۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  330
 • بازدید دیروز :

  8400
 • بازدید این هفته :

  45740
 • رتبه الکسا :

  36235
ImageWeek
کدام دولت نگاه ویژه ای به آبادان داشته است؟
کد خبر : 7973۰۴ | در تاريخ : شهریور ۴, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۳۴ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

آبادان پس از ۲۸ سال که از پایان جنگ گذشته است هنوز خود را پیدا نکرده و در بسیاری امور هنوز اندر خم یک کوچه است.

رطب بریمی

در هفته بزرگداشت مقام شامخ شهدای دولت بویژه شهیدان رجایی و باهنر هستیم و بیش از هر زمان دیگری شاهد بنرهای تبایغاتی افتتاح پروزه ها یا کلنگ زنی آنان می باشیم. اینها در کنار مصاحبه های رادیویی و تلویزیونی مسوولان شهرستان آبادان این حس را منتقل می کند که دولت نگاه ویژه ای به این شهر دارد.

مردم جنگ زده ی آبادان وقتی ۲۸ سال پیش به حانه و کاشانه ی متروکه و ویرانه ی خود بازگشتند هر روز این شعار را می شنیدند که آبادان را زیباتر از قبلش خواهیم کرد. شعاری که از حنجره ی میهمانان پایتخت نشین در تجمعات مردمی آبادان تکرار و تکرار می شد.

نگاه دولت علی اکبر هاشمی رفسنجانی با شعار سازندگی به آبادان ؛ موجب شد که با شتاب زیادی نسبت به ترمیم خرابی ها اقدام بشود و اعتبارات بسیار خوبی نیز به ستادهای معین مستقر در آبادان تزریق شد. توجه داشته باشید که این اعتبارات در اختیار ستادهای معین قرار گرفتند و آن ها نیز طبق برنامه قرار بود شهر را قابل سکونت کنند همین. بی برنامگی و بی توجهی به زیرساخت های مهمی پون فرهنگ و هنر ؛ رفاه و سرگرمی ؛ بهداشت و درمان ؛ آموزش و پرورش ؛ لوله کشی آب ؛ سیم بانی مخابرات و …. از جمله اموری بودند که مغفول ماندند و یا لااقل بخوبی دیده نشدند که از این بابت باید نمره ی بسیار بدی به دولت سازندگی داد چرا که نه تنها آبادان زیباتر از سابق نشد که حتا نتوانستند چهره ی کریه خرابی ها را از شهر بزدایند.

دولت سازندگی ؛ علیرغم تمام کاستی های موجود در شهر آبادان ؛ آن هم بدلیل تکرار چندباره ی غارت بخشی از اعتبارات تخصیصی به بازسازی آبادان توسط متولیان و برخی پیمانکاران آشنا ؛ پایان سازندگی آبادان را رسما اعلام کرد تا دیگر پولی بیشتر از مقرری استانداری وارد این شهر نشود.

دولت اصلاحات به ریاست سید محمد خاتمی با شعار توسعه سیاسی پای به عرصه وجود گذاشت. با آنکه آن دولت ؛ شعار سیاسی می داد اما در حوزه فرهنگ نیز سرامد دولت های پس از انقلاب بود و با طرح موضوع گفتگوی تمدن ها ؛ چهره ای دمکراتیک و آزاد اندیشی از جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشت. آن دولت در موضوع بازسازی ابادان ؛ بار دیگر پرونده را گشود و با تزریق اعتباراتی تازه – علیرغم سقوط ناباورانه ی نفت به زیر ده دلار – در صدد برآمد تا جان تازه ای به آبادان بدهد.

شاید اگر درآمدهای ناچیز نفتی و نیز بحران شوری آب که نتیجه ی برداشت های غیراصولی از کارون و ورود پساب های صنایع نیشکر و همچنین  کمی نزولات آسمانی نبود ؛ دولت اصلاحات می توانست آبادان را جانی تازه ببخشد اما این ها و دخالت های مستقیم برخی نمایندگان وقت آبادان در عزل و نصب های مدیریت های شهرستان ؛ عملا تلاش های دولت مرکزی کم اثر نمود تا جایی که بحران شوری آب در آن دوره موجب هرج و مرج اجتماعی در سطح شهر و آسیب دیدن برخی بانک ها و فروشگاه ها گردید.

دولت اصلاحات برای آنکه بتواند خدمات ضرب الاجلی در اختیار مردم آبادان قرار بدهد اقدام به نصب و راه اندازی ایستگاه های توزیع آب شیرین بشکل رایگان نمود که البته پس از آنکه با لابی گری برخی مسوولان وقت پای شرکت های آب های فرامعدنی به منطقه باز شد ابتدا ایستگاه های توزیع آب را پدلی کردند و سپس تعطیلش کردند!

دولت اصولگرای محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ از راه رسید و  باز هم آبادان چشم انتظار دور تازه ای از شعارها شد.شعار دولت نهم و دهم عدالت محوری بود . دولت های این دوره را خوشبخت ترین دولت های پس از انقلاب نامیده اند چرا که نفت به بالاترین قیمت خود رسیده بود و با بیش از صد دلار در هر بشکه معامله می شد. درآمدهای دولت بقدری زیاد شده بود که احساس کردند می توانند صدها پروژه را کلنگ زنی کنند. پروژه هایی که نزدیک به هزار تای آن ها هنوز نیمه تمام هستند!

طرح بزرگ ایجاد سد گتوند و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۷۶ آغاز شد و دوبار در پنجم مرداد ۱۳۹۰ و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳۲  توسط محمود احمدی نژاد افتتاح شد تا آغازی بر مصائب سخت سال های بعد از آن برای مردم خوزستان باشد. این سد باعث شد که میلیون ها تن نمک های گنبدی گچساران در آب حل بشود و از طریق کارون ؛ دشت حاصلخیز خوزستان را نابود کند و عملا با ایفای نقش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ؛ عاملی بشود برای شوری آب شرب مناطق پایین دست رودخانه کارون نظیر اهواز ؛ شادگان ؛ آبادان و خرمشهر.

دولت اصولگرای احمدی نژاد برای کاهش این خسارت اقدام به تعریف پروژه ی بزرگی به نام طرح انتقال آب غدیر نمود.این طرح از سال ۱۳۸۷ اجرایی شده بود و فاز اول آن در مهرماه ۱۳۸۹ توسط رییس جمهور وقت افتتاح شد و به مردم گفته شد که با پایان یافتن این پروژه بزرگ و ملی حداکثر تا سال ۱۳۹۱ مشکل آب شرب اهواز و ۲۰ شهر و ۱۲۰۰ روستای استان از جمله شهرهای آبادان و خرمشهر برای همیشه حل خواهد شد.

این پروژه پر هزینه ( ۱۳هزارمیلیارد ریال) توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طول ۸۵۰ کیلومتر و با هدف آبرسانی به شهرهای مرکزی استان خوزستان ( اهواز – شادگان – آبادان – خرمشهر) و شهرهای دشت آزادگان( سوسنگرد – حمیدیه – هویزه – بستان و رفیع) و رفع بحران آب استان خوزستان از نظر کمی و کیفی انجام گرفت که در پایان دولت دهم ؛ تغییر قابل لمسی در کیفیت آب آبادان مشاهده نشد.

دولت اعتدال گرا و میانه روی حسن روحانی از دوازدهم مرداد ۱۳۹۲ به روی کار آمد. این دولت که ناخواسته میراث دار تحریم های ظالمانه مالی و تجاری دنیای غرب بویژه امریکا بر علیه دولت و ملت ایران بود مواجه شد و برای همین عزم خود را جزم نمود تا ضمن حفظ آرامش بازار و جلوگیری از نوسان بسیار شدید قیمت ها – تا جایی که نرخ کالاهای ضروری مردم به شکل ساعتی تغییر میکرد – بدنبال راهی برای برداشتن تحریم ها باشد. این ها از یک سو و انبوه پروژه های کلنگ خورده و رها شده ی دولت قبلی که بخاطر تحریم ها در اواخر دولت دهم تعطیل شده بودند ؛ علنا و عملا دولت تازه را درگیر بحران سختی می نمود.

با تمام این اوصاف دولت موفق شد در سال ۱۳۹۴ به نوعی از تفاهم با دول خارجی و امریکا برسد که به تدریج از دامنه ی تحریم ها کم شده و زمینه برای بازگشت به تجارت جهانی و نیز فروش نفت مهیا بشود. تقریبا همزمان با آغاز فروش نفت ایران ؛ بدلیل شیطنت های دولت مرتجع عربستان سعودی و برخی دول عربی منطقه ؛ قیمت جهانی نفت کاعش چشمگیر پیدا کرد . تمام اینها در کنار کارشکنی و بد عهدی امریکایی ها در آزادسازی پول های بلوکه شده ایران موجب شد تا رهبری فرزانه سال های ۹۴ و ۹۵ را با نام اقتصاد مقاومتی نامگذاری نمایند که خود حاکی از بحرانی بودن اوضاع اقتصادی کشور می نمود.

دولت تدبیر و امید علیرغم تمام گرفتاری ها و تنگناهای مالی ؛ توانست سهم آبادان از آب شیرین را به بیش از یکصد هزار مترر مکعب در روز افزایش دهد که در جای خود ارزشمند است. ضمن آنکه برای برون رفت از دیگر معضلات شهر آبادان نظیر بیکاری لجام گسیخته در صدد بروزرسانی پالایشگاه نفت این شهر می باشد.

گرچه آبادان تا آباد شدن دوباره فرسنگ ها فاصله دارد اما امیدواریم که دولت تدبیر و امید به شرط دوام در دوره ای دیگر ( تا سال ۱۴۰۰) بتواند دین خود را به آبادان ادا کند.

رسانه اجتماعی اروندپرس