۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1580
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  32385
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
معجزه اسکناس
کد خبر : 9674۲۹ | در تاريخ : آذر ۲۹, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۱۷ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

رضا خدری روزنامه نگار کهنه کار آبادانی؛ به بهانه هجوم زودرس کاندیداهای آبادان برای تسخیر صندلی های شورای اسلامی شهر مطلب طنزی برایمان ارسال کرده که می خوانید.

با شنیدن خبری مبنی بر اعلام آمادگی حدود ۵۰۰ نفر برای تصرف ۹ صندلی شودای شهر آبادان آن هم از الان که حدود چند ماه تا زمان انتخابات مانده مرا به این فکر انداخت که شاید در این شورای شهر اسکناس پخش می کنند که بعضی چشم طمع دوخته اند، چون شنیده ها حاکی از این است که برخی از نمایندگان جدید و قدیم مجلس هم در حال یارگیری و تهیه لیست هستند که از قافله عقب نمانند.

این حرکات جهشی مرا بیاد معجزه اسکناس انداخت چون ، از بچگی در دوران دبستان در ایام خیلی گذشته، معلم خدا بیامرزمان می گفت: بچه ها انشاء بنویسید علم بهتر است یا ثروت . همه می نوشتیم : واضح و مسلم و مبرهن که ثروت خوشبختی نمی آورد علم بهتر است و چنین و چنان . در همان نیم قرن پیش که باز دوران بچگی ما بود بزرگ ها می گفتند: اگر اسکناس را زیر سبیل شاه بگذاری برات نقاره هم می زنه.
اسکناس نه در ایران بلکه در همه دنیا کاربرد اساسی دارد . می گویند:چرچیل نخست وزیر اسبق انگلستان با یک تاکسی برای سخنرانی به شبکه بی بی سی رفت و به راننده تاکسی گفت: نیم ساعت صبر کن تا برگردم ، راننده که چرچیل را نمی شناخت گفت : می خواهم بروم خانه و به نطق چرچیل گوش کنم و چرچیل که از علاقه رانننده تاکسی به خودش خیلی خوشش آمده بود یک اسکناس ده بوندی به وی داد . راننده با دیدن اسکناس گفت : گور بدر چرچیل تا صبح هم که شده منتظرت می مانم.
اسکناس در سال های اخیر و حتی امروز در کشورمان برای خیلی ها باعث پزدادن و راحت زندگی کردن است . درشمال ویلاهای میلیاردی می سازند. در تهران در بهترین نقطه شمال شهر زندگی می کنند ماشین های بورشه ، فراری ، بنز، و….. با قیمت های میلیاردی سوار می شوند . ایام عیدخانواده هایشان را به گشت و گذار در اروبا می فرستند و حتا شنیده ام که خانواده را راهی امریکا می کنند برای زندگی ! بی اسکناس ها هم که در حسرت خوردن یک وعده غذای گرم آه حسرت می کشند.
چندی قبل به ننه جونم گفتم: عزیزه می دانی خانواده های بعضی از رجال مملکت قراره امسال شب یلدا برای تفریح به سواحل هاوائی بروند؟ گفت نه ننه جون اشتباه می کنی حتما به لردگان خودمان می روند چون الان آب و هوای خوبی دارد. گفتم : نه عزیزه می گویند زن فلان رئیس و وکیل و حتا عضو شورای شهر خودمون هم به بلاد متخاصم از جمله آمریکای جهانخوار رفته اند آخه خاوری مدیر فراری بانک در کانادا سالهاست در آنجا بیتوته کرده و هیچکس هم نمی تونه او را برای محاکمه به مملکت برگرداند.
گفت نه بسرم حرف در نیار حتما به اروندکنار یا پُرپُرش به شهرهای خوش آب و هوای خوزستان مثه ایذه و اندیمشک و لالی میرن یا همراه کاروان های راهیان نور یه گشتی تا طلاییه رفته اند. گفتم: نه ننه اینهایی که گفتم همش درسته چون دهن به دهن شده و تا نباشد پیزکی مردم نگویند چیزها . ضمنا از معجزه اسکناس این که هر زمین خواری که بازداشت می شود بلافاصله با اسکناس های بادآورده سند چند میلیارد تومانی وثیقه می گذارد و به زندان نمی رود و خلاصه به ریش من و امثال من می خندد.

رضاخدری روزنامه نگار و استاد دانشگاه