۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  330
 • بازدید دیروز :

  8400
 • بازدید این هفته :

  45740
 • رتبه الکسا :

  36235
ImageWeek
مهمترین آسیب های کنونی خوزستان اعتیاد و طلاق
کد خبر : 7650۱۹ | در تاريخ : مرداد ۱۹, ۱۳۹۵ | ساعت : ۲:۳۹ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس هیات مدیره شبکه تشکل های مردم نها د آسیب های اجتماعی خوزستان گفت: نباید از مطرح کردن آسیب های اجتماعی بهراسیم بلکه برای حل این معضلات بایدبرنامه ریزی کرد.
طلاق-۱۰۲۴x647
حسین بدری در نشست سازمان های مردم نهاد با استاندار خوزستان که اظهار کرد:آسیب های کنونی را  باید به مردم نشان داده شوند تا بتوان برای کاهش و یا ریشه کن کردن آنها برنامه ریزی کرد.

وی افزود: اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، بزهکاری و مناطق خاص مهمترین آسیب های اجتماعی ما هستند که نسبت به روند افزایشی آمارهای خودکشی و طلاق در خوزستان در سال های اخیر هشدار داد.

بدری با اشاره به آمار ۱۱ میلیون نفری حاشیه نشینی در کشور بیان داشت: ۶۰ درصد جمعیت زندانیان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درگیر اعتیاد هستند.

بدری افزود: ۵۰ درصد طلاق ها و ۶۴ درصد سرقت ها نیز به دلیل اعتیاد رخ می دهد.

وی تاکید کرد: نگاه امنیتی، قضایی، سیاسی به اعتیاد باید تغییر کند و تبدیل به نگاه اجتماعی شود.

قاسم منصور آل کثیر فعال فرهنگی و اجتماعی نیز در این نشست معرفی میراث معنوی خوزستان را عاملی برای افزایش همگرایی اقوام در خوزستان دانست .

وی با اشاره به حساسیت های موجود نسبت به میراث معنوی خوزستان گفت: نصب تندیس و معرفی مشاهیر محلی و کنار گذاشتن نامگذاری خیابان ها و معابر می تواند نارضایتی افکار عمومی را کاهش دهد.

آل کثیر تاکید کرد: نشناختن فرهنگ بخش چشمگیری از مردم می تواند در جامعه مشکل ساز شود.

فرامرز خوشاب عضو شبکه تشکل های مردم نهاد میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان همچنین در این نشست خواستار احیای صنایع دستی استان شد و گفت: با توجه به سرمایه کم، ایجاد اشتغال و امکان صادرات، احیای صنایع دستی باید در اولویت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سند چشم انداز گردشگری استان باید با همکاری NGOها طراحی و تدوین شود افزود: توسعه فضای موزه ای و جلوگیری از خروج اشیای باستانی از دیگر مواردی است که باید عملی شود.

لیلا نیسی دولت آبادی رئیس هیات امنای کانون روشندلان خوزستان در ادامه این جلسه خواستار اختصاص سهمیه سه درصدی اشتغال به نابینایان شد و گفت: با وجودی که این سهمیه را قانون پیش بینی کرده اما هیچ مرکز دولتی یا غیردولتی حاضر به اجرای آن نیست .

وی با اشاره به مشکل ایاب و ذهاب و تردد نابینایان در شهرهای استان اظهار کرد: اعضای کانون نابینایان استعدادهای زیادی دارند اما به آنها اعتماد نمی شود..

نماینده شبکه تشکل های مردم نهاد وزارت کشور همچنین خواستار برداشته شدن نگاه امنیتی مدیران و مسئولان نسبت به سمن ها شد.

مجید کیوانی با بیان اینکه سمن ها برای پیگیری قانونی مطالبات مردمی فعالیت می کنند افزود: شهرداری های استان برای راه اندازی خانه سمن ها هیچگونه همکاری نکرده اند و یکی از خواسته های NGO ها این است که شهرداران ملزم به همکاری با سمن ها در چارچوب اساسنامه آنها شوند.

وی افزود: فرمانداری ها و شهرداری ها ملزم به استفاده از تشکل های مردم نهاد در اجرای برنامه های اجتماعی باشند.

محمدباقر خوش اخلاق عضو انجمن اختلالات رفتاری اوتیسم خوزستان نیز در این نشست گفت: به ازای هر ۱۵۰ تا ۲۰۰ کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است.

وی افزود: بر اساس آمار ولادت در خوزستان سالانه ۵۰۰ کودک مبتلا به اوتیسم دراین استان متولد می شوند که تا ۱۰ سال آینده آمار این کودکان بین پنج هزار تا ۱۰ هزار نفر است .

خوش اخلاق خواستار حمایت قانونی از این این کودکان و خانواده های آنها شد تا در آینده به معضلی اجتماعی تبدیل نشوند.

وی همچنین گفت: انجام آزمایش های ژنتیکی هزینه های بالایی نیاز دارد که روستائیان و خانواده های کم درآمد توان پرداخت آن را ندارند و باید زیرپوشش بیمه قرار گیرد.

خوش اخلاق اضافه کرد: گفتاردرمانی و کاردرمانی نیز باید جزو پوشش بیمه ای به حساب بیاید.