- اروند پرس| ArvandPress - http://arvandpress.ir -

وقتی استاندار خوزستان از پس مدیران اجرایی استان برنیاید!

استان خوزستان را همگان می شناسند. استانی که از حیث تامین ثروت ملی در رده ی نخست کشور قرار دارد. استانی با صنایع عظیم نفتی و پتروشیمیایی . استانی با تولید وسیع گندم . استانی که قطب صنعت و کشاورزی و باغداری و کشتیرانی و صادرات است. اما این استان ؛ از زمره ی عقب افتاده ترین ها هم هست!

استان خوزستان برای همه ی کشور منشاء خیر و برکت است الا برای فرزندان خود . براستی این چه وردی است که خوانده شده و مسیر آبادانی و عمران و رفاه اجتماعی و توسعه ی فرهنگی خوزستان را طلسم کرده است؟

استاندار جوان این استان دکتر شریعتی نام دارد. دکتر شریعتی جوان کیست؟ چه سوابق در کارنامه دارد که به تشخیص دولت تدبیر و امید ؛ سکاندار این استان ثروتمند اما وامانده در بسیاری از خدمات رفاهی ؛ اجتماعی و فرهنگی به ساکنانش شده است؟

غلامرضا شریعتی (زاده ۱۳۵۱ بهبهان) دانش‌آموخته دکتری ژنتیک انسانی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران است.وی در دولت هشتم مدیرکل سیاسی و انتظامی استانداری خوزستان، سپس معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خوزستان را برعهده داشت و در محدوده زمانی کوتاهی نیز عهده‌دار سرپرستی استانداری خوزستان بود. شریعتی پیشتر بعنوان مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه جندی شاپور فعالیت می‌کرد.
سوابق
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماهشهر
معاونت پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور
عضو هیئت تخلفات اداری دانشگاه جندی شاپور
مدیرکل سیاسی و انتظامی استانداری خوزستان
سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خوزستان
عضو هیئت علمی دانشگاه جندی شاپور

شریعتی یک اصلاح طلب است. او در طی این یک سالی که استاندار خوزستان شده اتفاقات عدیده ای را پشت سر گذاشته و یا همچنان با آنان درگیر است. اتفاقاتی نظیر کشانده شدن موضوع ریزگردها به حیاط خلوت سیاست از سوی منتقدین دولت خاصه دلواپسان وابسته به جریان اصولگرایی ؛ قطعی گسترده ی برق در اهواز و چند شهر دیگر که بیشتر شبیه یک سونامی غیر مترقبه بود تا یک اتفاق عادی و  طبیعی ؛ تجمع و اعتراضات پردامنه ی سپرده گذاران موسسات مالی اعتباری غیر مجاز در دو شهر اهواز و خرمشهر ؛ و نیز اخیرا انتخابات پر حاشیه ی شوراهای شهر و روستا که علیرغم تایید برخی حوزه های پر تنش ؛ همچنان آثار ناخشنودی عده ای از کاندیداها و هوادارانشان محسوس است.

این مشکلات و معظلات در کنار روحیه ی با صداقت دکتر شریعتی و صراحت لهجه ی ایشان موجب شده که برخی خطوط قرمزی که در زمان استانداران سابق خوزستان بویژه آقای حجازی – حتا بشکل لفظی و دم دستی – ابراز نمی شد از سوی او با صراحت و روشنی تمام طرح می شود. موضوعی مثل آمار بیکاری و اذعان دکتر شریعتی به نگران کننده بودن آمار بیکاری در استان خوزستان.

براستی علل این همه بیکاری در استان خوزستان چیست؟ پالایشگاه ها ؛ مراکز صنعتی ؛ کارخانجات عطیم نفتی و لوله سازی و کشتی سازی و حمل و نقل جاده ای و صادرات گسترده به عراق و کشاورزی و باغداری و نخیلات و ماهیگیری و شیلات و  ….. چرا نمی توانند جوابگوی جوانان جویای کار این استان باشند؟ چرا در سال ۹۵ صرفا ۱۴ مورد سرمایه گذار به استان آمده است و چگونه است که از این تعداد هفت سرمایه گذار فقط در منطقه آزاد اروند مستقر شده اند؟ آیا سهم استان بزرگ و وسیع خوزستان در جذب سرمایه گذار همین عدد ۱۴ است؟

استاندار خوزستان با حضور در جلسه شورای اداری آبادان ؛ پرده از برخی حقایقی برداشت که اگر نگوییم خودزنی کرد بی شباهت به آن هم نبود. او گفت : در استان فارس برای اینکه سرمایه گذاری بتواند در آن استان فعالیت کند باید ۱۲ نهاد و اداره مجوز لازم را تایید کنند در حالی که در خوزستان ؛ ما با عدد ۲۱ روبرو هستیم!

پرسش ما از شخص استاندار محترم این است که چرا باید این چنین باشد؟ از اینکه نگران این موضوع هستید ممنونیم  ولی آیا ۱۴ ماه فعالیت و سکانداری حضرتعالی در استانداری خوزستان زمان کمی برای رفع این عیب بوده است؟ شما فردی تلاشگر ؛ با روحیات جهادی هستید که تمام خود را وقف این استان کرده اید و بر هیچ کس پوشیده نیست اما اینکه بعد از یک سال فعالیت چنین مطلبی را عنوان می کنید نگران کننده نیست؟

آقای شریعتی باید مسوولیت عقب ماندگی های استان در رفاه اجتماعی ؛ آموزش های موثر و فعالیت های فرهنگی و بیکاری گسترده و مهاجرت معکوس بویژه در مناطق مرزی استان مثل اروندکنار ؛ چوئبده ؛ آبادان و خرمشهر را بپذیرد و بشکلی ضربتی و در کمترین زمان ممکن برای حل این معظلات که به واقع مصیبت هستند باید تدبیر کند.

آبادان را مثال می زنیم. این شهر الان دیگر حتا فاقد خیابان سالم است. در کجای این شهر شما یک خیابان سالم می بینید؟ شهردار این شهر در جلسه شورای اداری مدعی روکش آسفالت در مناطقی شد که کمترین تردد در آن جاها صورت میگیرد! دکتر مختار نماینده مردم آبادان در همان جلسه اعلام کرد که مردم از تصمیم شورای ترافیک آبادان در حذف میدان ایستگاه ۵ کوی قدس و میدان کفیشه و حذف دور برگردان ان بشدت گلایه دارند و جالب است که شهردار آبادان عکس این را به خبرنگاران می گوید و خبر از رضایت ۸۵ درصدی مردم از این تغییرات میدهد! آیا اینگونه موارد نباید پیگیری بشوند؟

آقای استاتدار باید به فرمانداران خود تذکر جدی بدهد که در موارد ریز و درشت شهرهای حوزه ی مسوولیت خود با قدرت و نظارت بیشتری وارد بشوند.

بنظر می رسد نبود نظارت جدی موجب شده که برخی مدیران استانی و به تبع آن مدیران میانی در شهرستان ها ؛ با بی انگیزگی و رخوت و سستی ؛ روز را آغاز و در نهایت کارت خروج خود از اداره را می زنند و این همان زنگ خطری است که مدام مردم می گویند دیدن یک مسوول شهرسانی به مراتب از دیدن شخص رییس جمهور سخت تر است. لطفا به داد مردم برسید.

رسانه اجتماعی اروندپرس