۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  7365
 • بازدید دیروز :

  3590
 • بازدید این هفته :

  48585
 • رتبه الکسا :

  36449
ImageWeek
مشکلات دروازه دار شدن آبادان
کد خبر : 7924۰۱ | در تاريخ : شهریور ۱, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۲۳ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

خبری که چندین ماه منتظرش بودیم منتشر شد: در هفته دولت ؛ گیت (دروازه) های منطقه آزاد اروند شامل دو شهر آبادان و خرمشهر بشکل آزمایشی وارد مدار عملیاتی می شوند.

dide-shomare6

به گزارش اروندپرس ؛ دکتر شهبازی فرماندار ویژه آبادان و معاون استاندار در نشست خبری با اصحاب رسانه ؛ درباره این خبر اظهار تریدهای فراوان نمود چرا که بقول ایشان در صورت عملی شدن این موضوع ؛ معلوم نیست چه حجم ترافیکی در ورودی یا خروجی آبادان شکل خواهد گرفت.

به نظر ما آن چه مسلم است دیر یا زود این اتفاق باید می افتاد شاید مشابه آن چیزی که در کیش و قشم نیز شاهد آن هستیم اما جمعیت نیم میلیون نفری آبادان و خرمشهر کجا و جمعیت چند ده هزار نفری کیش و قشم کجا؟ تازه آن جا تنها از دو راه هوایی و دریایی به جاهای دیگر امکان اتصال دارند ولی آبادان و خرمشهر علاوه بر مسیر آبی و هوایی ؛ امکانات زمینی و ریلی نیز دارد و اینها در کنار جمعیت زیاد ؛ کار کنترل را سخت می کند.

راه اندازی دروازه ها بدین معناست که هرگونه عبور و مرور می بایست با کنترل مدارک هویتی و نیز بازدید بار مسافران و وسایل نقلیه ای که در اختیار دارند باشد و همین یعنی اتلاف وقت زیاد.

البته شهبازی به نقل قول از سوی مسوولان سازمان منطقه ازاد اروند خبر از طراحی و اجرای مدل متفاوتی از بازرسی ها و کنترل آمد و شدها در این گیت ها داد اما خود ایشان هم از جزییات این مدل اطلاعی نداشت.

از سویی دیگر با شروع به کار دروازه های منطقه آزاد اروند باید شاهد سرازیر شدن انواع کالای وارداتی با نرخ هایی پایین و بدون گمرکی باشیم که به نظر می رسد با توجه به تجربه ی خروج انحصار اتوموبیل های وارداتی و بخشش آن امتیاز به کل استان باز هم شاهد این بذل و بخشش ها باشیم.

موسوی مدیر حقوقی و امور قراردادهای سازمان منطقه آزاد اروند معتقد است : با ایجاد حصار، تعریف ساکنین اروند تغییر پیدا می کند و از همه مهمتر تمام واحدهای تجاری و اصناف همان کاری را انجام می‌دهند که در حال حاضر واحدهای تجاری در بازاری مانند کنز المال انجام می‌دهد. مردم می‌توانند به وسیله کارت شهروندی تقاضای پروانه های تجاری و بازرگانی نمایند. آنها می‌توانند مالکین کالاهای وارداتی در منطقه باشند و در کار واردات و صادرات فعالیت نمایند. آبادان و خرمشهر پس از آن، همانند کیش و قشم بارانداز کالاهای متفاوت شهروندان اروندی خواهد بود و آنها می‌توانند بدین وسیله تجارت کنند. خیلی از مزایای دیگر از قبیل خرید و فروش خودروها، اجاره املاک، کفالت خارجی‌ها و شراکت با آنها و با سرمایه گذاران، با برخورداری منطقه از شرایط و امکانات مالی و معنوی دولتی منطقه آزاد در این راستا از طریق شهروندان اروندی انجام خواهد شد.در هفته دولت به صورت موقت دروازه ها با حضور مسئولین ارشد استانی و ملی افتتاح خواهند شد و اکنون کانکس‌های موقت در حال استقرار و تجهیز هستند. استقرار گمرک، یعنی عملیاتی شدن شعار دولت تدبیر و امید برای خرمشهری آباد و آبادانی خرم است.

حال باید دید آیا تفکرات حاتم طایی مآبانه ی استاندار سابق در ساختار تصمیم گیری دکتر شریعتی استاندار فعلی نیز حلول می کند یا خیر.

رسانه اجتماعی اروندپرس