01 مارس 20 ، ساعت 01:09
منطقه ۶ تهران ؛ بر خلاف تصور همگان ؛ منطقه پردرآمدی نیست
کد خبر : 1379501 | در تاريخ : مارس 1, 2020 | ساعت : 1:09 ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

منطقه ۶ تهران ؛ برای شهرداری این کلانشهر به خاطر وجود پر تعداد مراکز اداری کشور ؛ منطقه پردرآمدی نیست فلذا ادعاهایی مبنی بر ناتوانی در جذب درآمدهای بعضا عوارضی از طریق شهرداری منطقه ۶ خلاف واقع می باشد که توضیحات تکمیلی به اطلاع اعضای محترم شورای شهر آبادان و نیز کنشگران اجتماعی این شهر تقدیم و ارائه خواهد شد.

برای آگاهی اعضای محترم شورای شهر آبادان و نیز مردم آبادان که این روزها با چند گزینه پیش روی ؛ مشغول ارزیابی توانمندی های نامزدهای احراز پست شهرداری در شهرشان هستند باید اذعان داشت که متاسفانه عده ای نا آگاه و مغرض در خصوص عملکرد دکتر محمدرضا دهداری پور ؛ شهردار سابق منطقه ۶ تهران اقدام به انتشار اطلاعات خلاف واقع نموده اند که باید عرض شود: در منطقه ۶ شهرداری تهران ؛ چندین وزارتخانه ؛ ۹ سفارتخانه خارجی ؛ ۵ سازمان بزرگ کشور ؛ دانشگاه های تهران ؛ تربیت مدرس ؛ امیرکبیر و بخشی از دانشگاه علوم پزشکی و ۳۳ بیمارستان و مراکز درمانی بزرگ ؛ ساختمان دوم قوه قضائیه و …. تنها بخشی از نهادها و ادارات دولتی مستقر در این منطقه می باشد به گونه ای که این منطقه را می توان بعنوان مرکز اداری تهران بزرگ و قلب پایتخت نامید.

جمعیت روز در این منطقه حدود یک  نیم میلیون نفر بوده و جمعیت ساکن شب آن حدود دویست و شصت هزار نفر می باشد که همین گویای اداری بودن این منطقه است.

عمده مراکز تجاری این منطقه در ناحیه ۵ آن واقع در میدان آرژانتین و خیابان الوند است.

در سال ۱۳۹۴ بانک تجارت اقدام به ساخت ساختمانی در حدود ۶۰ طبقه در منطقه ۶ می کند که تنها عوارض آن حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شد که با تزریق این مبلغ هنگفت ؛ از سال ۹۴ به بعد بر همین پایه ؛ میزان جذب درآمد محاسبه گردید که در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ میزان جذب درآمد در منطقه ۶ در پایان هر سال به تفکیک حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد محقق شد.

اما در سال ۱۳۹۷ و با حضور آقای دهداری پور در شهرداری منطقه ۶ میزان درآمد ها در پایان سال  و بدون در نظر گرفتن اسناد خزانه دولتی بالغ بر۹۰ درصد محقق گردید که این رقم در طول این سال ها یک موفقیت بزرگ محسوب می شود ؛ در صورتی که اگر مبالغ اسناد دولتی را هم بدان بیافزاییم بیش از ۱۰۰ درصد درآمدزایی منطقه ۶ اتفاق افتاده است که در نوع خود بینظیر است. علت اینکه اسناد دولتی در درآمدهای منطقه ۶ محاسبه نشده بدان جهت است که وزارتخانه ها و دوایر وابسته به دولت معمولا بدلیل عدم پرداخت به موقع عوارض ؛ در قالبی دیگر به خزانه اصلی شهرداری تهران واریزمی شود و محاسبه این درآمدها برای شهرداری منطقه در سال بعد( ۱۳۹۸)آورده می شود. بنابراین بیلان کاری جناب آقای دهداری پور به مراتب بیشتر و بهتراز شهردارهای پیش از خود بوده است.

نکته دیگر آنکه شهرداری ها معمولا در شش ماه نخست سال درآمد چندانی ندارند ؛ بویژه شهرداری منطقه ۶ که پیش تر گفته شد مرکزی اداری – دولتی است تا تجاری. با این وجود جذب ۴۸ درصدی درآمدها تا مهرماه ۱۳۹۸ که آقای دهداری پورسکاندار شهرداری منطقه ۶ بوده است ؛ مُهر تایید دیگری بر توانمندی های مدیریتی ایشان است.

نکته مهم دیگر آن است که مخالفان آقای افشانی برای اینکه ایشان را تخطئه نمایند با درج اعداد و ارقام درآمد شهرداری های مناطق تهران بزرگ بدنبال آن بودند تا به نوعی مدیریت ایشان را زیر سوال ببرند که عزیزان شوراهای شهری وعزیزان آگاه به این امورمی دانند که نیمه اول سال ؛ با توجه به ویژگی هایی که در بالا برشمردیم هیچگاه برای شهرداری ها پر رونق نبوده و نیست اما با این وجود اقرار و اعتراف به تحقق ۴۸ درصدی درآمدهای شهرداری منطقه ۶ نه تنها نقطه ی ضعف که خود نقطه ی قوت محسوب می شود که نباید از نظر دور داشت.

دیگر آنکه  زمان انتقال آقای دهداری پوراز استان فارس به تهران ؛ هنگام شهرداری جناب آقای دکتر قالیباف بوده است و جناب آقای افشانی درآن زماندر یک شرکت خصوصی مشغول بودند و هنوز وارد بدنه شهرداری نشده بود.بنابراین ربط دادن آقای دهداری پور به آقای افشانی اصلا درست نیست.

موضوع دیگری که ذکرآن لازم و ضروری است حکم آقای دهداری پوراست که ایشان به مدت ۱۵ ماه شهردار منطقه ۶ بوده اند و نه سرپرست. ضمن اینکه روال در شهرداری تهران بدین گونه است که شهردارهای مناطق حداثر پس از دو سال تغییر می کنند. برای مثال آقای بابایی که شهردار پیش از ایشان بوده دو سال ؛ و سایر شهردارهای پیشین در منطقه ۶ همگی کمتر ازآقای دهداری پوربر این مسوولیت بوده اند ؛ لذا این موضوع که ایشان اخراج شده اند اصلا صحت ندارد بلکه طبق روال همیشگی در جایی دیگر به کار گرفته شده اند که شرح آن در اختیار رئیس محترم شورای شهر آبادان قرار داده شده است.

آقای دهداری پور بیش از ۱۲ سال است که پرسنل شهرداری است ضمن آنکه ایشان در ۲۵ سالگی ابتدا سرپرست شهرداری و سپس در ۳۰ سالگی شهردار مرودشت در استان فارس بوده است و فراموش نکنیم که مرودشت دومین شهر بزرگ استان فارس پس از شیراز است.بنابراین به یقین باید گفت که محمدرضا دهداری پور از جوانی تا کنون در شهرداری بوده پس ایشان به خوبی شهرداری و ارکانش را می شناسد و دارای رزومه ای روشن و تجاربی ارزنده در استان فارس و شهرداری تهران می باشد ضمن اینکه اهل آبادان بوده و با نقطه نقطه ی شهر و مردمانش آشناست و خانواده ی پدری ایشان تا کنون نیز در آبادان سکونت دارند.

لازم به ذکر است که معاونت محترم شهرداری کل تهران در آبان ۱۳۹۸ با انتشار نتایج نظر سنجی از مردم تهران بزرگ در همه ی مناطق ؛ شهرداری منطقه ۶ را موفق ترین در نگهداشت مردم معرفی نموده است.توجه داشته باشیم که نگهداشت مردم در یک منطقه نشانه رضایتمندی مردم ساکن در آن منطقه است.

اما سخنی با شما مردم غیرتمند ؛ مظلوم و کم توقع آبادان

عزیزان ! آبادان پتانسیل برخورداری از شهری پویا در سایه ی توجه ویژه به آن دارد. آبادان شهر ثروتمندی است که وضع حاضرو منظر شهری آن هیچ تناسبی با درآمدهای سرشارآن ندارد.

آبادان بندر دارد. فرودگاه دارد. پالایشگاه دارد.پتروشیمی دارد. شهرک های صنعتی دارد. کارخانه قیر دارد و … اما نبود حداقل ها برای مردم نظیر آسفالت ؛ پارک و فضای سبز ؛ ساحل زیبا ؛ مخروبه های بجا مانده از دوران ۸ سال دفاع مقدس و …. چهره این شهر را به شهری درجه ۳ مبدل کرده است.

بی شک حضور آقای محمدرضا دهداری پور که فردی توانمند ؛ با تجربه ؛ دارای قدرت چانه زنی در سطوح ملی « و نه استانی» و از همه مهم تر؛ پرسنل شهرداری است ؛ می تواند افق روشنی پیش روی ما شهروندان محروم آبادانی باز نماید.

امیدواریم ایشان با رای قاطع اعضای محترم شورای شهر آبادان ؛ آغازگز نهضتی واقعی برای عمران و آبادانی شهرمان باشد.

بیاییم کلید شهرمان را به دست توانمند فرزند آبادان ؛ جناب آقای دکتر محمدرضا دهداری پور بسپاریم.