۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  700
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31505
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
کارگروه آب و برق استان، در آبادان تشکیل شد
کد خبر : 7018۰۸ | در تاريخ : تیر ۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۴:۵۰ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

باید در روند رفع مشکل آب شهری و روستایی آبادان تسریع صورت پذیرد؛ این گوشه ای از سخنان شهبازی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان در نشست ویژه کارگروه آب و برق استان در شهرستان آبادان بود.

 

DSC_5345

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان آبادان صبح امروز نشست ویژه کارگروه آب و برق استان خوزستان به منظور پیگیری مشکلات پیش رو در حوزه ی آب و برق در شهرستان آبادان با حضور شهبازی، فرماندار ویژه شهرستان، زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند، مهندس غلامرضا شرفی، دکتر جلیل مختار و دکتر عامر کعبی نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، مدیران ارشد شرکت آب و برق خوزستان در حوزه ی آب شهری و روستایی، مدیریت توزیع و مدیریت خطوط و مدیر کل جهاد کشاورزی استان و جمعی از مسئولین شهرستان تشکیل شد.
در ابتدای این نشست شهبازی ضمن خیر مقدم به حاضرین و گرامیداشت مناسبت لیالی قدر،خلاصه ای از آخرین وضعیت در حوزه ی آب و برق شهرستان و اقدامات صورت گرفته اعلام کرد.
وی با بیان این موضوع که منطقه ی جنوب غرب استان و به ویژه شهرستان های آبادان و خرمشهر در حوزه ی آب و برق و فاضلاب دارای مشکلاتی می باشد که همگان مستحضر هستند، گفت:
جا دارد در ابتدا از جناب آقای مهندس چنگلوایی مدیریت جهاد کشاورزی استان در خصوص پیگیری پروژه ی ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در خصوص احیای نخیلات و اراضی کشاورزی قدردانی کنم و اعلام نمایم که هم اکنون نزدیک به ۱۷۰۰ هکتار از ۴۲۰۰ هکتار مورد طرح که در منطقه ی منیوحی واقع است آماده ی تحویل به صاحبانش می باشد.
در حوزه ی آب شرب و کشاورزی هر چند کارهایی صورت پذیرفته، اما با وضعیت مطلوب و مورد رضایت فاصله داریم.تا پیش از این تقسیم بندی مناسبی بین آبادان و شهرستان های هم جوار از نظر توزیع آب طرح غدیر صورت می گیرد، اما وضعیت آبادان و شهرستان های تابعه به گونه ای است که این میزان کفاف آب مورد نیاز مردم را نمی دهد.ما ظرفیتی به میزان ۱۵۰ هزار متر مکعب در طول شبانه روز نیاز داریم.
در خصوص پروژه ی آب شیرین کن به اطلاع می رسانم که پیگیری های خوبی صورت پذیرفت و قرار شد که ۵۰ هزار متر مکعب روزانه از این طرح برداشت شود که امیدواریم هرچه سریعتر محقق گردد.

DSC_5378
معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان با اشاره به وضعیت ناپایداری آب مردم اروندکنار و چوئبده، بیان کرد:
ساعاتی در روز در این مناطق قطعی آب داریم. با توجه به ارتفاع پایین شهرهای اروندکنار و چوئبده از سطح دریا و قدمت بالای تاسیسات آبرسانی وخطوط توزیع نیز برای برطرف شدن شکستگی ها نیاز به بازسازی و نوسازی دارند، همچنین نیاز است دو دستگاه آب شیرین کنی که در آبفای شهری اروندکنار سالهاست خاک می خورند وارد مدار شود.
در خصوص ایستگاه پمپاژ فیه برخی از فیلترها وارد مدار نشده اند که با توجه به ناپایداری، نوسانات و فشار کم، نیاز است این نقصیه برطرف گردد. احداث خط انتقال آب از ایستگاه پمپاژ فیه تا ایستگاه جمشیدآباد نیز از مواردی است که به پایداری آب در خطوط لوله شهری و روستایی کمک شایان خواهد کرد.
شهبازی در ادامه با توجه به وجود ۷۵ هزار انشعاب در شهرستان خواستار تقسیم عادلانه ی آب از طرف آب غدیر شد.
موضوع حبس آب شیرین، مخازن ایستگاه های تقویت فشار آب روستایی، وضعیت پمپاژ ایستگاه مارد، انتشار اوراق مشارکت طرح فاضلاب، از دیگر مواردی بود که وی در حوزه ی آب به آن اشاره کرد و خواستار پیگیری مسئولان استان در این خصوص شد.
شهبازی با اشاره به حوزه ی برق شهری و روستایی گفت:در این خصوص مشکلات کمتری وجود دارد. اکنون ما ۸۲۰ مگاوات ظرفیت شبکه داریم که تنها ۴۲۰ مگاوات آن در حال مصرف است. هرچند در برخی از ایستگاهها افزایش بار وجود دارد که نیاز است مسئولین محترم شرکت توزیع برق استان این مشکل را برطرف سازند.
وی در پایان با ذکر این موضوع که تلاش تمام دولت هایی که سرکار آمده اند خدمت به مردم بوده است، حضور پای کار سه نماینده شهرستان آبادان در موضوعات مختلف را فرصت مناسبی برای مسئولان اجرایی استان برای حل مشکلات پیش روی شهرستان آبادان دانست.
شایان ذکر است در این جلسه نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با تشریح مشکلات و مصائب مردم پس از جنگ تحمیلی و عدم رفع بسیاری از این مشکلات، بر پیگیری خود مبنی بر به سرانجام رسیدن مشکلات حوزه ی انتخابیه خود، تاکید کردند.
مهندس غلامرضا شرفی در این باره گفت: آبادان در حوزه ی آب زخم خورده است. مسئولان استان برای دور کردن این رنج تلاش کنند.
دکتر جلیل مختار نیز با تاکید بر نیاز به انجام کارشناسی در خصوص وضعیت آب شرب و کشاورزی مردم اظهار داشت: اینکه سالیان بگذرد و هزینه و وقت صرف گردد و تا الان چیزی را مشاهده نکرده باشیم، ضرورت انجام کارشناسی را در حوزه آب شرب و کشاورزی و احیای نخیلات را نشان می دهد.
همچنین دکتر عامر کعبی با انتقاد از روند هزینه کرد میلیاردی در حوزه ی آب روستایی بیان داشت:
اینکه چند میلیارد تومان در بحث آب هزینه شده است و ما شاهد از بین رفتن نخیلات و انگیزه ی کاشت نخل هستیم، نشان می دهد که پس از ۲۷ سال از پایان جنگ تحمیلی هیچ کاری نتوانستیم در این حوزه انجام دهیم.
مهندس اسماعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز با اشاره به کمک های صورت گرفه از سوی این سازمان به دستگاه های متولی استان پیرامون حل معضل آب و برق شهرستان اعلام کرد:
این سازمان به تمام تفاهم نامه هایی که در این خصوص صورت گرفته پایبند است. هر چند نیاز است دستگاه های اجرایی قدم های خود را جلو بگذارند وسهم اعتبار خود را هزینه کنند تا ما هم به میزان بودجه ای که در تفاهم نامه ها سهیم هستیم، هزینه کنیم.
مدیران استانی چه گفتند؟
در این نشست که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید موارد مطرح شده از سوی فرماندار ویژه آبادان و نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی از سوی اعضای کارگروه مورد تجزیه و تحلیل واقع شد که در نهایت برخی از آن موارد با قرار گرفتن در روند دستور کار به تصویب رسید. گوشه ای از سخنان مسئولین استانی در این خبر گنجانده شده است :
چنگلوایی؛مدیر کل جهاد کشاورزی استان خوزستان:
شرکت جهاد نصر کار خود را در جهت احیای نخیلات و زهکشی زمینهای کشاورزی به صورت مستمر ادامه خواهد داد. هرچند تا به ثمر رسیدن نخیلات نیاز به انجام کشت میان کاری نیز می باشد. در خصوص ساماندهی بسته بندی خرما و ایجاد کارخانه های فراوری این محصول با تمام متقاضیان همکاری خواهیم کرد.
علاقه مند؛ عضو هیئت مدیره شرکت جهاد نصر:
با تلاش و پیگیری های صورت گرفته توسط این شرکت و با به کار گیری نیروهای بومی و همچنین مشارکت مناسب کشاورزان منطقه در منیوحی تا کنون حدود ۱۷۰۰ هکتار از این اراضی آماده ی بهره برداری است.
علیمرادی؛ مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان:
۱۵۳۰ میلیارد ریال بودجه برای تکمیل طرح های آبرسانی و تاسیسات آبادان مورد نیاز است. برای آبادان ۱۵۱ هزار متر مکعب آب در شبانه روز نیاز داریم که طرح غدیر فقط ۴۰ درصد آن را تامین می کند. در این بین فرسودگی ها باید از بین برود تا هدر رفت کمتری از آب را شاهد باشیم.
کریمی؛ مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان:
توانسته ایم ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی تاسیسات تصفیه خانه شهید کشتکار آبادان تصویب کنیم. ۷۹ روستای آبادان از این محل این تصفیه خانه آب خود را دریافت می کنند. با ترمیم و بازسازی این تاسیسات قطعا مشکلات آب روستایی کمتر خواهد شد.
اگر مسئولان آب و برق استان اجازه برداشت ۷۰۰۰ متر مکعب آب به صورت روزانه از محل طرح زهکشی سازمان آب و برق در منطقه را بدهند، مشکلات را به حداقل می رسانیم.
شمسایی؛ مدیر عامل شرکت آب و برق استان خوزستان:
با شرایط فعلی، ما دریافت ۱۰۰ هزار متر مکعب آب از طرح غدیر برای آبادان را در طول شبانه روز متعهد می شویم. ما خود را مکلف به تامین آب روستاییان عزیز میدانیم. اما این امر نیز خود مستلزم ترمیم شبکه های فرسوده می باشد تا با جلوگیری از شکستگیها هدر رفت آب در خطوط پیش نیاید.
غضنفری؛ مدیر عامل شرکت توزیع برق استان خوزستان:

غضنفری از اقدامات انجام شده در خصوص بهبود خطوط و کاهش تلفات در این نشست ارائه داد. وی اشاره کرد: موضوع ریز گردها یکی از معضلات کار ما می باشد که نیاز به ردیف بودجه ای دارد. همچنین در منطقه پارک معلم، پشت کتابخانه ی ثامن الائمه زمینی است که برای تاسیس پست فوق توزیع برق نیاز به مساعدت سازمان منطقه آزاد برای تحویل این زمین داریم.
دشت بزرگ؛مدیر عامل خطوط انتقال نیروی استان خوزستان:

۱۵۷ میلیارد تومن تا سال ۱۴۰۴ پیش بینی سرمایه گذاری در پروژه های برق را داریم.احداث ایستگاه ۱۳۲ کیلو وات منیوحی نیز از سوی این شرکت در دست اقدام است که طرح کامل آن ۲۱ میلیارد تومان هزینه دارد.
جمع بندی فرماندار ویژه آبادان از جلسه ی امروز :
شهبازی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در پایان این نشست در جمع خبرنگاران حاضر شد و در خصوص مصوبات جلسه ی امروز گفت :
نشست امروز با موضوعیت آب شرب و کشاورزی، فاضلاب و برق برگزار گردید که نتایج اثر بخش و مناسبی در پی داشت.
در خصوص مسائل برق در حوزه ی توزیع و فوق توزیع موارد به صورت مبسوط مطرح شد و تدابیر لازم در خصوص حفظ پایداری خطوط برق و برداشتن بار اضافی از دوش برخی از ایستگاههای توزیع شهرستان اندیشیده شد. همچنین مقرر شد که به صورت شبانه روزی شهرستان آبادان ۱۰۰ هزار نتر مکعب آب به صورت واقعی از طرح جامع غدیر دریافت کنند و ظرفیت تصفیه خانه ی دیری فارم با توجه به توان این تصفیه خانه افزایش پیدا کند. یکی از مهمترین موارد مصوب شده در این نشست، ایجاد سد در راستای حبس آب شیرین بود که اسناد مناقصه آن هفته آینده منتشر خواهد شد.
شرکت آب و برق خوزستان نیز موافقت خود را به اختصاص ۹۰متر مکعب در ثانیه از محل طرح زهکشی آب و برق استان به طرح آب روستایی اعلام کرد.نمایندگان محترم مجلس نیز امورات خود را در این حوزه به صورت کلان در مجلس شورای اسلامی دنبال خواهند کرد. امیدوارم این نشست با پیگیری مسئولان استانی نتایج اثر بخشی داشته باشد.