۲۸ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۱:۴۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1735
 • بازدید دیروز :

  4495
 • بازدید این هفته :

  34215
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
نهم آبان ؛ آبادان در حصر!
کد خبر : 9008۰۸ | در تاريخ : آبان ۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۲:۱۵ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

فردا نهم آبان است . روز آبادان. البته هفتم آبان روز کوروش کبیر هم بود که به ما چه !

 

تابلو

نهم آبان؛ همان روزی بود که در سال ۱۳۵۹ آبادانی های غیور با دستانی خالی و در حالی که تنهایشان گذاشته  بودند کاری کردند کارستان.

دشمن قسم خورده ی بعثی که از فتح خرمشهر خوش خوشانش بود و مست ؛ هلک هلک راه افتاده بود بیاد آبادان را هم تصرف کند.

نیروهای عراقی در آن روزها مترصد یک غفلت کوچولو بودند تا شهر را ببلعند. کمبود نیرو در خرمشهر باعث شده بود که نیروهای مردمی آبادان به کمک رزمندگان شجاع خرمشهری هم بروند و همین باعث خستگی این نیروهای کمّی شده بود. قبول کنیم که نیروهای ارتشی هم آماده ی جنگ نبودند و کیفیت لازم را نداشتند چه رسد به نیروهای مردمی که فقط بلد بودند ماشه ی ام یک و برنو بچکانند. با تمام این احوال آبادان به یمن آن دلاوری ها و مقاومت بزرگ ؛ از گزند دشمنان قسم خورده ی این آب و خاک اهورایی از دامان مادر وطن جدا نشد.

فردا  نهم آبان ۱۳۹۵ است و یادآور روزی بزرگ در تاریخ مردی و مردانگی فرزندان ایران زمین. تاریخ از این روز به نیکی یاد می کند اما گویا بی علاقه بودن به مطالعه ی تاریخ مخصوصا در فصل مقاومت مردم آبادان ؛ این روز را در حصر سکوت و بی خبری فرو برد.

اگر در مقیاس عظمت و ابهت بخواهیم به نهم آبان ۵۹ و چشاندن طعم تلخ اولین شکست رسمی منجر به عقب نشینی ارتش متجاوزگر عراق توسط مدافعان شهر برآییم می توان حماسه ذوالفقاری را با نبرد لنینگراد مقایسه کرد. البته فقط در مقام قیاس نه برابری ارزش و اهمیت آن.

تابستان ۱۹۴۲ و هجوم قوای هیتلر نازی به حاشیه رودخانه ولگا برای تصرف شهری صنعتی که پیروزی در آن می توانست نتیجه جنگ جهانی دوم را به نفع آلمان تغییر دهد ؛ همانگونه که شکست نازی ها در تصرف لنینگراد در سوم فوریه ۱۹۴۳ موجب سرشکستگی و افول قدرت آهنین هیتلر شد.

و اما آن روی سکه و در آغازین روزهای تهاجم عراق به خاک ایران موفق می شود بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مربع را اشغال کند! نیروهای عراقی به هیچ یگان نظامی ایرانی که در حد تیپ باشد، برنخوردند.ایران فقط دو لشکر از نیروهای مسلح و دو لشکر موتوریزه پیاده‌ نظام در غرب کشور داشت که آن‌ها هم همگی از مرزها فاصله گرفته بودند.  در این روزها، واحدهای گوناگون نیروی زمینی ایران به دلیل از هم پاشیدگی با تأخیر توانستند خود را به جبهه جنوب برسانند. نیروی زمینی ارتش توان مقابله پایاپای با عراق نداشت. هدف اولیه بخش جنوبی ارتش عراق، تصرف برق‌آسای شهر مرزی خرمشهر و پس ازآن آبادان، اهواز، دزفول و سوسنگرد بود. تصرف خرمشهر ۱۵ روز به طول انجامید و در درگیریها عراقی‌ها ۵۰۰۰ کشته دادند و پس از آن نیز عراق به مدت سه هفته درگیر نبردهای خیابانی در این شهر بود.

پس از تصرف خرمشهر، ارتش عراق موفق شد در اواخر آبان شهر آبادان را به‌طور کامل محاصره کند. عراقی‌ها که بر حمایت عرب‌های خوزستان از ارتش خود  در خوزستان حساب کرده‌ بودند، بازهم ناکام ماندند.

سال هاست بر این مهم که روز نهم آبان را بعنوان روز ملی آبادان نامگذاری کنید پافشاری می کنیم و عجبا که صدایمان بگوش کسی نمی رسد. ناشنوایان این درخواست چندان دور هم نیستند و در همین شهر سکنی دارند اما نمی دانیم که چه مانعی در پیش خود دیده و می بینند که جرات بازگو کردنش را هم ندارند!

نهم آبان ۱۳۹۵ هم سپری خواهد شد و همت والای مردم شهر عاشقی ؛ باز هم نادیده گرفته می شود.

حتا نمایندگان شهر هم پیامی نخواهند داد !

خسته شدیم از بس علامت ! در این موضوع بکار بردیم!!!

رسانه اجتماعی اروندپرس

یک روز مانده تا نهم آبان ۱۳۹۵