۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
ورود بچه های آبادان به استخرهای دولتی ممنوع است
کد خبر : 7279۲۶ | در تاريخ : تیر ۲۶, ۱۳۹۵ | ساعت : ۲:۴۴ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

با آغاز فصل گرما، جوانان و مردم عادی کمتر از امکانات ورزش‌های آبی در آبادان برخوردار هستند.

 wpid-3496722991

فصل داغ تابستان در خوزستان را اغلب چشیده‌اند و از سوز آفتاب آن با خبر هستند، اما اینکه چگونه می‌توان این حرارت تابیده بر سر را از تن کند، عنوانی است که قصد داریم در خلال این گزارش به آن بپردازیم.

در فصل گرم تابستان، استخر‌ها مشتریان پر و پا قرصی دارند، کودکان، جوانان و بزرگسالان در این فصل همواره نیاز بدن خود را به آب‌تنی حس کرده‌اند و به همین خاطر به دفعات و کرات، برای خنک کردن طبع داغ خود روانه استخر می‌شوند.

شهر آبادان به واسطه وجود یک پالایشگاه نفت و طبیعتا کارکنان پرشمار آن، همچنین وجود امکانات رفاهی فراوان برای استفاده این قشر، همواره یکی از دارندگان نخستین و مجهزترین امکانات رفاهی بوده است.

اما اینکه چند درصد از مردم این شهر می‌توانند از این امکانات استفاده کنند قابل بحث است.

شرکت پالایش نفت آبادان با دارا بودن چهار استخر که شامل دو استخر رو باز و دو استخر سرپوشیده است، می‌تواند نقش مهمی را در تقسیم کار بین استخرهای آبادان ایفا کند، اما همواره رسم بوده که تنها کارکنان این کارخانه عظیم از این امکانات بهره‌مند باشند.

اداره ورزش و جوانان آبادان نیز، هم اکنون تنها یک استخر را در مرکز این شهر در اختیار دارد، که این مجموعه نیز همه ساله برای سه ماهه تابستان ترمیم و مجددا در پایان تابستان از کار می‌افتد.

این استخر هیچ‌گاه جوابگوی خیل مشتاقان این ورزش مفرح و شاداب نبوده، و جمعیت زیادی به واسطه مرکزیت این استخر همه روزه برای استفاده از آن روانه استخر خلیج فارس آبادان می‌شوند.

در این بین بانوان مشتاق این ورزش نیز،  تنها در ساعات صبح و ظهر قادر به استفاده از استخر هستند، که به واسطه خانه‌دار و یا شاغل بودن اغلب آنها، استفاده از استخر در فصل تابستان و سایر فصول سال بسیار سخت است.

دو استخر دیگر نیز در آبادان وجود دارد که یکی از آنها به طور خصوصی و استخر دیگر نیز توسط یک ارگان دولتی به پیمانکار واگذار شده است که مورد استفاده عموم قرار دارد، اما به واسطه دور بودن این دو مجموعه از مرکز شهر، همچنین بهای بلیط آن، دسترسی به آنها برای اغلب جوانان کمی سخت است.

همچنین عده‌ای از جوانان شهر آبادان نیز مطابق علاقه دیرینه خود، در گرمای تابستان دست به کار خطرناکی زده، و به رودخانه‌ها پناه می‌برند که این اقدام، همواره با خطرات و تلفات بسیاری همراه بوده است.

اما اینکه چه تعداد از مردم از امکانات رفاهی فصل تابستان، همچون استخر‌ها بهره‌مند هستند، سوالی است که رئیس اداره ورزش و جوانان آبادان در گفت‌وگو با فارس پاسخ آن را داده است.

پیمان ادیبی در این خصوص اظهار کرد: اداره ورزش و جوانان آبادان با دارا بودن تنها یک استخر، همواره سعی کرده این مجموعه را در فصل تابستان برای استفاده عموم مهیا کند.

وی ادامه داد: روزانه بالغ بر یک هزار نفر از استخر خلیج فارس آبادان که متعلق به این اداره است استفاده می‌کنند، مجموعه خلیج فارس، یک استخر قهرمانی بوده و مطابق با استاندارد‌های روز است که از وسعت خوبی نیز برخوردار بوده و می‌تواند افراد زیادی را در خود جای دهد.

رئیس اداره ورزش و جوانان آبادان تصریح کرد: البته که این استخر با این وسعت باز هم جوابگوی جمعیت مشتاق جوان نیست، و باید امکانات بیشتری را برای ایشان مهیا کرد تا آمار استفاده از راه‌های پر مخاطره همچون استفاده از رودخانه‌ها کاهش یابد که این موضوع نیاز به مساعدت مسوولان در شرکت پالایش نفت آبادان دارد.

ادیبی در خصوص همکاری مسوولان نفت مبنی بر در اختیار گذاشتن امکانات رفاهی این ارگان برای استفاده عموم عنوان کرد: به هر حال این امکانات مختص مجموعه نفت است و ما نمی‌توانیم خواسته‌های خود را به آنها دیکته کنیم، البته که مجموعه نفت نیز در بسیاری از موارد همکاری خوبی با این اداره داشته است.

وی یادآور شد: موضوع استفاده از استخر‌های مجموعه نفت در شورای اوقات فراغت باید به این ارگان دیکته می‌شد که بتوان در آن باری را از روی دوش این اداره برداشت، اما این اتفاق رخ نداد.

رئیس اداره ورزش و جوانان آبادان تاکید کرد: درخواست برای استفاده از امکانات ورزش‌های آبی بسیار است و ما همچنان نیاز به مساعدت دوستان نفت برای کمتر کردن بار سنگین متقاضیان از استخر هستیم.

ادیبی اشاره کرد: بااین حال ما روزانه حدود ۱۰ سانس را در این استخر برگزار می‌کنیم و تا کنون حدود شش هزار بلیط نیم بها و سه هزار بلیط رایگان را در اختیار ارگان‌ها و عموم قرار داه‌ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اداره ورزش و جوانان آبادان با تمام محدودیت در امکانات خود، سخاوت کافی را در این امر به خرج داده است، اما امید می‌رفت مسوولان مجموعه نفت نیز ما را در این امر یاری می‌کردند.

براساس این گزارش، شرکت پالایش نفت آبادان که همیشه حامی حرکات رفاهی و ورزشی در شهر آبادان بوده است، می‌توانست در قالب یک طرح فراگیر، مشارکت بیشتری را برای استقبال علاقه‌مندان به این ورزش جلب کند.

این ارگان همچنین می‌تواند در بخش بانوان که به مراتب کم برخوردارترین قشر برای استفاده از این قبیل امکانات هستند، سانس‌های ویژه‌ای را تخصیص دهد تا باری از روی دوش استخر‌ها و فرصت بیشتری در اختیار بانوان قرار دهد.

این مشارکت‌ها می‌تواند آمار تلفات ناشی از استفاده نابجا از آب رودخانه‌ها را به شدت کاهش دهد و با هزینه‌های کمتر و سهولت بیشتر، فرصت‌های بیشتری را در اختیار جوانان به خصوص بانوان قرار دهد.

در سال‌های گذشته جوانان زیادی به خاطر نبود امکانات لازم و سختی استفاده از امکانات موجود، تنها برای یک آب‌تنی ساده، تن به آب رودخانه‌ها زده و دیگر از آب بیرون نیامدند، در این بین خانواده‌های زیادی در حسرت جوان از دست رفته خود به جا ماندند که مایه تاسف است که علاقه و نیاز بدن جوان به آب در فصل داغ تابستان، باعث شود که کام گرم آنها تنها با مرگ خنک شود.

مطمئنا هر اتفاقی که در این حوزه رخ دهد، حاصل کم‌فروشی مسوولانی بوده که امکانات لازم را در اختیار داشته اما اجازه استفاده را به عموم نداده‌اند.

در این بین حتی کسانی بوده‌اند که به خاطر ناتوانی در پرداخت بلیط استخر، در استفاده از این امکانات محروم مانده و مجبور به شنا در رودخانه‌های خروشان منطقه شده‌اند و پس از آن اتفاقات ناگواری که پیش از این به آن اشاره شد.

این امید می‌رود که  وفور این قبیل امکانات در سایه تدبیر و اخلاص نیت مدیرانی که امکانات دولتی و سازمانی در اختیار دارند، برای سهولت و رفاه همه اقشار جامعه مورد استفاده قرار گیرد و همه جوانان ما رفاهی با طعم آرامش خاطر را تجربه کنند، ان‌شاءالله.

فارس

علی دایلی