم.

ابراهیم نعیمی ؛ متولد ۱۳۳۸ آبادان و ساکن منطقه امیرآباد این شهر است. مدرک تحصیلی او دکترای مدیریت بازرگانی بین الملل است که در حال حاضر در دانشگاه های مختلفی به تدریس مشغول است. او سابقه مدیریت در سازمان منطقه ازاد قشم و تحت عناوین مختلفی از جمله مدیریت های بازرگانی از سال ۱۳۷۴ را دارد. همچنین وی دارای تحصیلات تکمیلی از جمله برنامه ریزی مدیریت شهری و تجارت بین الملل و چند رشته ی دیگر در حوزه سرمایه گذاری می باشد.او سابقه حضور در سازمان زیباسازی هرداری تهران از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۷۹ بعنوان قائم مقام معاونت درآمد و بازرگانی زیبا سازی  شهر تهران را در کارنامه دارد.یکی از تخصص های ایشان طراحی  و تدوین مدل های کسب و کاربرای شرکت های خدمات شهری و نو سازی است.

اروندپرس: شما کاندیدای شهرداری آبادان هستید. فکر می کنید ضریب موفقیت شما در صورتی که اعضای شورا به شما اعتماد کنند و شما شهردار این شهر بشوید به چه میزان خواهد بود؟

-بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا گرم ترین سلام های خود را نثار ارواح طیبه ی شهدایی می کنم که با نثار خون خود مانع از سقوط آبادان عزیز شدند و امروز ما هر چه داریم از خون بهای آن عزتمندان است. لازم است که عرض کنم آبادان امروز ما ؛ شایسته ی این مردم قهرمان و مدافع ارزش های والای انقلاب شکوهمند اسلامی مان نیست و حضور بنده و قطع به یقین دیگر عزیزانی که احساس وظیفه کرده اند و با برنامه های خود بدنبال شکوفایی دوباره ی این شهر و بالا بردن سطح خدمات اجتماعی در این شهر هستند ؛ نقطه ی اشتراک داریم.بنده برنامه هایم را بطور خلاصه وار خدمت شما اعلام می کنم و البته شرح این برنامه ها را نیز در اختیار اعضای محترم و آینده نگر شورای اسلامی شهر آبادان قرار داده ام.

اروندپرس: پیش از آن که برنامه هایتان را بشکل توصیفی به اطلاع خوانندگان ارودپرس برسانید مایلم بدانم که جلسه امروز را چگونه ارزیابی کردید؟

-گمان می کنم جلسه ی خوبی بود و این را می توان از طرح پرسش های متنوع اعضای محترم شورای اسلامی شهر پی برد.البته به این مهم پی بردم که شورای شهر دغدغه های بسیاری دارند که بیشتر آن ها از جنس نگرانی بابت نوع مدیریت شهری است که قابل فهم و درک هم می باشد چرا که وضعیت کنونی شهر و تشکبلات شهرداری خود گویای همه چیز است. معتقدم کار کردن در چنین شرایطی بشرط وام گرفتن از خرد جمعی بویژه منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر می تواند قطار توسعه و پیشرفت واقعی شهر را بر ریل هایی قرار دهد که از جنس آهن هستند و ماندگار.

اروندپرس: پس شما برای مدیریت شهری برنامه های ویژه ای دارید.

-نه تنها بنده که هر فرد دیگری که سکاندار امور شهری مثل آبادان بشود ناگزیر است که هنر مدیریت را بکار بندد و از تمام ظرفیت های انسانی و خرد جمعی نخبگان شهر استفاده نماید.داشتن برنامه راهبردی با یک نظام و روشی مدون که بتوان نظریه‌ها و تحلیل‌ها و روابط علی و معلولی حاکم بر ذهن برنامه‌ریزان  و مجریان را مورد بررسی قرارداده و با رسیدن به تحلیل‌هایی جامع‌تر یا تغییرات محیطی در داده‌های پیش‌فرض برنامه‌ها و یا تغییر در فرضیه‌های حاکم بر محیط متوجه شویم که کدام یک از برنامه‌ها و اقدامات  در راستای تحقق اهداف شهرداری و صرفه و صلاح شهروندان باید اصلاح شوند.

اروندپرس: مردم در ساختار و نگاه خاص جنابعالی به مدیریت شهری چه جایگاهی دارند؟

– فراموش نکنیم شهروندانی که به دنبال مشاهده بی‌عدالتی‌ها و آسیب‌های اجتماعی پیرامون خود ابراز نارضایتی می‌کنند و از همراهی مدیران و مسوولان جامعه خود دلزده می‌شوند به دنبال برقراری عدالت تام و تمام در جامعه نیستند، چرا که چنین موضوعی را خارج از دستان خود می‌دانند و در امید و انتظار خود به تحقق آن دل بسته‌اند. شهروندان تنها با زدودن و کاهش بی‌عدالتی‌‌های آشکارا چاره‌پذیر پیرامون خود، امیدوار می‌شوند و حس همدلی و همراهی با مدیران جامعه خواهند کرد. شهروندان انتظار دارند سیستم اجتماعی پیرامونشان که نهادها نیز جزئی از آن است به این کژرفتاری‌ها پاسخ مناسبی بدهد و مردم روندی مناسب را برای مهارزدن به رشد آسیب‌ها و نابسامانی‌ها شهرشان مشاهده‌کنند.درک این موضوع به ما کمک خواهد کرد تا راه را به دریافت و شنیدن مشاهدات و نظرات مردم باز کنیم و غفلت از توجه به نظرات شهروندان و برقرارکردن ارتباط دوسویه با آنان را کنار بگذاریم.

اروندپرس: خب این موارد رو چگونه می توان عملیاتی کرد؟

-باید زمینه و بسترلازم برای  رشد رسانه‌های اجتماعی در سطح محلی و شهری جویا باشیم. و همچنان که ظهور منتخبین جدید شورا به‌عنوان ضرورتی انکارناپذیر در مدیریت شهری ؛ فضای اجتماعی شهر آبادان را دراین  دوران متحول نماید. شاهد آن باشیم که ظهور خدمات نوین و محله محور با همه ابعاد و خصوصیات لازم برای سازمانی نظیر شهرداری آبادان ما را در فهم و شناخت و آگاهی هرچه بیشتر نسبت به فضای انسانی شهر یاری رساند.

اروندپرس: عمده مشکل شهر آبادان نبود سرمایه گذاری مطلوب و قابل لمس برای مردم است. بطوری که مردم از این سرمایه گذاری ها عایدی هم داشته باشند. برنامه های شما در این زمینه چیست؟

– در باور من شهر برای انسان ها ساخته می شود و از روابط انسانی و ساختار اجتماعی، هویت می پذیرد. بنابراین کلیه برنامه ها و فعالیت ها باید در جهت ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و آرامش و آسایش آنها تنظیم شود و به اجرا در آید. بر این اساس دستیابی به شهری انسان محور هدف این برنامه است و شهرداری باید به عنوان نهادی ” تسهیل گر” و نه ” تصدی گر” عهده دار اجرای این مأموریت باشد. در این نگاه است که مردم تدریجا شهرداری را از آن خود می دانند، به آن اعتماد می کنند و نسبت به شهر و مسائل و مشکلات آنها احساس تعلق و مسئولیت می یابند و رابطه ای ارگانی و صمیمی میان مردم و این نهاد برقرار و امید به آینده ای بهتر برانگیخته می شود. تنها با این امید است که ظرفیت عظیم و نیروی بزرگ اندیشه “مردم”، پشت سر شهرداری بسیج می شود و در تصمیم سازی ها و سپس در مرحله اجرا و نظارت به مدد مدیریت شهری می آید. واقعیت آن است که مهمتر از عناوین و حتی راهبردها و راهکارهای برنامه، طراحی برنامه های عملیاتی و مدیریت بر اجرای پروژه هایی است که بتوانند امکان مشاوره و مشارکت شهروندان، نهادهای مدنی، شبکه های اجتماعی، فعالان و متخصصان امور شهری به ویژه بانوان و جوانان را فراهم کنند و ظرفیت های جدیدی در تأمین منابع پایدار، سرمایه گذاری مردمی، ثروت آفرینی شهری، شتاب و رونق در کسب و کارهای شهری را ایجاد و نهایتا تحول در ساختارهای  حقوقی و نظارتی تبدیل آبادان به شهری دلخواه برای مردم را محقق سازند. اجرای این برنامه ها از سوی هر که باشد نیازمند سیاستگزاری و مدیریت جمعی است که اساس آن همدلی، حسن ظن، مشارکت و هم افزایی از سوی شهروندان آبادانی، شورای اسلامی شهر و پرسنل زحمتکش شهرداری و مستلزم پشتیبانی و تعامل میان ارکان نظام جمهوری اسلامی،  و بخصوص منطقه آزاد اروند،استانداری خوزستان ودر پایان نمایندگان محترم این مردم در مجلس شورای اسلامی است.

اروندپرس: از شما می خواهم که در همین رابطه بطور مشخص تر برنامه هایتان را بفرمایید.

-من رئوس برنامه هایم را در چند محور ارائه دادم که شامل: ۱-توانمند سازی شهرداری در راستای ایجاد مدیریت متحد همگرای شهری۲-ایجاد فضای قابل اعتماد جهت سرمایه گذاری در شهر با محوریت شهرداری۳-محیط زیست و خدمات شهری و فضای سبز۴-معماری و هویت و شهرسازی۵-توسعه زیر ساخت ها و ارتقاء شاخص های کمی و کیفی نظام جابجایی های شهری و حومه۶-ارتقاءشاخص های فرهنگی،ورزشی،اجتماعی،مذهبی شهروندان۷-طرح جامع زیباسازی شهر آبادان۸-پیاده نمودن سند راهبردی  شهر ؛ می باشند که هر کدام از این بخش ها دارای زیر مجموعه هایی است که نحوه ی عملیاتی شدن هر کدام را کاملا بیان می کند.

اروندپرس: شما در جلسه امروز در پاسخ به پرسش یکی از اعضای شورا در انتخاب مدیران شهرداری دقیقا گفتید که تابع شورای شهر هستید. فکر نمی کنید این پاسخ شما نوعی جلب رضایت شورا قلمداد بشود؟

-بنده دقیقا عرض کرم تابع شورای و قوانین حاکم در این زمینه هستم. شورای شهر حکم پارلمان محلی را دارد و مطابق قانون شرح وظایفی دارد که شهردار نیز طبق قانون موظف است که به آرای شورا توجه نماید.بنابراین اگر شهردار از نظرات قانونی شورا تبعیت نکند تخطی کرده است. اگر کمی به پشت سر نگاه کنیم متوجه می شویم که هرگاه بین شورا و شهردار و تصمیماتی که خارج از خرد جمعی این دو اتخاذ و اجرایی شده بیاندازیم ؛ موارد زیادی از حیف و میل اعتبارات شهری که در واقع متعلق به مردم است قابل رصد هستند که جای بسی تاسف دارد.

اروندپرس: شما در تشریح برنامه هایتان تاکید بر قدرت و توان چانه زنی در خصوص جلب سرمایه گذاری تاکید داشتید . در این باره توضیح بیشتری می دهید؟

-سرمایه گذاری و جلب و هدایت سرمایه گذاران برای ورود به عرصه ی توسعه ی شهری از جمله تخصص های بنده و جزو سوابق اجرایی بنده است. از سال ۱۳۷۴ در منطقه آزاد قشم در این عرصه مسوولیت داشته ام و طی سال های بعد تا به امروز در شرکت های بزرگ عمرانی و سازمان های شبه دولتی در شهرهای دیگر نظیر بروجرد و تهران فعالیت جذب و هدایت سرمایه و سرمایه گذار را داشته ام.اینها در کنار مسئولیت گروه مذاکرات سرمایه گذاری با تجار و صنعتگران و وابسته های سفارتخانه های ژاپن؛ مالزی؛ هند ؛ امارات ؛ پاکستان؛ عربستان ؛ سنگاپوروعراق  و نیز بعنوان نماینده شورای عالی مناطق آزاد کشور در عربستان سعودی و همچنین کارشناس ارشد جهت شرکت در شورای برنامه ریزی تجاری استان هرمزگان و مسئول پیگیری توسعه صادرات غیرنفتی استان خوزستان از دیگر فعالیت های بنده در خصوص جذب سرمایه گذاربوده است.ضمن آنکه تجربه حضور در چین جهت جلب و جذب سرمایه گذاران چینی و انجام مذاکرات فنی و اقتصادی با بیش از ۴۰ شرکت خارجی در زمینه سرمایه گذاری را در کارنامه عملیاتی خود دارم.

اروندپرس: پس با این حساب باید زبان خارجه هم بلد باشید.

-بله خوشبختانه بنده به زبان های انگلیسی ؛ عربی ؛ هندی و تا حدودی نیز به زبان آلمانی اشراف دارم.

اروندپرس:آخرین سوال؛ فکر می کنید شما شهردار آبادان خواهید شد؟

-واقعیت آن است که برای قبول یک مسوولیت سنگین ؛ آن چیزی که بیشتر مد نظر است ؛ انتخاب مناسب ترین گزینه است. من فکر می کنم در این میان سنگینی بار این کار پس از انتخاب شهردار ؛ بر دوش اعضای شورای شهر است نه شخص شهردار. امیدوارم که اعضای محترم شورای اسلامی شهر آبادان در انتخاب خود نهایت دقت را به خرج بدهند و شایسته ترین را انتخاب کنند.

رسانه اجتماعی اروندپرس

 1. سهیل گفت:

  سلام وتبریک عرض می کنم دراین روزهای شاد دینی وموففیت های رزمندگان اسلام،آب شدن برف ابهت امریکاوه‍ژمونی.
  سردبیرگرامی اروندپرس،آیابادکاندیدهای محرزشهرداری آبادان مصاحبه انجام داد های که ماباآنهاآشنا شویم یااین یکی خصوصی وپیشنهادی ازطرف کسی بوده است،ایشان باسوادولایق به نظرمی رسندولی برای شهرپرمشکلات شهرداری جسورعملیاتی نیازمنداست،اگرمصاحبه دیگرگزینه هارامختصرابگذاریدسودمندمی باشد،

  • سردبیر گفت:

   چکیده ای از توانمنی ها و برنامه های دیگر کاندیداها نیز در کانال اروندپرس منتشر شده است که پیشنهاد می کنم مطالعه فرمایید. در خصوص آقای نعیمی توصیه یا پیشنهادی نبود بلکه اشان خودشان پیشنهاد دادند و ما نیز پذیرفتیم. مثلا جناب حنظل عیدانی نیز رزومه و برنامه کاری خود را ارسال کردند و ما در کانال اروندپرس منتشر کردیم. arvandpressnew@

 2. سهیل گفت:

  متشکرشماهستم آقای سردبیر که شرح دادید