۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  700
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31505
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
نامه ی رضا خدری برای رییس جمهور
کد خبر : 8238۱۵ | در تاريخ : شهریور ۱۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۲:۱۷ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

قبل از انقلاب مردم سایر شهرها و روستاهای برای کار و درآمد به شهرهای آبادان و خرمشهر می‌آمدند ولی سالیان سال است که جوانان فرهیخته و تحصیل‌کرده زادگاهم همچنان بیکار در کوچه‌ها و خیابان‌ها برای یافتن شغل پرسه می‌زنند تا دستشان جلوی کسی دراز نشود.

 

رضا خدری۲

 

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 

موضوع : عقب‌ماندگی آبادان و خرمشهر و اروندکنار و بی‌توجهی دولت شما و سه دولت قبل از شما

 

با سلام و تحیت

احتراماً، شما بهتر از من می‌دانید که شهرستان‌های آبادان و خرمشهر قبل از جنگ تحمیلی ، گل سرسبد شهرهای خاورمیانه و جهان بودند . ولی امروز چی؟ امروز هرکسی که وارد این شهرها می‌شود در خرابه‌هایی که از زمان جنگ تاکنون به دست فراموشی سپرده‌شده‌اند زارزار گریه می‌کند.

آقای رئیس‌جمهور

اگر دفاع مردمی شهرهای آبادان و خرمشهر و اروندکنار  و چوئبده با دست‌های خالی و بدون اسلحه در روزهای اولیه جنگ نبود، معلوم نبود من و شما چه سرنوشتی داشتیم .

آقای رییس جمهور ؛ من همچنان یک روزنامه چی قلم‌به‌دست مانده‌ام که جز نوشتن درد دل مردم زادگاهم و ملت شریف ایران کار دیگری از دستم برنمی‌آید ولی شما و دولتمردان قبل از شما خیلی می‌توانستند بکنند که نکردند و نکردند.

آقای رئیس‌جمهور

آبادان و خرمشهر و اروندکنار در استان زرخیز خوزستان قرارگرفته‌اند که زیر پایشان ۷۰ در صد منابع نفت و گاز خدادادی است .

آقای رئیس‌جمهور

فقط به‌صورت اجمالی یک‌بار دیگر وضعیت را برایتان تشریح می‌کنم :

آبادان و خرمشهر و اروندکنار و چوئبده و روستاهای مرزی ؛ با تقدیم دهها هزار شهید و جانباز و آزاده پیشانی جنگ  بودند . هر خانه این خطه سنگری  بود درمقابل عراقی‌های متجاوز.

آبادان دارای یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های دنیا ؛ و خرمشهر دارای یکی از بزرگ‌ترین بنادر تجاری خاورمیانه ؛ و اروندکنار دارای یکی از بزرگ‌ترین بنادر صیادی منطقه  بودند.

این سه شهر دارای زیباترین نخیلات خرما و جاذبه‌های گردشگری بودند که خرمای آنها به کشورهای همسایه و اروپا و آمریکا و شوروی صادر می‌شد.

اگر  موقعیت‌های ممتاز گذشته زادگاهم آبادان عزیز را بخواهم بنویسم کتاب قطوری خواهد شد.

آقای رئیس‌جمهور

مشکلات و نارسائی‌ها و بدبختی‌های شهرهای یادشده بسیارند

نخل‌های سربریده و سوخته و بدون ثمر در زیر آفتاب سوزان همچنان ناله می‌کنند و هرروز خشک‌تر می‌شوند.

صیادی کم رونق شده است . بزرگ‌ترین سردخانه‌های آبادان و اروندکنار و کارگاه‌های چرداغ خرما فقط نام و خاطره‌ای از آنها باقی‌مانده است .

روستائیان سلحشور و غیور و مردم شریف شهرها به علت بیکاری و سختی معیشت کم‌کم به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

آقای رئیس‌جمهور، آقای رئیس‌جمهور، آقای رئیس‌جمهور چطوری بگویم و فریاد بزنم مردمی که در بین چند رودخانه هستند در هوای گرم۵۰ درجه آب آشامیدنی سالم برای خوردن ندارند . باید گفت وامصیبتا …

گمرک و بندر اروندکنار عملاً تعطیل‌شده است .

بنادر آبادان و خرمشهر کم رونق شده‌اند.

قبل از انقلاب مردم سایر شهرها و روستاهای برای کار و درآمد به شهرهای آبادان و خرمشهر می‌آمدند ولی سالیان سال است که جوانان فرهیخته و تحصیل‌کرده زادگاهم همچنان بیکار در کوچه‌ها و خیابان‌ها برای یافتن شغل پرسه می‌زنند تا دستشان جلوی کسی دراز نشود.

به علت وضعیت ناهنجار اقتصادی و اجتماعی ازدواج‌ها کم شده و آمار طلاق زوج‌های جوان روزبه‌روز بالا و بالاتر می‌رود.

منطقه آزاد اروند هم پس از سال‌ها راه‌اندازی هنوز فعالیت چشم‌گیری انجام نداده است . قرار بود پالایشگاه دوم در اطراف آبادان بسازند، در شهرک‌های صنعتی کارخانجات بزرگ احداث کنند . قرار بود چهارتا هشت‌تا و هشت‌تا را شانزده‌تا کنند و مرتب آمار می‌دادند و می‌دهند ولی چه شد؟ حداقل به پرونده‌های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی درباره این سازمان رجوع شود  .

هنوز خرابه‌های باقیمانده از جنگ در شهرهای آبادان و خرمشهر و اروندکنار خودشان را به رخ دولتمردان می‌کشند که تا چه زمانی چشم‌به‌راه بمانیم که دستی به سرو رویمان بکشید.

تا امروز یادمانی درخور نام بزرگ شهدای عزیز سینمارکس که در آتش سوختند و باعث تسریع در پیروزی انقلاب اسلامی شدند در آبادان و خوزستان و ایران احداث نشده و در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامی از سینما رکس نیست.

به خدا قسم مردم صبور و ایثارگر و مقاوم و ولایتمدار این شهرها توقع زیادی ندارند آنها می‌گویند ما از انقلاب اسلامی چیزی نمی‌خواهیم فقط چیزهایی که داشته‌ایم و در جنگ ازدست‌داده‌ایم را به ما بدهید.

و ختم کلام این‌که با صدای رسا و بلند می‌گویم جنگ به این شهرها ظلم کرد، مسئولان بازسازی و دولتمردان ظلم مضاعف.

 

با احترام – رضا خدری

خبرنگار و عکاس و رزمنده هشت سال  جنگ

نویسنده کتب دفاع مقدس

مدرس دانشگاه

 

تلفن : ۰۹۱۹۶۳۱۹۹۴۰ – ۰۹۳۸۲۵۷۴۴۹۴

گیرندگان رونوشت

– دفتر مقام معظم رهبری

– حضرت آیت‌الله موسوی جزایری نماینده محترم ولی‌فقیه در استان خوزستان و امام‌جمعه اهواز

– استاندار محترم خوزستان

– ائمه محترم جمعه شهرهای آبادان و خرمشهر و اروندکنار

– نمایندگان محترم مردم شریف‌آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی

فرمانداران محترم آبادان و خرمشهر

 1. ناشناس گفت:

  سلام,عالی گفتی قهرمان موفق باشی

 2. محمد حسین حکمی گفت:

  جناب آقای خدری عزیز الحق والانصاف که درد دل همه رو به قلم کشیدید شاید ، شاید و شاید مخاطبان عزیز متوجه این مطلب شده و به مانند زمان جمع آوری آراء به وقت انتخابات نیم نگاهی به این مناطق آسیب دیده بیندازند. برایتان آرزوی توفیق دارم