۲۷ مرداد ۹۶ ، ساعت ۰۸:۱۲
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  490
 • بازدید دیروز :

  764
 • بازدید این هفته :

  7949
 • رتبه الکسا :

  23846
ImageWeek
منطقه آزاد اروند احتمال استان شدن آبادان را به صفر رساند
کد خبر : 8598۰۷ | در تاريخ : مهر ۷, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۲۲ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

سازمان منطقه آزاد اروند در دهه دوم فعالیتش در آبادان و خرمشهر بیش از هر زمان دیگری بر حکم حاکمیتی خود پافشاری و اصرار دارد و این را در تمام نشست های خبری مدیران این سازمان مرتبا می شنویم. آیا این تکرارهای پی در پی پیامی جز این دارد که پروژه ی تشکیل استان اروندان را کان لم یکن تلقی نماییم.

نقشه منطقه آزاد اروند

چند سال پیش طرحی در بین رجال سیاسی و با نفوذ آبادان مطرح شد که بر اساس آن تلاش می شد که برنامه ریزی هایی برای تبدیل منطقه جغرافیایی از آبادان تا حوالی سوسنگرد از یک سو ؛ و هندیجان از سویی دیگر ؛ استانی به نام اروندان با مرکزیت شهر آبادان شکل بگیرد.

اساس این تفکر از آنجا نشات گرفت که قاطبه ی مردم  بر این عقیده بودند که پس از جنگ کاربازسازی آبادان ؛ درگیر نوعی زد و بست های درون استانی قرار گرفته که نتیجه ی آن اوضاع نامساعد امروزی تاسیسات زیربنایی و ظاهر زخم خورده ی شهری است که پس از گذشت حدود سه دهه همچنان کجدار مریز اداره می شود و بیشتر شبیه محله ی بروبیاست تا خانه ای مستحکم و با دوام!

مردم دلایل این عقیده را در تغییرات مدیریتی متعدد از فرماندار گرفته تا شهردار و مدیران نهادهای دولتی دانسته و می دانند.

همگان می دانیم که مدیریت اثرگذار نیازمند زمان است تا در پرتوی آن شخص مدیر و مجموعه ی وی بتوانند طرح ها و برنامه های خود را محقق نمایند. طی چند سال گذشته مدیران اثرگذار در حال تغییر بوده اند .هر گاه بارقه هایی از امید در عملکرد مدیری به چشم خورده است دیری نپاییده که آن مدیر یا مدت ماموریتش در منطقه به پایان رسیده و یا دستان قدرتمند برخی موجبات حذف او شده اند!

حالا این پرسش به ذهن خطور می کند که اگر آبادان مرکز استانی به نام اروندان می بود باز هم مشکلات امروزی را به یدک می کشید؟ آیا در این صورت برای اعاده ی حق مسلم خود در رابطه با سهم از وزارت نفت و ایضا آلودگی های  نفتی و پتروشیمی نیازمند این همه هدر دادن انرژی مدیریتی و رایزنی با مدیران میانه در استان بود؟ اصلا اگر آبادان ؛ استان می شد کدام یک ازمدیران فعلی در قد و قواره ی صندلی یی بودند که اینک بدان تکیه داده اند؟

ما قصد تحقیر احدی را نداریم اما درشرایط نا متعادل کنونی شهر که با زیرساخت هایی فرسوده و در برخی نقاط کاملا منهدم شده دست و پنجه نرم می کند ؛  برخورداری از مدیران نا پخته و فرمایشی چقدر می تواند به برون رفت از این اوضاع و احوال کمک نماید؟

سازمان منطقه آزاد اروند در دهه دوم فعالیتش در آبادان و خرمشهر بیش از هر زمان دیگری بر حکم حاکمیتی خود پافشاری و اصرار دارد و این را در تمام نشست های خبری مدیران این سازمان مرتبا می شنویم. آیا این تکرارهای پی در پی پیامی جز این دارد که پروژه ی تشکیل استان اروندان را کان لم یکن تلقی نماییم.

صرف نظر از بحث تمام شده ی عدم تشکیل استان اروندان ؛ مسوولان استان خوزستان باید با این  واقعیت کنار بیایند که آبادان ؛ شهری متفاوت و دارای پیچیدگی های خاص در حوزه تصمیم گیری هاست. انتخاب مدیران در این شهر بیش از آنکه تابع روالی قانونی و عادی باشد محصول نشست ها و تماس هایی نظیر معاملات بنکداری است.

گرچه عنوان نامی فرمانداری ویژه را به آبادان داده اند اما واقع مطلب این است که کارکردهای واقعی این عنوان بسیار بیشتر از آن چیزی است که  مثلا یک پیمانکار از اداره یی کل در اهواز دستور می گیرد کوچه و خیابانی را در آبادان کارگاهی کند بی آن که مدیر اداره مربوطه در شهر ابادان رسما اجازه نظارت بر کار آن پیمانکار را نداشته باشد!! جای تاسف است که  سال هاست در آبادان شاهد حضور پیمانکارهایی هستیم که طرف قراردادشان اداره کل است و نه اداره شهرستان!

به نظر می رسد نسخه ی اورژانسی برای برون رفت از این وضعیت ؛ تبعیت از پیام مردم در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی است.توجه داشته باشیم که مردم آبادان با زدن دست رد بر سینه ی نمایندگان سابق خود ؛ از سه نماینده ی جدید خود خواستند که شایسته سالاری را در همه وقت و همه ی امور مد نظر داشته باشند و به نظارت و پیگیری که وظیفه ی ذاتی نمایندگان است تمکین نمایند.

رسانه اجتماعی اروندپرس