۱۲ فروردین ۹۷ ، ساعت ۰۳:۴۹
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

 • بازدید امروز :

 • بازدید دیروز :

 • بازدید این هفته :

 • رتبه الکسا :


  Warning: simplexml_load_file(): http://data.alexa.com/data?cli=10&url=arvandpress.ir:1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95

  Warning: simplexml_load_file(): Okay in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95

  Warning: simplexml_load_file(): ^ in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95
  Not Available
ImageWeek
نخستین سالگرد موزه بنزین خانه آبادان گرامی داشته شد
کد خبر : 13102۲۹ | در تاريخ : دی ۲۹, ۱۳۹۶ | ساعت : ۳:۴۵ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

نخستین سالگرد افتتاح “موزه بنزین خانه آبادان” طی مراسمی با حضور مردم، مقامات محلی، هنرمندان و علاقه مندان به تاریخ نفت، در محل این موزه گرامی داشته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت ایران، در یک سال گذشته بیش از ۶۵۰۰ نفر از این موزه بنزین خانه آبادان بازدید به عمل آورده اند و این موزه توانسته توجه مردم محلی و بازدید کنندگان داخلی و خارجی را به خود جلب کند.

در مراسم بزرگداشت سالگرد افتتاح این موزه که با حضور شهردار، رئیس شورای شهر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی، مسئولین پالایشگاه آبادان و جمعی دیگر از مقامات محلی و استانی برگزار شد، ناظر و مجری طرح پروژه موزه های نفت آبادان و مسئول موزه بنزین خانه، طی سخنانی به حاضران خوش آمد گفته و خلاصه ای از عملکرد موزه بنزین خانه را تشریح کردند.

همکاری مسئولین به توسعه موزه های نفت کمک می کند

ساسان بامداد صوفی، ناظر و مجری پروژه های موزه صنعت نفت آبادان، در این مراسم طی سخنانی با اشاره به گذشت یک سال از برپایی موزه بنزین خانه، گفت: “اکنون این موزه در آبادان پا گرفته و خوشبختانه به عنوان نخستین موزه از طرح موزه های صنعت نفت، سال پرباری را پشت سر گذاشته است.”

وی افزود: “انتظار ما این است که مسئولین و ارگان ها ضمن توجه به تعامل و همکاری بیشتر با دست اندرکاران موزه به رشد و تعالی آن و توسعه ارتباط این موزه با مردم و قشرهای مختلف جامعه کمک کنند.”

صوفی همچنین با اشاره به دیگر پروژه های موزه نفت در آبادان و شهرهای مختلف ایران، توضیح مختصری در مورد این پروژه ها داد و اظهار امیدواری کرد، با افتتاح سایر موزه های نفت در آبادان، از جمله “موزه کارآموزان” در محل آموزشگاه حرفه ای، گام دیگری برای رونق بیشتر این شهر و تبدیل آبادان به یک “شهر موزه” برداشته شود.

استقبال خوب از موزه بنزین خانه

بیش از ۶۵۰۰ نفر در قالب گروه های مختلف، اعم از دانش آموزی و دانشجویی، مسئولان و مقامات استانی و کشوری، گردشگران داخلی و خارجی و مردم بومی آبادان، طی یک سال گذشته از موزه بنزین خانه  آبادان دیدن کرده اند.

لادن علیپور، مسئول موزه بنزین خانه آبادان که در مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد این موزه سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: از این ۶۵۰۰ نفر، حدود ۱۵۰۰ تن در قالب گروه های دانش آموزی از موزه آبادان دیدن کرده اند، ۱۳۶۲ نفر بازدید کنندگان درون استانی بوده اند و ۲۶۶۸ نفر بازدید کننده برون استانی. ۱۰۰ نفر نیز توریست و گردشگر خارجی بوده اند، از جمله گروهی از دانشجویان دانشکده علوم و هنرهای بصره، یک گروه هنرمند و نقاش ایتالیایی، یک زوج آلمانی و یک توریست آمریکایی.

وی همچنین از علاقه و اشتیاق مردم بومی به بازدید از موزه اشاره کرد که در فرم های نظرسنجی انعکاس یافته و نشان می دهد که دیدار از موزه بنزین خانه آبادان، حس افتخار و غررو را در مردم این شهر برانگیخته است.

وی افزود: “بازدید کنندگان از موزه بنزین خانه با مشاهده اشیای متعلق به گذشته، حس خوبی پیدا می کنند و گاه آنهایی که سن و سالی از ایشان گذشته، با دیدن لوازمی قدیمی مثل چراغ ها و خوراک پزی های نفتی از خاطرات گذشته می گویند.

لازم به یادآوری است  موزه بنزین خانه آبادان نخستین موزه از طرح موزه های صنعت نفت است که در محل قدیمی ترین پمپ بنزین ایران، افتتاح شده است.

در این موزه که با بازسازی بنای قدیمی آن به سال ۱۳۰۶ خورشیدی (۱۹۲۷میلادی) برپا شده، انواع دستگاه های پمپ بنزین و تاریخچه استفاده از این دستگاه ها در کشور، یک نمونه پمپ بنزین و خودرو در حال سوختگیری؛ فضای یک شعبه نفت قدیمی، مخازن قدیمی پرچی، مجموعه تانکرهای سوخت رسان؛ اسناد و مستندات تاریخی مربوط به توزیع فرآورده های نفتی و … به نمایش گذاشته شده است.

موزه بنزین خانه آبادان هم اکنون در دو شیفت صبح و عصر پذیرای بازدید کنندگان است و تنها روزهای دوشنبه موزه تعطیل است.

گفتنی است در شهر آبادان، علاوه بر موزه بنزین خانه، چهار نقطه دیگر برای راه اندازی موزه های نفت در نظر گرفته شده است، که عبارتند از: اسکله تاریخی آبادان، محل نگهداری جرثقیل های اکوان و گوگرد؛ نیروگاه برق پالایشگاه آبادان و آموزشگاه حرفه ای یا موزه کارآموزان که عملیات مربوط به برپایی این موزه ها نیز در حال اجرا است.