۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۷:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1710
 • بازدید دیروز :

  5080
 • بازدید این هفته :

  24065
 • رتبه الکسا :

  25456
ImageWeek
چرا احمدی‌نژاد سیاست خارجی روحانی را «آبگوشتی» می‌داند؟
کد خبر : 8049۰۵ | در تاريخ : شهریور ۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۲:۳۴ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

این روزها احمدی نژاد در حال تماشای فعالیت‌های حسن روحانی در عرصه دیپلماسی است. فعالیت‌هایی که پس از به سرانجام رساندن مذاکرات هسته‌ای و شکستن تابوی مذاکره با آمریکاست. آرزوهایی که احمدی نژاد سال‌ها به دنبال آن بود تا از خود یک چهره ملی بسازد و نام خود را در کنار امیر کبیر، ستارخان، باقرخان و مصدق قرار دهد.

۱۱۸۳۴۵_۹۹۸

نامه‌نگاری‌های او با اوباما و بوش، درخواست‌های پی در پی برای مناظره با روسای جمهور آمریکا، تلاش برای به سرانجام رساندن پرونده هسته‌ای با مدیریت برزیل و ترکیه و سخن از مدیریت جهان نمونه‌های بارز این معناست. حالا احمدی نژاد با این آمال‌ها در حال تماشای پیشرفت روزافزون حسن روحانی است. او با چشمان خود دید که حسن روحانی و وزیر خارجه‌اش به قهرمانان ملی ایران تبدیل شدند. حتی مردم به این نتیجه رسیده‌اند که ظریف، مصدق تازه ایران است.

برای احمدی نژادی که می‌خواست متفاوت ترین رئیس جمهور تاریخ ایران باشد، دیدن این پیشرفت کمی سخت است. آنطور که از رفتارهای سیاسی او طی هشت سال گذشته و همچنین روایت‌ وزرای سابق دولت او از شخصیت رئیس دولت نهم و دهم، بر می‌آید، احمدی نژاد دوست ندارد کسی را بالاتر و محبوب تر از خود ببیند.

بر همین اساس احمدی نژاد تصمیم گرفته است به عنوان یک ضدقهرمان پای به عرصه سیاسی ایران بگذارد و با برنامه‌های خود قهرمان سازی روحانی را منتفی کند.

احمدی نژاد در اولین گام سکوت خود را در تیر ماه ۱۳۹۴ شکست و بعد از بهمن ۹۲ در مجامع عمومی ظاهر شد ، سخنرانی می‌کند و بازهم از تئوری‌های خود سخن می‌گوید. او همچون هشت سال گذشته از مدیریت جهان سخن می‌گوید و اعتقاد دارد تفکر مدیریت او می‌تواند جهان را سروسامان دهد. این ادبیات نشان می‌دهد او تغییری نکرده است و با همان تفکر قبلی می‌خواهد به مقابله با روحانی بپردازد.

احمدی نژاد به این فکر می‌کند که ایرانی‌ها به دلیل ویژگی‌های اخلاقی‌شان علاقه فراوانی به مدیریت جهان و رهبری منطقه دارند. به خاطر همین تلاش می‌کند با یادآوری فتوحات ایرانیان، آنها را با مدیریت جهانی به خود جذب کند.

رئیس جمهور سابق ایران در گام دوم خود از مخالفتش با روش مذاکرات دولت تدبیر و امید رونمایی می‌کند. از سخنان او اینگونه بر می‌آید که احمدی نژاد به ظاهر مخالف مذاکره رودرو با آمریکاست. به طور مثال او در یکی از سخنرانی خود در سال تابستان ۹۴ می‌گوید:« برخی ها تقابل جریان استکباری را علیه نظام اسلامی سوء تفاهم می دانند. برخی ها فکر می کنند با دو تا آبگوشت خوردن و دور هم نشستن با استکبار جهانی مسائل حل می‌شود اما حقیقت آن است که همه فشارها برای جلوگیری از ظهور نزدیک امام عصر(عج) است.»

احمدی نژاد در این سخنان به صورت صریح از رفتار دیپلماسی روحانی انتقاد می‌کند و حتی با لحنی تمسخر آمیز این روش را روش آبگوشتی می‌داند. رئیس دولت دهم از هم نشینی ظریف با جان کری راضی نیست. علت این راضی نبودن اما به عدم اعتماد او به آمریکا برنمی‌گردد بلکه احمدی نژاد بهتر از هرفردی دیگری می‌داند که روحانی روش درستی را برای رسیدن به توافق نهایی انتخاب کرده است.

کشورهای اروپایی، چین و روسیه در تمام تصمیمات خود نظر آمریکا را جویا خواهند شد و قطعا بدون نظر او تصمیمی در عرصه دیپلماسی به ویژه در رابطه با ایران نخواهند گرفت. احمدی نژاد در دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود به خوبی پی به این معنا برده است و می‌داند که آمریکا کلید حل پرونده هسته‌ای ایران است. به همین دلیل احمدی نژاد می‌خواهد در سخنرانی‌های خود حس آمریکاستیزی را در میان مردم به اوج خود برساند و با درهم آمیختن آن با مسائل مذهبی، قشر متدین ایران را در مقابل روحانی قرار دهد.

تیر ۹۴ همچون تیر ۸۴ برای احمدی نژاد ماه مهمی بود. روحانی در تیر ماه ۹۴ توافق بزرگ را امضا کرد و افق رفع تحریم‌ها ترسیم و نوید گشوده شدن دربهای کشور به سوی اقتصاد دنیا داده شد. تقریبا هیچ گروهی دیگر شانسی برای پیروزی بر روحانی و طرفداران او نخواهد داشت و از هم اکنون می‌شود حسن روحانی را رئیس جمهور هشت ساله ایران دانست.

احمدی نژاد در حال آزمون و خطای بزرگی است، بازی که می‌تواند او را یک بازنده و یا برنده بزرگ این میدان تبدیل کند. قطعا با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ۹۶ ما بازهم شاهد سخنرانی‌های احمدی نژاد خواهیم بود، سخنرانی‌هایی که می‌تواند هر روز آتشین تر و پرکنایه تر باشد.

مصطفی داننده