۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
هزارتوی آدم سوزی سینما رکس آبادان (سئانس دوم )
کد خبر : 7700۲۰ | در تاريخ : مرداد ۲۰, ۱۳۹۵ | ساعت : ۹:۳۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

شنبه ی ۲۸ امرداد ۱۳۵۷ روزی بود گرم و مردم شهر با وجود چندین سالن سینمای فعال در شهر سینما رکس را بخاطر اکران فیلم ایرانی اش در ساعت ۹ شب – بعد از افطار – انتخاب کرده بودند. فیلمی که آوازه ی انقلابی بودن آن در نشریات پیچیده بود و حال سینمایی این فیلم را نمایش می داد که کمتر سابقه داشته فیلم ایرانی نمایش دهد!

۲۰

در جلسات سیزده گانه ی دادگاه حرف هایی زده شد که پرونده را لحظه به لحظه پیچیده تر می کرد. حسین تکبعلی زاده رسما اقرار کرد که عامل آتش سوزی او و همدستانش بوده و اصرار داشت که بنا به وظیفه چنین کرده ؛در حالی که مسوول گیشه ی سینما مدعی بود که نقشه بگونه ای طرح شده بود که شهربانی بیاید و زنجیر به درب خروجی بزند تا هیچکس جان سالم به در نبرد.

نتیجه ی دادگاه تیرباران ۶ تن از جمله حسین تکبعلی زاده و نادری صاحب سینما رکس و رمضانی و هاقانی مدیران آن ؛  در سحرگاه پنجشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۳۵۹ شد  و رزمی و ودیعی که به ترتیب رییس شهربانی بودند و رییس ساواک  به طور غیابی و بدلیل متواری بودن حکم اعدام داده شد و ۱۵ تن نیز متهم شناخته شدند و با قرار بازداشت راهی زندان شدند.

دادگاه پر بود از حرف هایی که یکی می گفت و دیگری عکسش را تعریف میکرد.

نظافتچی ۱۵ ساله ی سینما ( هویزاوی) می گفت : به محض دیدن دود به دوستم گفتم تو کپسول  اطفا حریق رو بردار تا من برم شهربانی و خبر بدم. خوشبخت کارگر پالایشگاه شهادت داد که نه و چهل و پنج دقیقه متوجه آتش سوزی شدم و با بیسیم  محل کارم ( خیابان شهرداری ) به آتش نشانی (شرکت نفت) خبر دادم. ده و بیست دقیقه ماشین آتش نشانی رسید و یکی از ماشین ها هم جلوی درب سینما سهیلا بنزین تمام کرده بود. حوالی ساعت دو بامداد کار خاموش کردن آتش تمام شد!

کوره آدم سوزی رکس از ساعت حوالی  نه و نیم شروع به کار کرده بود و به مدت حوالی سه و نیم ساعت فرصت کافی داشت تا شهریاران آبادانی را به خاکستر تبدیل کند.

نه تنها شهربانی که ژاندارمری هم زودتر از آتش نشانی به محل رسیدند گویی همه می دانستند که چه کسانی باید زودتر بیایند و آن که دیرتر از نظامی ها و انتظامی ها رسید آبی بود که باید آتش را خاموش میکرد.

رسانه اجتماعی اروندپرس