۰۵ آذر ۹۷ ، ساعت ۱۱:۵۵
وضعیتِ آب روستاهای آبادان بحرانی است
کد خبر : 13312۲۹ | در تاريخ : مرداد ۲۹, ۱۳۹۷ | ساعت : ۸:۳۹ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

وضعیتِ آب روستاهای آبادان بحرانی است / خسارت وارده به کشاورزان بر اثر بی آبی

محمدنصاری با بیان اینکه شرایط شهر آبادان از نظر آب آشامیدنی فعلا مناسب است، گفت: روستاییان نگران احشام و زمین‌ های کشاورزی خود هستند و اگر فکری به حال زمین ‌های ما نشود، به زودی تبدیل به شوره ‌زار می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شرایط شهر آبادان از نظر آب آشامیدنی فعلا مناسب است، به شرایط بحرانی روستاها اشاره کرد و گفت: روستاییان نگران احشام و زمین‌های کشاورزی خود هستند و اگر فکری به حال زمین‌ های ما نشود، به زودی تبدیل به شوره ‌زار می ‌شوند.

محمدنصاری در خصوص شرایط آب آشامیدنی در شهرستان آبادان گفت: شرایط در مرکزیت شهرستان آبادان نسبتا مناسب ‌تر از قبل شده است اما این‌ طور نیست که اصلا مشکلی وجود نداشته باشد.

عضو شورای بخش اروندکنار ادامه داد: در بخش مرکزی و اروندکنار مشکل همچنان ادامه داشته و آب کاملا شور است. در واقع آب شور و تلخ با کیفیت بسیار نامناسب در لوله‌ها جاری است.

محمدنصاری در پاسخ به این سوال که روستاهای اطراف آبادان چه شرایطی دارند، افزود: در روستاها با تانکر به مردم آب ‌رسانی می ‌شود اما مشکل در روستاها به شدت بیشتر و حادتر است. درست است که در حوزه شهری مردم نگران آب شرب هستند ولی در حوزه روستایی مردم علاوه بر آب شرب، نگران آب مصرفی زمین‌ های کشاورزی و احشام خود نیز هستند.

عضو شورای روستای ابوصدرین با تاکید بر مسائل کشاورزان و روستاییان افزود: از اداره جهاد کشاورزی آبادان تقاضا داریم برای رساندن آب به احشام مخصوصا در بخش مرکزی اروند رود، تا جایی که می ‌‌توانند پیگیری‌های خود را ادامه دهند. محمد نصاری با اشاره به اینکه در بخش روستایی آب لوله‌ کشی غیرقابل شرب و غیرقابل استحمام و شستشو است، افزود: آب آنقدر شور است که برای مدت زمانی طولانی به نظر می ‌رسید این آب دریاست که در لوله ‌ها جاری شده است.

نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ ها با اشاره به شرایط بحرانی زمین ‌های کشاورزی و نخیلات در این محدوده افزود: اگر فکری به حال زمین‌ های ما نشود به زودی تبدیل به شوره‌ زار خواهد شد و آبی که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد شور و غیرقابل استفاده است. اگر کشاورزان بخواهند آب را به همین طریق رها کنند، پس از مدتی زمین تبدیل به شوره‌ زار شده و کشاورزان دیگر زمینی برای کار ندارند.

عضو شورای روستای ابوصدرین در انتها با تاکید بر اینکه فصل رسیدن خرماها فرارسیده است، گفت: برای برداشت محصول با کیفیت باید نخیلات را آبیاری کنیم، متاسفانه به صد در صد از کشاورزان شهرستان آبادان و اروند کنار خسارت وارد شده و باید نسبت به جبران خسارت سریعتر اقدامات جدی صورت بگیرد.