۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  700
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31505
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
چه رابطه ای بین مطالبه گری و پیشرفت جامعه وجود دارد؟
کد خبر : 8879۲۷ | در تاريخ : مهر ۲۷, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۴۶ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

مطالبه گری چیست ؟ اهمیت آن در چیست؟ عوامل موثر بر آن چه هستند ؟ چه رابطه ای بین مطالبه گری و پیشرفت جامعه وجود دارد؟

european-e-justice
مطالبه گری یعنی خواستن حق یاحقوقی و پیگیری جهت بدست اوردن ان.این تعریف از دوقسمت خواستن حق و پیگیری تشکیل شده است .

در اینجا مطالبه گیری را در رابطه بین مردم و دولت در نظر گرفته و بررسی می کنیم .دولتها باتوجه به قانون اساسی هرکشور وظایفی چون حفظ امنیت ، حفظ سرحدات ، ایجاد امکانات رفاهی ، بهداشتی و … را به عهده دارند . مردم نیز با دادن مالیات ، تامین سرباز و…به تعهدات خود نسبت به دولتها عمل می کنند . بسته به اینکه دولتها بر چه مرامی بر مردم خود حکومت میکنند رابطه بین دولت و مردم تغییر میکند. اگرسنگ بنای حکومت بر رای مردم و دموکراسی استوار شده باشد ، مردم می توانند نسبت به انتخاب مسولین ، نظارت بر ایشان و عزل مسولین اظهار حق کنند .

اگر نظام بر اساس دیکتاتوری شکل گرفته شده باشد حق را دیکتاتورهای حاکم تعریف کرده و تقریبا همان کرم ملوکانه است . قسمت دوم یعنی پیگیری که شامل روشهای احقاق هم بوده بسته به نوع حکومتها متفاوت است . هرچند که در هر نوع حکومتی قوانین هستندکه تعیین حق و مستحق می کنند ولی بسته به نوع حکومت نیز این قوانین و ایین دادرسی متغیر است . در حکومتهای مردم سالار قوانین برپایه عرف و فرهنگ جامعه و با دخالت مستقیم یا غیر مستقیم انها تعیین و نوشته می شوند .

در حکومتها ی غیر مردمسالار قوانین غیر عرفی است و بر اساس نظر حاکمان و ایدولوژی مکتب ایشان نوشته می شود . دولتهای دیکتاتوری سعی به بیسواد نگه داشتن مردم دارند . منظور از بیسواد نگه داشتن ندادن مدرک نیست بلکه جلوگیری از اگاهی افراد جامعه از مسایل و انچه افراد می توانند باشند و یا داشته باشند .انها هدف خود را از طریق نظام اموزشی ، تبلیغات و… دنبال کرده و اصطلاحا بنا به گفته یکی از اندیشمندان جامعه شناسی« اگاهی دروغین» را جانشین اگاهی واقعی میکنند .
در جامعه ای که افراد به حقوق خود اشنا وپیگیر احقاق ان هستند ودر یک جمله مطالبه گری وجود داشته باشد دولت و حتی افراد جامعه ،خود را مسول و پاسخگوی اعمال خود میدانند . در این جامعه هر چیز و هرکس بر سرجای خود می نشیند زیرا می داند در غیر اینصورت باید جوابگو باشد وکسی از او احقاق حق خواهد کرد. در این جامعه قانون حاکم خواهد شد .
در جامعه ای که مطالبه گری وجود نداشته باشد دیگر کسی از عواقب اعمال خود نمی هراسد . سیستم فشل شده و بی نظمی در تمام امور مشهود است .
پیشنهادات :
۱_افزایش سطح سواد و اگاهی جامعه و اشنایی ایشان باحقوق شهروندیشان
۲_ایجاد راه های کوتاه وکم بروکراتیک احقاق حق وایین های دادرسی ساده
۳_ وجود نهادهای مردمی (NGO) که باعث سامان گرفتن مطالبات مردمی و افزایش مشارکت ایشان میشود.
رضا دویده

پژوهشگر و استاد دانشگاه

رضا دویده