۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  965
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32100
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
پالایشگاه آبادان با اعتبار دولتی مدرن می شود
کد خبر : 6817۲۹ | در تاريخ : خرداد ۲۹, ۱۳۹۵ | ساعت : ۷:۱۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: میانگین عملکرد تولید پالایشگاههای کشور یعنی تصفیه نفت‌خام همراه با میعانات گازی، از ابتدای امسال تاکنون به یک میلیون و ٨٣٠ هزار بشکه در روز رسید.پالایشگاه نفت آبادان

شاهرخ خسروانی افزود: برنامه تولید پالایشی کشور از ابتدای امسال تاکنون یک میلیون و ٨٣٠ هزار بشکه بوده و ظرفیت پالایشی کشور هم برابر با این رقم است که در شرایط خاص و با برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش تولید تغییر می‌کند.
به گفته وی ظرفیت پالایشی با میزان تولید پالایشی کشور دو موضوع متفاوت است، اما امکان دارد این ظرفیت پالایشی در سالهای مختلف به کار گرفته شود یا نشود.
معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزود : تولید پالایشی کشور براساس برنامه‌ سالانه‌ واحد برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت با در نظر گرفتن مقدار تولید، مصرف، تعمیرات اساسی و پیش‌بینیهای صادراتی کشور تعیین می‌شود.
وی ضمن اعلام این‌ مطلب که ظرفیت پالایشی کشور تا چهار سال آینده ٧٠ درصد افزایش خواهد داشت، اضافه کرد: ظرفیت پالایشی کشور پس از پایان پروژه‌ها و طرحهای پیش‌بینی شده تا سال٢٠٢٠ میلادی از یک میلیون و ٨۵٠ هزار بشکه به سه میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه می‌رسد.
خسروانی، درباره طرح های افزایش ظرفیت پالایشی کشور گفت: اجرا و بهره‌برداری از پروژه‌های ٣۶٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه میعانات ستاره خلیج فارس، ۴٨٠ هزار بشکه‌ای طرح سیراف، ١۵٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه آناهیتا، ٣٠٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه بهمن گنو در بندر جاسک و ١٢٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه پارس ظرفیت پالایشی کشور ٧٠ درصد رشد را تجربه خواهد کرد.
وی طرح تثبیت پالایشگاه آبادان را یادآور شد و افزود: براساس این طرح ظرفیت پالایشی افزایش پیدا نمی‌کند ؛ اما جابجایی صورت می‌گیرد، به طوری‌که واحدهای قدیمی با میانگین عمر۶٠ تا٨٠ سال به بالا از سرویس خارج و واحدهای جدید جایگزین می‌شوند و پالایشگاه آبادان به یک پالایشگاه مدرن و به روز مبدل می‌شود.
به گفته این مقام مسئول، دولت ایران هزینه نوسازی پالایشگاه آبادان را می‌پردازد، اما برای یافتن اعتبار لازم برای پالایشگاه های دیگر، در تلاش است و برای مشارکت در این برنامه، با پیمانکاران کره‌ای و ژاپنی مذاکره می‌کند.
وی افزود: طرح‌های اجرایی در پالایشگاه های بندرعباس، اصفهان، تهران و تبریز مشخصه افزایش کیفیت را دارد و با اجرای طرحهای افزایش کیفیت مجموع تولید نفت‌ کوره این پالایشگاهها به زیر ١٠ درصد می‌رسد.
خسروانی اضافه کرد: طرح های افزایش کیفیت پالایشگاههای بندرعباس، اصفهان، تهران و تبریز نیازمند ١۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که با اجرای آن شاهد افزایش کیفی فرآورده ها و تولید بنزین و نفت‌گاز یورو ۴ در کشور خواهیم بود.
وی اجرای دو بخش از طرح های افزایش کیفیت پالایشگاه اصفهان را یادآور شد و گفت : بخش سوم طرح های افزایش کیفی‌سازی محصولات پالایشگاه بزودی به مرحله عقد قرارداد می‌رسد که با اجرای سیکل این پروژه ها کیفیت فرآورده ها و در عین حال ارزش افزوده آنها بالا می‌رود.
به گزارش ایرنا، اکنون ۹ پالایشگاه کشور وظیفه پالایش روزانه حدود ۱٫۸۵ میلیون بشکه نفت کشور را برعهده دارند و قرار است با راه اندازی پالایشگاه های جدید، این ظرفیت افزایش یابد.
براساس گزارش های وزارت نفت، از ۹ پالایشگاه فعال در ایران، یک پالایشگاه، سودآوری قابل قبولی دارد و سایر پالایشگاه ها نیاز به ارتقا و بهبود عملکرد دارند و بر این اساس، قرار است که با مشارکت ژاپنی ها و کره ای، این پالایشگاه ها نوسازی شوند.
ایران در تولید بنزین و گازوئیل به ترتیب رتبه نهم و ۱۳ جهان را دارد، اما در تولید مازوت در رتبه سوم قرار گرفته که نشان دهنده کیفیت پایین فرایندها در پالایشگاه های داخلی است.