۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  695
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31500
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
مرگ دسته جمعی در اتوبوس رکس
کد خبر : 7862۲۸ | در تاريخ : مرداد ۲۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۲:۵۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

امروز ۲۸ مرداد است. ایرانیان خاطرات خوبی از این روز ندارند. آنها یک بار در ۱۳۳۲ طعم تلخ این روز را چشیده اند.۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روز کودتا بر علیه دکتر مصدق بود به نام رستاخیز و به کام آمریکا. آمریکایی ها در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بازی را از روس ها بردند و پهلوی دوم ؛ پیروزمندانه عنوان ژاندارمی منطقه را در دست گرفت با آن همه هیبت اهدایی.

تقویم رکس
امروز ۲۸ مرداد است. در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ ؛ جنبش و نهضت اسلامی که از یکسال قبل وارد مرحله ی تازه ای در کشور شده است ؛ در شوک خبر آتش سوزی سینما رکس آبادان قرار می گیرد.
بوق های تبلیغاتی رژیم در اولین حرکت همسوی خود بطور ضمنی انقلابیون را دخیل در این فاجعه معرفی می کنند.وضعیت کشور به هم ریخته است و آمار ضد و نقیض هر ساعت را پر شور تر از ساعت قبل نمایان می سازد.
دربار شاهنشاهی اطلاعیه صادر می کند و همسر شاه می خواهد به آبادان بیاید که جمشید آموزگار او را از این سفر منع می کند!
حضرت امام ضمن اطلاعیه ای خطاب به یاران و مردم انقلابی ایران پرده از جنایت هولناک رژیم شاه برای بدنام نمودن انقلابیون برمی کشد و خطاب به مردم داغدیده ی آبادان پیام تسلیت ارسال می کنند.
شهر در سکوت مطلق فرو رفته است.هر کس دیده نشود حدس و گمان ها به سمت تماشاچیان رکس می رود. سکوت غوغا می کند و جز صدای نفس های پر شماره ؛ چیزی برای شنیدن یافت نمی شود.
دستگاه اطلاعاتی شاه طبق برنامه قبلی وارد فاز جدیدی از نقش آفرینی خود می شود و فضای امنیتی را بر شهر حاکم می کند. موج ایجاد می کند و رعب و وحشت از انقلابی گری را بیشتر و بیشتر توسعه می دهد.به تدریج دایره ی وحشت را به سایر نقاط کشور تسری می بخشد و شایعه ی عاملیت انقلابیون مسلمان را به سوی قطعیت این حکم پیش می برد.
حادثه سینما رکس آبادان دقیقا در شب پانزدهم ماه رمضان و مصادف با شب میلاد کریم اهل بیت ؛ امام حسن مجتبی(ع) رخ داد.آمارکشته شدگان همچنان جای تردید دارد.اما هر چه که باشد از ۷۰۰ بیشتر نیست چون ظرفیت سینما به همین حد است.
انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن همان سال پیروز می شود و کمتر از دو ماه بعد یعنی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ حکومت جمهوری اسلامی ایران با رای مستقیم ملت شکل می گیرد.
بهار و تابستان و پاییز و زمستان آن سال به اضافه ی بهارسال ۵۹ همراه با مطالبه گری مردم آبادان بویژه خانواده های داغداراست برای محاکمه ی عاملان آتش سوزی سینما رکس. تابستان ۵۹ دادگاه تشکیل می شود و در فاصله ی کوتاهی از اعلام رای دادگاه بناگاه آتشی گسترده تربه نام حمله ی وسیع و تجاوز گسترده ی ارتش بعث عراق دامان میهن را می گیرد.
خانه نشینان رکس جلای خانه و کاشانه می کنند و رکس و شعله های روشنش هشت سالی رها می شود.
امروز ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ است و جنگ به پایان رسیده است.ساکنان شهر رکس برای بازگشت به شهرشان ثانیه شماری می کنند و به تدریج این اتفاق رخ می دهد و مردم بازمی گردند.
همه بدنبال سکونت در شهر هستند و کمتر کسی رکس را به خاطر می آورد و اینگونه شد که ساختمان رکس را فرو می ریزند تا شاید آبادان برای همیشه از کابوس رکس رهایی یابد.
امروز ۲۸ مرداد ۱۳۸۴ است.بقایای سینما رکس را برای همیشه از تیررس نگاه ها حذف می کنند و پاساژ می شود.
همه ساله در روز سینما رکس ؛ مردم آبادان توسط هنرمندان و فعالان اجتماعی شهر برای گرامی داشت و تجلیل از شهیدان رکس فراخوانده می شوند و جز دو سه سال گذشته که پای مسوولان شهر نیز بطور رسمی به این مراسم باز شده است کمتر مسوولی حاضر شده است در این باره اظهار نظر کند جز امام جمعه ی عالم و آگاه شهرحضرت حجت الاسلام ابراهیمی پور. البته امام جمعه های پیشین شهر نظیر حضرت حجت الاسلام دهدشتی و قبل تر حضرت آیت الله محمدی اصفهانی در موضوع رکس اظهاراتی داشته اند و گاهی نیز با هنرمندان جوان شهر همراهی نموده اند.
امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ است و در آرامگاه شهیدان رکس همه جمع شدیم تا یاد و خاطره ی اتوبوس شب ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ و مسافران آتش را گرامی بداریم.

رسانه اجتماعی اروندپرس
مهرداد معماری