۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۷:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1710
 • بازدید دیروز :

  5080
 • بازدید این هفته :

  24065
 • رتبه الکسا :

  25456
ImageWeek
معضلات توامان سیستم شورای شهر و آبفای آبادان !
کد خبر : 8739۱۶ | در تاريخ : مهر ۱۶, ۱۳۹۵ | ساعت : ۷:۱۹ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

با احتساب ۹۲ هزار لیتر آبی که در حال حاضر در آبادان مصرف می‌شود و محاسبه سرانه مصرف، روزانه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب خارج از محاسبات و یا پرداخت هزینه‌ها به مصرف می‌رسد و درواقع هدر می‌رود.

این ها حرف هایی است که مهندس شریفی فرد ؛ مدیر آبفای آبادان در مهرماه ۹۴ مطرح کرده است !

unnamed-1

شورای شهر آبادان که علی القاعده نقش یک پارلمان محلی را داراست سال گذشته در مهرماه ؛ در دعوت از مدیر آبفای آبادان و نیز خبرنگاران گزینش شده ؛ تلاش کرد که به شکلی دیگر به مشکلات شهر بپردازد.

گرچه این حرکت شورا ستودنی بود  ولی این شورا پیش از این حرکات می بایست به افکار عمومی آبادان پاسخگوی عملکرد خود طی دو سال عمر خود نیز می بود. اتفاقی که تابه امروز که این شورا در سال پایانی خود است هنوز رخ نداده است چرا که انبوه مشکلات بر زمین مانده در شهر آبادان و عدم توانایی این شورا در رفع آن ها پرسشی است که ذهن مطالبه گران واقعی شهر را مشغول کرده است.

همان قدر که آبفای آبادان مورد انتقاد است ؛ شورای شهر نیز در این نابسامانی های موجود که کلکسیونی از مشکلات رنگارنگ و متعدد برای مردم شهر ایجاد کرده است مقصر و سهیم است.

مدیر آبفای آبادان در آن ساعاتی که پیش شورایی ها بود گفت : در آبادان ۸۰۰ کیلومتر شبکه آب با جنس‌های مختلف لوله داریم و کنترل آن به‌ راحتی میسر نیست.

با احتساب ۹۲ هزار لیتر آبی که در حال حاضر در آبادان مصرف می‌شود روزانه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب خارج از محاسبات و یا پرداخت هزینه‌ها به مصرف می‌رسد. باید ببینیم این مقدار کجا می‌رود و آن را کنترل کرد تا در محاسبات اداره آبفای آبادان لحاظ شود.

از بیان این حرف ها می توان به مواردی اذعان داشت که قطعا قابلیت تعمیم دادن به امور اجرایی شورای شهر را نیز دارد و البته امیدواریم ایشان و همکارانشان با گذشت یک سال از این اظهارات توانسته باشند راهی برای درمان پیدا کرده باشند که ما اسمش را می گذاریم « گزارش کار » .اما این مشکلات از کجا بوجود می آید؟

اول) ابزارهای نظارتی کارآمد نیست.

دوم) نبود ابزار و وسایل به روز و مجهز.

سوم) نبود نظارت آگاهانه و دلسوزانه بر عملکرد پیمانکاران.

حال با طرح این سه مورد به نقد آبفای آبادان و نیز شورای شهر می پردازیم.

آبفای آبادان در موضوع نظارت بر آن چه در قانون بعنوان شرح وظایف و ماموریت های آن ماموریت دارد دچار ضعف می باشد و از نشانه های آن ؛ تاخیرهای چند روزه و گاه چند ماهه ی این اداره در ترمیم شکستگی های لوله های آبرسان به منازل است. اگر مدیر آبفا مدعی است بیش از ۷۰ درصد از آب مصرفی در شهر بی حساب کتاب است این حرف نوعی خودزنی است. فرض کنید اگر این حرف را سایت رسانه اجتماعی اروندپرس می گفت و می نوشت ؛ چه اتفاقی می افتاد؟ قطعا از ما خواسته می شد که اسناد این ادعا را نیز ارائه دهیم در غیر این صورت دروغگو بودیم و تبعات پس از آن دچارمان می شد. بنابراین مهندس شریفی راد می بایست برای این ادعای عجیب خود ؛ سند و مدرک ارائه بدهد.

آبفای آبادان در بکارگیری از ابزار روز و پیشرفته آن قدر فقیر است که برای باز کردن فاضلاب های سرریز شهری از ابزاری استفاده می کند که گاه موجب استهزاء و تمسخر مردم واقع می شود. اخیرا این اداره با استفاده از لوله های یک دوم پلی پروپیلن و با نصب یک ظرف پلاستیکی آب معدنی در سر آن ؛ بدنبال رفع معضل گرفتگی فاضلاب ها دارد. این مورد اخیرا در خیابان امیری به کرات مشاهده شده است ! البته منکر وجود دستگاه های مکش در این اداره نیستیم اما بکاربردن ابزارهای دست ساز نظیر آنچه مثال زدیم بجای مفتول های فلزی مخصوص این کار از سوی پیمانکاران این اداره قابل توجیه نیست چرا که بکارگرفتن پیمانکار بدان معناست که او در این امر تخصص دارد و ابزار لازم را نیز در اختیار دارد وگرنه در مناقصه ی مربوطه برنده نمی شد.

آبفای آبادان در موضوع نظارت بر کار پیمانکاران خود به قدری ضعیف عمل کرده است که بارها و بارها موجبات اعتراض کارگران خود شده است. کارگرانی که از دست پیمانکار غیر بومی خود می نالند.پیمانکارانی که تنها دغدغه اشان برنده شدن در مناقصات آبفای استان و بعد اعزام به آبادان می باشد .

به بخشی دیگراز اظهارات مهندس شریفی فرد در آن جلسه توجه نمایید: وی با اشاره به سامانه تماس ۱۲۲ آبفا، اظهار داشت: بر اساس تماس‌هایی که با سامانه ۱۲۲ برقرار می‌شود و ما با تحلیل تراکم و پراکندگی شکایات، مشکلات را بررسی می‌کنیم و به‌تناسب آن عملیات لازم انجام می‌گیرد به‌طوری‌که اگر در مکانی میزان شکایات بیشتر باشد مسئله را ریشه‌ای‌تر بررسی می‌کنیم.

از این اظهار چنین بر می آید که اگر مثلا لوله ی آب در یک خیابان بشکند ؛ و اگر فرد دلسوزی هم پیدا نشود که با سامانه ی آبفا تماس بگیرد؛ حالا حالاها باید منتظر ماند تا آبفای آبادان و اکیپ های سه گانه اش که در مناطق مختلف آبادان حی و حاضر هستند به وظیفه ی ذاتی خود عمل نمایند و تا معترض پر تعداد نشود آب از آب تکان نمی خورد.

رسانه اجتماعی اروندپرس با علم بر اینکه اداره آبفای آبادان میراث دار یک سیستم فرسوده و از رده خارج شده در دو بخش انتقال آب شرب و دفع فاضلاب شهری است ؛ از مدیر و مدیران آبفای شهرستان آبادان می پرسد که چرا هیچگونه تلاشی در جهت فرهنگسازی و آگاهی بخشی به آحاد مردم شهر انجام نمی دهید؟ چرا اتاق فکری تشکیل نمی دهید و از اهل فکر و اندیشه ی شهر نمی خواهید که فکری کنند تا آن بخش از مردمی که به ادعای شما ۷۰ درصد جامعه می باشند !!! با واقعیت های موجود همسو بشوند؟ آیا تا بحال به ایجاد کمپین در این خصوص فکر کرده اید یا اینکه فقط منتظرید آن مبلغ نجومی برای بازسازی سیستم انتقال آب و فاضلاب از راه برسد؟

و اما شورای شهر آبادان

شورای شهر آبادان بعنوان پارلمانی محلی ؛ بیش از آن که محل رایزنی های سیاسیون برای ایجاد تغییر در دپارتمان شهرداری باشند نیازمند تقویت حس دلسوزی و مسوولیت پذیری در قبال خواسته های به حق مردم می باشند.

shahrdar-va-shora

این شورا طی سه سال گذشته که از تشکیل آن می گذرد روزهای سختی را به مردم شهر تحمیل کرده است.

اول) ابزارهای نظارتی کارآمد نیست.

دوم) نبود ابزار و وسایل به روز و مجهز.

سوم) نبود نظارت آگاهانه و دلسوزانه بر عملکرد پیمانکاران.

شورای چهارم آبادان ؛ با تقسیم نظارت های قانونی خود بر بخش های مختلف شهرداری و مدیریت های دیگر آبادان ؛ عملا خود را درگیر روزمرگی نموده است. این که هر کدام از اعضای شورا بعنوان ناظر در یک بخش مدیریتی شهرداری آبادان و سازمان های زیر مجموعه آن برگزیده می شوند و حکم کاغذی می گیرند بخودی خود امکان بروز هر گونه فسادی در آن حوزه ها را تشدید می کند. از آن گذشته شورای شهر آبادان هیچ گاه گزارشی از این نظارت های اعضای خود در اختیار افکار عمومی آبادان قرار نداده است. آیا بازرس نباید گزارش بازرسی و نظارت خود را در اختیار دبیرخانه شورا قرار دهد و آیا دبیرخانه شورا نمی بایست گزارش های واصله را پس از جمع بندی و ویراستاری در اختیار افکار عمومی بویژه اصحاب رسانه قرار بدهد؟ آیا شورای شهر یا همان پارلمان محلی وظیفه ای جز این دارد؟

ما و شاید دیگر رسانه های تحلیل گر بر این عقیده ایم که اعضای شورا حق ندارند خود را همچنان کارمند اداره ؛ ارگان و یا نهادی بدانند که در آن مشغول به کار هستند.این حرف ما بدان معناست که برخی از اعضای شهر که همزمان کارمند شهردار و شهرداری هستند همچنان به وظیفه ی کارمندی خود عمل می کنند منتها در ساختمان شورای شهر !

شورای شهر آبادان ؛ با دوری جستن از ابزارهای ارتباطی روز نظیر لزوم برخورداری از تیم های عکاسی ؛ فیلمبرداری و  فعالیت های مجازی ؛ عملا به شکلی کاملا سنتی عمل می کند و در عجبیم که با این احوال سنتی این همه امکانات میکروفن های سیستم کنفرانس در سالن تشکیل جلسات این شورا به چه کار می آید؟! شورای شهر آبادان فاقد تفکر و اندیشه ی نوآورانه و بی برخوردار از تکنولوژی روز است. در حالی که این تکنولوژی ها برای تصمیمات شفاهی که شورا می گیرد بهترین تاثیر را دارند.مثلا سال پیش خانم یسرا خلف دریس عضو این شورا از تصمیمی مبنی بر راه حل مشکل تجمع دستفروشان در محوطه ی بیرونی بازار مرکزی گفت و جالب است که بگوییم این تصمیم شامل قرار دادن گلدان های شیک و بزرگ در مکان هایی بود که دستفروشان می نشستند! اما اینکه اعضای شورا تا قبل از آن اظهارات ؛ مکان یا حتا گلدان ها را دیده باشند بعید می دانیم.

شورای شهر آبادان در زمان مدیریت سید فیاض موسوی در حالی تصمیم بر دعوت از مدیران ادارات شهر به شورا گرفت که خودش نتوانسته است به پرسش های جامعه ی مطالبه گر پاسخ بدهد.

این شورا ابتدا به ادعاهای مطرح شده از طرف برخی اعضای خود در خصوص وجود ابهام هایی در وضعیت قراردادهای پیمانکاری در مدت مدیریت محمود رضا شیرازی شهردار سابق گزارش بدهند و اسناد خود را نیز ارائه بدهند.

افکار عمومی آبادان این پرسش را طرح می کنند که چرا به محض تغییر در هیئت رییسه شورا ؛ ادعاهایی نظیر ابهام در دخل و خرج و عقد قرارداد با پیمانکارها و عدم تراز مالی و از این قسم ؛دیگر خبری نمی شود !  آیا هیئت رییسه ی جدید این شورا می تواند رسما اعلام کند که در موضوع قبول یا رد استعفای شیرازی برای کاندیداتوری در مجلس دقیقا چه گذشت ؟ آیا نامه ی منتسب به برخی اعضای شورا که با استعفای شیرازی در آن برهه موافقت کرده بودند و طبق شنیده ها بر روی کاغذی بدون سربرگ شورا نوشته و امضا شده بوده صحت دارد؟ آیا موضوع تراز مالی شهرداری آبادان در سال های ۹۲ و ۹۳ و ایضا ۹۴ فاقد ابهام تشخیص داده شده است؟ آیا ریاست شورا در سال چهارم ( خلیل جنامی ) قصد ندارد در خصوص تمام شایعات و ادعاهایی که در خصوص دخالت نمایندگان شهر در تعیین شهردار جدید (محمد حویزاوی ) در افواه مردم و فضاهای مجازی مطرح شده است پاسخی روشن بدهد؟

در پایان شورای شهر آبادان بجای آن که برای ادارات آبادان و مدیرانشان محکمه تشکیل بدهد و آنان را بازخواست کند ابتدا برادری و صداقت خود را به مردم آبادان به اثبات برساند. هر چند هنوز نمی دانیم که با تغییر هیئت رییسه ؛ روند دعوت از مدیران شهری به صحن شورا ادامه خواهد داشت یا نه!
رسانه اجتماعی اروندپرس