۱۱ اسفند ۹۶ ، ساعت ۰۱:۴۳
آمار سایت
  • کاربران آنلاین :

  • بازدید امروز :

  • بازدید دیروز :

  • بازدید این هفته :

  • رتبه الکسا :

    29697
ImageWeek
همه دردشان گرفت جز مسوولان فرهنگی آبادان
کد خبر : 13146۳۰ | در تاريخ : بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ | ساعت : ۱:۳۸ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

امشب در برنامه تلویزیونی شبهای اروند بار دیگر یکه خوردم. دو سه سال پیش بود که رضا خدری ؛ پزوهشگر دفاع مقدس و عکاس جنگ به هر جایی که در ابادان تابلویش بوی فرهنگ و هنر میداد سر زده بود تا شاید نظر مسوولان فرهنگی و ایضا غیر فرهنگی اما متنفذ را مجاب کند که از آخرین کتابش که درباره شهدای ابادان بود حمایت کنند و یا لااقل ترتیبی بدهند که در آبادان رونمایی بشود که بالاخره هم نشد!

امشب در برنامه تلویزیونی شبهای اروند میهمانی داشتم ارجمند. بانوی رزمنده و ایثارگری که بقول شهید اکبر علیپور « شماره پنج» گروه بیست نفری دخترانی بود که در سپاه آبادان دوره های مختلف رزمی و نظامی می دیدند. «فاطمه جوشی» نام این رزمنده ی ۵۸ ساله ی آبادانی است. بانویی که از ۱۸ سالگی همسو ا جریانات انقلاب و بعد هم دفاع مقدس شد. حالا او کتابی دارد به نام « پنج نفر».

فاطمه جوشی در گفتگوی امشب پرده از بی مبالاتی مسوولان فرهنگی آبادان برداشت و گفت مگر آنکه زیر علم و پرچم آدم های خاصی باشی تا مسوولان آبادان تحویلت بگیرند و برای حرکت فرهنگی ات قدمی بردارند.

کتاب ارزشمند « پنج نفر» در سال ۹۴ در هران رونمایی شد. لابد در آن سال مسوولان فرهنگی آبادان و ایضا آن مسوولانی که وظیفه ی نظارت بر عملکرد مسوولان محلی این شهر را دارند همگی خواب بوده اند و در جریان رونمایی از این کتاب قرار نگرفتند.

راسیاتش دلم به درد آمد. براستی متولیان فرهنگی شهر از این همه بی توجهی به فرهنگ و هنر دردشان نمی گیرد؟ چرا این کتاب ارزشمند و دهها کتاب و اثر رفیع دیگری که دربرگیرنده ی هویت آبادانی های معاصر و جانفشانی ها و ایثارگری های این مردم مظلوم و در عین حال شجاع و بی باک است در آبادان ناشناخته هستند؟

از فاطمه جوشی پرسیدم مردم آبادان این کتاب را از کجا تهیه کنند؟ و او گفت : از کتابفروشی مقابل مسجد جامع خرمشهر چون در آبادان توزیع نشده است!!

مهرداد معماری

مجری برنامه شب های اروند

بیست و نهم بهمن نود و شش