۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  700
 • بازدید دیروز :

  8400
 • بازدید این هفته :

  46110
 • رتبه الکسا :

  36235
ImageWeek
پشت پرده انتخابات شورای شهر آبادان
کد خبر : 10771۳۱ | در تاريخ : اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ | ساعت : ۱:۴۷ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

انتخابات شورای شهر آبادان مقارن صبح جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ و همزمان با دیگر نقاط ایران آغاز شد و نتایج رسمی آن حوالی ساعت ۱۷ روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ اعلام شد.

 

 

انتخابات شوراها همواره دارای حواشی پر رنگ تر از متن بوده و هست. در پنجمین دوره ی این انتخابات در حوزه شهری آبادان ۱۶۱ کاندیدا حضور داشتند که همین آمار بالا ؛ حساسیت ها و البته پشت پرده ها را پررنگ تر از همیشه میکرد ضمن آنکه صبح روز شنبه فرمانداری آبادان به مسوولان حوزه های رای گیری اعلام نمود که سه نفر دیگر نیز تایید صلاحیت شده اند فلذا در شمارش آراء ؛ آنان را نیز در نظر داشته باشید!

انتخابات شورای شهر آبادان تابع دو عامل مهم بومی است که در زیر به تشریح و اهمیت آن دو خواهیم پرداخت:

پول

پول در تعیین نتایج انتخابات شورای شهر آبادان حرف اول را زده و در درجه یکم اهمیت قرار دارد. پول باعث می شود که برخی از رای دهندگان که درآمد مناسبی ندارند به این فکر بیافتند که در برابر اخذ مبلغ ناچیزی رای خود را حراج کنند بی آنکه به عواقب آن فکر کنند.

قومیت

عامل قومیت و فامیل های پرتعداد که پس از جنگ در شهر آبادان نمود پیدا کرده موجب شده است که در کلیه انتخابات محلی نظیر مجلس و شوراها تاثیرگزار باشد تا جایی که تمام وقت کاندیداها بجای آنکه صرف تشریح اهداف و برنامه هایشان به جامعه ی شهری بشود ؛ در حاشیه ی شهر و در دیدار با عشایر و شیوخ بمنظور جلب حمایت آنان صورت می گیرد.

 

****************

انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر آبادان مثل دوره های قبل ؛ عاری از پشت پرده نبود که علل بوجود آمدن « پشت پرده ها» را  در زیر بررسی می کنیم:

۱-رد و سپس تایید صلاحیت اعضای شورای فعلی آبادان

چهارمین شورای شهر آبادان را ضعیف ترین و پرحاشیه ترین شورا در تاریخ ۱۶ ساله ی عمر شوراها باید نام برد. این شورا تشکیل یافته از دو گروه کاملا متمایز بود. گروهی که همراه و همسو و اکثرا گوش به فرمان دو تن از نمایندگان دوره ی نهم آبادان در مجلس شورای اسلامی و گروهی دیگر که دربست در اختیار شهردار پیشین آبادان بودند.اعضای شورای شهر فعلی با مردم شهر روراست نبودند و هیچگاه گزارش کار خود را برای مردم تشریح نکردند و در واقع مردم برای آنان اهمیت نداشتند و دلیل آن هم عدم ارائه گزارش نتیجه حسابرسی از شهرداری آبادان در  سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ است و این در حالی بود که آن شورا بخاطر آن ؛ حاضر نشد شهردار وقت را استیضاح و یا عزل نماید و اتفاقا به او تندیس و نشان مدیریت برتر را هم داد و اما بعد که دانست او می خواهد برای انتخابات مجلس دهم کاندیدا بشود با رد تقاضای استعفای او ؛ بدستور دو نماینده وقت آبادان که در آن مقطع توانسته بودند بر سیزده عضو شورا سیطره ی حکمفرمایی و فرمانروایی اعمال نمایند حاضر نشدند استعفای شهردار را بپذیرند تا شاید یکی از رقبای جدی آن سه و ایضا یکی دو کاندیدای دیگر که بشدت امور را رصد میکردند نتواند وارد عرصه ی انتخابات بشود که موفق شدند ؛ هرچند که آن سه نماینده نیز در انتخابات دهمین دوره مجلس جایگاهی نیافتند اما یکی از چند کاندیدایی که بدنبال حذف شیرازی بودند با لطف و محبت شورای چهارم و حذف شیرازی ؛ با خیالی راحت تر وارد عرصه شد و اتفاقا پیروز هم شد!

اعضای شورای فعلی آبادان در جریان انتخابات شورای پنجم ابتدا هشت نفر از دوازده نفری که ثبت نام کرده بودند و در فاصله ی یک هفته بعد همگی رد صلاحیت شدند. بازخورد این ماجرا خیلی عالی ارزیابی شد تا جایی که کاندیداهای مستقل و غیروابسته به بنگاه های سیاسی و اقتصادی محلی ؛ عرصه را مساعد ارزیابی کرده و در فضای مجازی و دیدارهای متعدد با مردم سعی کردند برنامه ها و اهداف خود را اعلام نمایند. در همین حالت بود که ایده پردازانی نظیر « فهرست مردم » وارد عرصه شدند و مردم را تشویق کردند تا به کاندیداهای مستقل و با برنامه رای بدهند که برآیند آن تشکیل چندین لیست انتخاباتی دیگر با عناوین دیگر شد اما اتفاق نامیمون و کاملا برنامه ریزی شده ای که رخ داد بازگشت همه ی رد صلاحیت شده های عضو شورای چهارم بود و این اتفاق بشکل تدریجی صورت گرفت و در نهایت دو روز مانده به جمعه ۲۹ اردیبهشت خبر رسید که هر ۱۲عضو شورا که ثبت نام کرده بودند تایید صلاحیت شده اند!

۲-کاندیداهای منسوب به نمایندگان آبادان در مجلس شورای اسلامی

این که نمایندگان شهر در مجلس شورای اسلامی در شورای شهر ؛ نفوذ داشته باشند یک فرصت طلایی و موقعیتی دلپذیر برای آنان محسوب می شود. یکی از بزرگترین چالش های موجود در تمامی شوراهای شهری و روستایی که آسیبی جدی محسوب می شود؛ وابستگی شوراها به نمایندگان است تا جایی که درجه ی این وابستگی ها در مواقعی تبدیل به درجه ی کارمند بودن نماینده ی شورا در دستگاه نماینده ی مجلس می شود!

۳-پیمانکاران و انتخابات شورای شهر

پیمانکار کسی است که با گرفتن پروژه های بزرگ و کوچک ؛ درآمد خوبی کسب می کند. قطع به یقین و با عنایت به ساختار توصیه پذیر نظام شهرداری های ما ؛ وجود حتی یک نفر حامی و طرفدار در شورای شهر می تواند نقطه ی امید و روزنه ی امیدی باشد برای پیمانکاران. بنابراین برخی از پیمانکاران مشتاقند تا با هزینه کردن های مبالغ بالایی عملا – البته در گمنامی – بدنبال هموار کردن راه رسیدن کاندیدای دلخواه خود به شورای شهر باشد تا از این راه خود نیز به نوایی برسند.

۴-نقش غیربومی ها در انتخابات شورای شهر آبادان

غیربومی کسی است که علیرغم حضور و زندگی در آبادان ؛ تنهاست و تمام دوستان و بستگانش در خارج از آبادان زندگی می کنند بطوری که برای گذراندن تعطیلات خود چاره ای جز خروج از آبادان ندارد.

در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر آبادان ؛ شاهد رای آوری تعدادی از کاندیداها توسط رای دهندگان غیربومی بودیم که همین امر ما را واداشت که تعریف تازه ای از بومی و غیر بومی ارائه نماییم.

۵-نبود تشکیلات صنفی و سیاسی در شهر آبادان

آبادان از دیرباز محلی برای ابراز نظر جریانات سیاسی و روشنفکر بوده است که متاسفانه پس از جنگ ؛ این موهبت و خصیصه ی عالی از شهرمان رخت بست. آبادان امروزی ما نه تنها فاقد تشکلات رسمی سیاسی موجود در کشور است که حتی یکی دو تشکلی هم که اسما وجود دارند امکان برگزاری جلسات علنی را ندارد ؛ و این در حالی است که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی انتظار داشتیم که این حق اساسی از حقوق ملی ؛ بشکل برازنده و شایسته ای امکان ابراز وجود نماید که در این خصوص شخص فرماندار که وظیفه ی جدی در این زمینه دارد را خطاب قرار میدهیم و انتظار داریم نسبت به اجرای کامل قوانین مربوط به احزاب و تشکلات سیاسی گزارش مشروح خود را به مردم بدهد.

 

« گروه فهرست مردم » اطلاعیه ی بسیار مهمی خطاب به مردم آبادان صادر کرده است که بشرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم بزرگ و شریف آبادان

سلام علیکم

حضور چشمگیر شما در انتخابات شورای شهر آبادان می تواند نقطه ی عطفی برای حرکت های آتی نظام یافته در شهرمان باشد.

گرچه اسامی منتخبی که از سوی فرمانداری ویژه آبادان بعنوان اعضای جدید شورای شهر معرفی شده اند قابل احترام همه ی ما هستند اما امیدواریم که این شورا ؛ بگونه ای عمل نماید که خواسته های برحق مردم شهر را پوشش دهد و لازم و ضروری است که این ۹ نفر جلسات گروهی مشترکی در فاصله ی زمانی تا تشکیل اولین جلسه خود در مرداد ماه ۱۳۹۶ در اماکن عمومی نظیر مساجد ؛ حسینیه ها و سالن های تجمع برگزار نمایند و در حضور مردم به پیشگاه خداوند قسم یاد کنند که فقط توسعه و رفاه عمومی شهر آبادان مد نظرشان هست و کاملا مستقل خواهند ماند.

« فهرست مردم » بعنوان یک تشکل مردمی و محلی ؛ ضمن اعلام حمایت از ۹ عضو تازه ی شورای شهر آبادان ؛ با دقت تام تمام تحرکات و فعالیت های این شورا و اعضای آن را زیر نظر گرفته و بعنوان مطالبه گر و با استفاده از تمام ظرفیت خود بر انتشار مطالبه گری خود و دیگر گروه های مطالبه گر اهتمام خواهد ورزید.

 

رسانه اجتماعی اروندپرس