۱۲ فروردین ۹۷ ، ساعت ۰۳:۴۹
آمار سایت
  • کاربران آنلاین :

  • بازدید امروز :

  • بازدید دیروز :

  • بازدید این هفته :

  • رتبه الکسا :

    20011
ImageWeek
مروری کوتاه بر سابقه تئاتر در آبادان
کد خبر : 12868۰۳ | در تاريخ : آذر ۳, ۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۴۱ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

بعضی ها معتقدند که یکی از کارگزاران شیخ خزعل تا قبل از روی کار آمدن رضاخان، در نزدیکی اداره گمرک امروزی آبادان، تماشا خانه ای تاسیس کرده بود و هنرمندانی به بازیهای شعبده و نمایش مشغول بودند.

البته با توجه به نوع ساخت باشگاه ها و سینماهای متعلق به شرکت نفت کاملاً مشهود است که از این سالن ها به عنوان آمفی تئاتر نیز استفاده می شد.

با ذکر این نکته که قدمت سینماهای آبادان به جنگ جهانی دوم برمی گردد و دلیل ساخت، استفاده ی افسران عالی رتبه ارتش و کارکنان شرکت نفت انگلیس بوده است. «شهید علی صیادی» هنرمندی بود که با تشکیل گروه تئاتر در آبادان در سالهای ۴۰ و ۴۱ فعالیت های مستمری را آغاز کرد.

نعمت الله لاریان، محسن حاتمی نژاد، بیژن افکار، بهمن عیوق، مجید زارعکار از هنرمندانی بودند که با وی همکاری نزدیکی داشتند.

گروه تئاتر (مردم) فعالترین گروه تئاتر در سالهای ۴۹ و ۵۰ به بعد بود. لازم بذکر است آقای علی محزون بعنوان اولین کارشناس اعزامی از مرکز با تأسیس کلاسهای تئاتر، بسیاری از علاقه مندان را در سال ۱۳۴۵ آموزش داده و آقای سهراب اعزار، دومین کارشناس اعزامی بود که با تشکیل گروه، نمایش هایی را سر صحنه برد.

نمایش های شاخص در قبل از انقلاب مثل : نارنج و ترنج، گمشدگان، حلاج، ریل، سوگ سیاوش، چوبدستان ورزیل، گفتگوی شبانه، عروسکها، بهترین بابای دنیا، دم ها، ضیافت ، در حضور باد از جمله کارهای به نمایش درآمده در این سالها بودند.

با شروع جنگ تحمیلی، تئاتر آبادان دچار خاموشی شد. در سال ۱۳۶۹ همزمان با بازگشت مهاجرین به خانه و کاشانه ی خود، هنرمندان تئاتر علی الخصوص جوانان علاقه مند به این هنر، با اجرای نمایش «به خورشید بسپارید» مشعل تئاتر را برافروختند.

در سال ۱۳۷۰، نمایش «بازهم آبادان» به کارگردانی محسن حاتمی نژاد به روی صحنه رفت. در سال ۱۳۷۱، آبادان میزبان چهارمین جشنواره استان خوزستان بود که با نمایش «فصل تکرار» نوشته ی استاد بهمن عیوق به کارگردانی بیژن افکار در این جشنواره حضور داشت.

در سال ۱۳۷۲ با تصمیم مسئولان انجمن نمایش آبادان، اولین جشنواره ی تئاتر آبادان با ۶ نمایشنامه تحت عنوان : «امانت»، «پاسخ ناپذیر»، «آنها هرگز نخواهند مرد»، «آن سوی صحنه»، «حسنک در حصار دیو»، «کوی من آبادان» برگزار شد.

همچنین نمایشنامه ی «کنار» یکی دیگر از کارهای انجمن در آن سالها می باشد. بهمن عیوق در سال ۱۳۷۲ نمایشنامه ی «نامیرا» نوشته ی نعمت الله لاریان را به روی صحنه برد که رد پنجمین جشنواره ی تئاتر استان خوزستان بعنوان کار برگزیده ی دوم به جشنواره منطقه ای تئاتر در تبریز راه یافت.

«توکائی در قفس» نوشته ی محمد حسین ناصر بخت به کارگردانی فاخر دریس در سال ۷۲ به روی صحنه رفت. دومین جشنواره ی تئاتر آبادان در سال ۱۳۷۳ با نمایش های: آرزو، مویه مو، سایه ها، نشانی، افتخار، سقوط به روی زانوان، افتخار، از پا نیافتاده ها، در همایش تئاتر استان خوزستان در تهران به روی صحنه رفت.

سومین جشنواره تئاتر آبادان در سال ۱۳۷۴ با نمایش های: شکوفه گیلاس، زالو، بازی نامه جمشید، خار و دل، تراژدی طنز چوپان درغگو .

و در چهارمین جشنواره ی تئاتر آبادان: یکی بود یکی نبود، حکایت غمگینانه ی رفتن، من سردم است، خلوت راز و پنجمین جشنواره ی تئاتر آبادان یادواره ی دفاع مقدس: آدمک، همسایه ها، داغ دل جبهه، کنار، بچه های مدرسه عشق، سرانجام باورت می کنم.

این انجمن همچنین در جشنواره ی استان خوزستان از سال ۷۱ سعی نمود حضور مستمری داشته باشد و در این راستای، نمایشنامه ی نامیرا توانست در سال ۷۲ برگزیده ی دوم استان شده و به منطقه ای اعزام گردد.

سال ۷۴ نمایشنامه ی شکوفه های گیلاس نوشته ی قدرت الله پدیدار به کارگردانی سامان بیت سیاحی در سال ۷۵ بعنوان کار برگزیده ی دوم استان شناخته و در جشنواره ی منطقه ای شیراز شرکت نمود و در جشنواره ی سال ۷۵ بعنوان تنها ترین برگزیده ی جشنواره استات تحت عنوان آدمک انتخاب و به جشنواره ی منطقه ای لرستان راه یافت.

این متن ناقص بوده و انشالله در آینده کامل خواهد شد.