۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  2900
 • بازدید دیروز :

  4495
 • بازدید این هفته :

  35380
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
معنای صحیح منطقه آزاد…
کد خبر : 10167۱۵ | در تاريخ : اسفند ۱۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۵۰ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

سالها پیش که برای اولین مرتبه ها، عنوان منطقه ی آزاد را میشنیدم، تعریف دقیق و کاملی از آن در ذهنم نبود!
فقط در حد معلومات محدود و شنیده ها، تصور میکردم که چنین منطقه ای باعث پیشرفت چشم گیر شهرهای تحت پوشش و موجبات شکوفایی اقتصادی، گردشگری، فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی آن منطقه را فراهم میکند، و از این بابت بمانند دیگر همشهریان، خرسند از آن بودم که آبادان و خرمشهر نیز به مجموعه ی مناطق آزاد کشور پیوسته اند.

و با دیدن شعار این منطقه بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی و اتوبوس های عمومی، امید به آن داشتم که روز به روز شاهده تغییر و تعالی روز افزون بسترهای متفاوت شهری در زمینه های مختلف باشم،

اما… سالها از آزاد شدن منطقه ی اروند گذشت، و روز به روز معنی و مفهوم تازه ای از واژه ی *(منطقه آزاد)* در ذهنیت من ایجاد شد، و الان به این نتیجه رسیدم که منطقه ی آزاد یعنی منطقه ای که به قول حافظ، از هر دو جهان آزاد باشد، و هیچ گزارش عملکرد قابل رد و جرحی به هیچ ارگانی ندهد،  تا مبادا موجب مواخذه یا بازخواست قرار گرفته، تا بلکه همان امر باعث اصلاح عیوب فعالیت های آن و بسا موجب پیشرفت و بهبود کارکرد آن گردد!

منطقه ی آزاد یعنی نظارت عمومی و یا فردی بر شیوه ی استخدامی، درآمدها و هزینه ها، راندمان برنامه ها و نتیجه ی جلسه ها وجود ندارد! چراکه در تمام این سالها هیچ یک از نمایندگان این دو شهر پیشنهاد تصویب قانونی تحت عنوان قانون نظارت بر مناطق آزاد را نداده است! از همین رو این منطقه در عملکردهای خود آزاد آزاد است!

منطقه ی آزاد یعنی آزاد است هرچه تعداد نیروی خودی و نور چشمی، بومی یا غیر بومی، تک شغله یا چند شغله، کار بلد یا بی کفایت را که بخواهد، از هر کجا و ناکجا استخدام کند، ازینرو میبینیم که در هر اتاق از آن سازمان عریض و طویل، پرسنل از میز و صندلی های آن بیشتر، و هر مدیر چندین منشی و رئیس دفتر و معاون و مشاور دارد،چرا؟
به این دلیل که منطقه ی آزاد است! آزاد در اینکه میلیاردها تومن خرج انواع همایش و نمایش کند، اما از نخبه های بومی خود حتی به اندازه ی حمایت در چاپ یک کتاب هم دفاع نکند! و بعضا موجب کوچ اجباری آنان از شهرشان بدلیل بی مهری های مکرر و عدم توجه وافی و کافی آن گردد! باز صد احسنت و آفرین به شهرداری خرمشهر که با وجود بودجه ی محدودش، اما برای حمایت از نویسنده ی خود صد جلد کتاب از آن را خریداری کرد…!

آن منطقه آزاد است که برای شرف حضور هنرمندان پایتخت بهترین فضا را ایجاد کند، اما با هنرمندان ارزشمند بومی رفتاری کند که حتی قدم در ساختمان اداری منطقه نگذاشته و آنجارا غریبه ترین مکان با علایق و سلایق خود بدانند!

چرا که آزاد است تا خاله شاهدانه را به هنرنمایی بازیگران بومی که بهترین جایزه های فجر، کمترین افتخار آنانست ترجیح دهد!

آزاد است تا هزینه ی ایجاد چندین کارگاه و کارخانه برای اشتغال جوانان بیکار منطقه را صرف مسابقات پر خرجی مثل کشتی یا اسب دوانی نماید!

آزاد است که همایش های مختلف میلیونی که هیچ سودی برای اهالی این منطقه ندارند را با حضور میهمانان بین المللی برپا کند،

اما یک بیمارستان فوق تخصصی مجهز، یک پارک آبی مفرح، چند زمین چمن و پیست ورزش های سالنی و میدانی حرفه ای، چند مجتمع تجاری مکانیزه و آبرومندانه را در این دو شهر نسازد!

آری بنده بعنوان یک جوان ساکن منطقه آزاد اروند  تازه معنای حقیقی منطقه ی آزاد را فهمیده ام، و فهمیده ام که منظور از آفتاب بلند توسعه ؛ غروب غم انگیز توسعه بوده است، به همین خاطر پیشنهاد میدهم، همزمان با اتمام حصار کشی، و افتتاح دروازه ی ورودی منطقه ی آزاد، این شعر را بر سر درب آن نصب نمایند:
از مرکز و پایتخت بیایید و ببینید،
اروند چه خرم و چقدر آباد است…!

اسکان فراهم و مهیا سوغات،
با آمدن شما دل ما شاد است،

هرزمان بخواهید بیایید عزیزان
چون بودنتان بسی مبارکباد است،

اصلا بمانید، شما استخدام.!!!
چون وادی ما منطقه ی آزاد است..
حامد باوی
خرمشهر