01 مارس 20 ، ساعت 01:09
چرا حماسه ذوالفقاری فراموش شده است؟
کد خبر : 1378601 | در تاريخ : نوامبر 1, 2019 | ساعت : 1:53 ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

امروز نهم آبان بود و  سالگرد حماسه ای بزرگ که متاسفانه از یادها رفته است.

رزمندگان سال ۵۹ آبادان معتقد هستند که مسوولان امر حوزه دفاع مقدس در تمام سطوح کشوری ؛ استانی و شهرستانی باعث شده اند تا یک غیربومی ؛ تخیلات خود را جامه ی عمل بپوشاند و اقدام به تحریف حماسه ی ذوالفقاری کند. منظور آنان دژی است که با وام گرفتن از حضور گروهی موسوم به فدائیان اسلام در ماه های ابتدایی جنگ ؛ بخشی از خط مدن را در اختیار داشتند و اینک با مدد از روابط نزدیکشان با حوزه های نظامی و بهره جستن از امکانات فنی و ماتلی مناسب ؛ توانسته اند خاکریزهایی ایجاد کنند که الان مدعی هستند این خاکریزها محل درگیری و عقب راندن نیروهای تجاوزگر عراقی در آبان ماه سال اول جنگ بوده است. موضوعی که رزمندگان آبادانی آن را تکذیب می کنند و می گویند محل درگیری ها دقیقا روبروی روستای سادات بوده و چنین اقداماتی را نتیجه ی بی توجهی مسوولان شهرستان و استان به واقعیت ها و ارج ندادن به آن حماسه ی سترگ بوده و هست.

البته به رزمندگان آبادانی سال ۵۹ هم انتقاد جدی وارد است و آن عکس العمل نشان ندادن طی این چند سالی است که آن غریبه ی همه کاره و پشت گرم ؛ هر آنچه خواسته انجام داده و اینان ساکت بوده اند.

البته گاهی نقل های نادرست و تحریف شده ای  درخصوص لحظه لحظه های دفاع مقدس نگاشته شده اند که انتقادات و گلایه های افراد مطلع پس از چاپ و نشر کتاب خاطرات خود شاهد این مدعا هستند .

آن چه عیان است « فقدان مدیریت خلاق در آبادان» می باشد. مدیریتی که «بخشنامه گرا» ست. مثلا اگر شورای شهر یا معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری یا حتا بسیج سپاه آبادان وارد مقوله ی فرهنگ دفاع مقدس و اطلاع رسانی به نسل حاضر نشود از چه کسانی باید انتظار داشت؟

آیا شورای شهر که از آن بعنوان پارلمان محلی نام برده می شود نمی توانست لااقل این روز را بر روی بنر هم که شده گرامی بدارد؟ چگونه است که در شهر آبادان برای پاسداشت چنین مناسبت مهمی ؛ هیچ جلسه  و ستادی تشکیل نمی شود؟ آیا این چیزی جز بخشنامه گرا بودن و انفعال نهادهای ذیربط نیست؟

حبیب احمد زاده معرف حضور همگان هست. همو که از سال ها قبل با همکاری عده ای دلسوخته و خلاق ؛ کمر همت در نشر فرهنگ جبهه و جنگ و دفاع مقدس بسته اند. امروز در هفتمین سال اهدای نشان قهرمان گمنام از دو نفر تجلیل بعمل آوردند اما نه در سالن که نیاز باشد دست گدایی بسوی نهادها دراز کنند تا شاید بخشی از هزینه ها را تقبل کنند. اینان بدنبال نام و نشان نیستند و نیازی به عکس یادگاری هم ندارند.

امروز از آقایان ضرغامی و مرحوم سالیا تجلیل شد. نکته جالب این انتخاب آن بود که برای اولین بار ؛ با نگاهی هوشمندانه فردی ورزشی انتخاب شده بود که نه سردار است و نه اسلحه به دوش داشته بلکه کسی است که پرچم فوتبال آبادان را در بی رمق ترین حال مردمش ؛ در طول سال های جنگزدگی  ؛ با افتخار سرپا نگه داشته بود.

به حبیب احمد زاده برای این ژرف نگری می بالیم.