۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۷:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1710
 • بازدید دیروز :

  5080
 • بازدید این هفته :

  24065
 • رتبه الکسا :

  25456
ImageWeek
نقش دفاع مردمی در حماسه ذوالفقاری نادیده گرفته نشود
کد خبر : 6922۰۲ | در تاريخ : تیر ۲, ۱۳۹۵ | ساعت : ۲:۴۵ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

در پی انتشار گزارشی در ایرنا با موضوع ‘بازسازی نخستین سنگر دفاع از آبادان در دفاع مقدس به یاد ۴۰۰ شهید’ مرکز فرهنگی دفاع مقدس آبادان و جمعی از رزمندگان آبادانی حاضر در خلق این حماسه، به این گزارش واکنش نشان دادند.

photo_2016-06-19_14-43-10

یادمان شهدای ذوالفقاری نخستین سنگر دفاع از آبادان در دوران دفاع مقدس با شماره ثبت ۱۶ در تاریخ ۲۵ شهریورماه ۹۴ در فهرست میراث فرهنگی و معنوی کشور شد، این یادمان این روزها به یاد ۴۰۰ شهید منطقه در حال بازسازی است.
سی ام خردادماه سال جاری گزارشی با عنوان ‘ بازسازی نخستین سنگر دفاع از آبادان در دفاع مقدس به یاد ۴۰۰ شهید’ در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان خوزستان منتشر شد.
در این مصاحبه، مسئول یادمان شهدای ذوالفقاری و یکی از رزمندگان قدیمی فدائیان اسلام در آبادان از ساخت ۴۰ سنگر عملیاتی به یاد ۴۰۰ شهید این منطقه خبر داد و گفت:این سنگرها با نام های شهدای محوری از جمله شهدای روحانی، شهدای کمیته انقلاب اسلامی، سنگر دانش آموزان، سنگر هشت فامیل و سنگر شهدای پزشک نامگذاری در فضای به مساحت ۱۰ هکتار در حال ساخت است.
قاسم صادقی افزود:از آغاز محاصره آبادان تا شکست حصر، حدود ۱۰ هزار نفر از اقشار مختلف مردم اعم از دانشجو، کسبه، کارگر، اقلیت‌های مذهبی، طلبه و روحانی، عشایر به این منطقه آمدند تا از آبادان دفاع کنند.
وی از جمع آوری تصاویر و خاطرات جمعی از شهدای که در این محل از سراسر ایران اسلامی حضور داشتند از خانواده های آنها خبر داد و اظهار داشت:در حال جمع آوری و تدوین خاطرات هستیم تا به صورت مستند از آنها استفاده کنیم.
صادقی همچنین با بیان گردآوری برخی از تجهیزات شهدا و اداوت به کار رفته در دفاع از شهر آبادان در این یادمان، گفت:برخی از اداوات و تجهیزات دشمن بعثی نیز با کمک سپاه و ارتش برای بازسازی منطقه به این مکان منتقل شد تا خط مقدم دفاع از آبادان به همان سبک بازسازی و احیا و در معرض نمایش عموم بخصوص راهیان نور قرار گیرد.
این رزمنده سال های دفاع مقدس افزود:به منظور برگزاری برنامه های دینی و مذهبی حسینه شهید حجت الاسلام مجتبی نواب صفوی به مساحت ۲۵۰ متر زیربنا ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.
مرکز فرهنگی دفاع مقدس آبادان و جمعی از رزمندگان حاضر در این حماسه با واکنش به این گزارش، توضیحاتی ارائه دادند.
در نامه مرکز فرهنگی دفاع مقدس آبادان به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) دفتر آبادان آمده است:مرکز فرهنگی دفاع مقدس آبادان به عنوان نماینده ستاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و بر اساس اختیارات محوله، در برابر هرگونه تحریف در دفاع مقدس می ایستد.
لذا در مصاحبه ای که سی ام خردادماه ۱۳۹۵ از قاسم صادقی که خود را مسئول یادمان معرفی کرده، موضوعاتی در تحریف دفاع مقدس گفته شده که به شرح ذیل ارسال می شود.
۱ – قاسم صادقی به عنوان مسئول یادمان ذوالفقاری: هیچ حکمی برای مسئولیت وی به عنوان مسئول یادمان ذوالفقاری از سوی ستاد حفظ آثار صادر نشده است.
۲ – ۴۰۰ شهید در منطقه : در کل خط پدافندی شمال آبادان ۴۰۰ شهید تقدیم نشده است، چه برسد به اینکه ۴۰۰ شهید در یک منطقه داده باشد.
۳ – دشت ذوالفقاری: منطقه ای که آقای صادقی’ در حال مرمت و بازسازی آن است، در حوزه دفاع مقدس به عنوان ‘ خطوط پدافندی شمال آبادان’ معرفی شده نه دشت ذوالفقاری، لذا حماسه ذوالفقاری در کوی ذوالفقاری مقابل روستای سادات رخ داده است.
۴ – خط فدائیان اسلام خط ایستادگی: خط فدائیان اسلام، گوشه ای از خطوط پدافندی شمال آبادان بوده و به دیگر یگان های موجود در منطقه جفاست، اگر این گروه را تنها خط ایستادگی مقابل هجوم دشمن بدانیم.
یگان های موجود در خط پدافندی شمال آبادان شامل : سپاه آبادان، تیپ ۷۷ خراسان، شهربانی همدان، سپاه خمینی شهر، سپاه اصفهان، سپاه کرج، سپاه نجف آباد و سپاه شیراز بود.

 برخی در صدد تحریف تاریخ دفاع مقدس هستند
یکی از رزمندگان جبهه ذوالفقاری در گفت و گو با ایرنا گفت:نباید اجازه داد تا تاریخ و جغرافیای جنگ و دفاع همه جانبه مردم در ذوالفقاری آبادان تحریف شود.
عبدالحسن تنها افزود:نیرو های متجاوز بعثی پس از تصرف جاده های ارتباطی آبادان به اهواز و ماهشهر به سمت شمال آبادان حرکت کردند و به ساحل شمالی بهمنشیر رسیدند و جمعی از مردم روستای سادات را در یکی از خانه ها به اسارت گرفتند.
وی ادامه داد:در این زمان یگان های مهندسی عراقی ها با دستگاهی که درختان نخل خرما را یک جا از زمین می کند، از جاده خاکی قفاص به سمت رودخانه بهمنشیر جاده احداث کردند.
تنها اظهار داشت:عراقی هاف نهم آبان ۱۳۵۹ با ساخت پل بر روی رودخانه بهمنشیر از رودخانه عبور کردند که شهید دریاقلی سورانی که اوراقچی کوی ذوالفقاری بود متوجه حضور عراقی ها شد و سریعا به نیروهای رزمنده سپاه آبادان ماجرا را منتقل کرد و پس از آن هسته های مختلف مردمی از مساجد مختلف آبادان و نیروهای دفاعی سپاه و ارتش وارد عمل شدند و نیروهای متجاوز به سمت دیگر بهمنشیر و در حد فاصل جاده قفاص عقب رانده شدند.
این رزمنده دفاع مقدس گفت:پس از سال ها فراموشی مقاومت مردم با کمک برخی از رزمندگان آبادانی از چند سال گذشته با هزینه شخصی اقدام به ساخت برخی از موقعیت های خط مقدم جبهه دفاع از آبادان کردیم که به دلیل حمایت نشدن از سوی مسئولان کار به شکل مطلوب پیش نرفت.
دفاع مردم در کوی ذوالفقاری، نقطه آغاز پیروزی های بیشتر رزمندگان
یکی دیگر از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و دفاع از آبادان نیز در گفت و گو با ایرنا گفت:دفاع مردمی و مقاومت آنها مهم ترین عامل شکست ماشین جنگی عراق در کوی ذوالفقاری بود.
اصغر احمدی افزود:دفاع مردم در کوی ذوالفقاری نقطه عطفی در جنگ تحمیلی بود و باعث شد عراق در این منطقه زمینگیر شود و نخستین شکست از سوی رزمندگان اسلام بر پیکر لشکر صدام وارد شده و پس از آن، این عملیات زمینه ساز شکست حصر آبادان به فرمان امام خمینی(ره) و موفقیت در عملیات بیت المقدس بود.
وی با تاکید بر ساخت یادمان ذوالفقاری در مکان حمله و هجوم ارتش بعث عراق به آبادان افزود:لازم است، مسیر ورود عراقی ها به کوی ذوالفقاری در روستای سادات آبادان، احیا شده و واقعیت های جنگ تحمیلی با بازسازی فضایی مناسب برای بیان رشادت های مردم به نسل جدید فراهم شود.
احمدی گفت:با بازسازی فضای حماسه ذوالفقاری و مقاومت رزمندگان اسلام در این محور عملیاتی می توان نسل جدید انقلاب را با مقاومت مردم در زمان محاصره آبادان آشنا کرد.
ایرنا