۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۷:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1705
 • بازدید دیروز :

  5080
 • بازدید این هفته :

  24060
 • رتبه الکسا :

  25456
ImageWeek
مدیران آبادان را با حدود اختیارات بسنجید
کد خبر : 7822۲۴ | در تاريخ : مرداد ۲۴, ۱۳۹۵ | ساعت : ۴:۴۹ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

مردم آبادان عادت کرده اند که پس از انتخابات مجلس شاهد تغییرات اتوبوسی مدیران باشند.

data-lifecycle

به گزارش اروندپرس ؛ مفهوم شهروند به خودی خود و به صرف جمع شدن و تجمع افراد در کنار یکدیگر حاصل نمی‌شود بلکه این مفهوم در چارچوب و قلمروی جامعه مدنی شکل می‌گیرد. به باور برخی از صاحب نظران شهرنشین‌ها هنگامی که به حقوق و مسئولیتهای خویش در قبال شهر و اجتماع آگاهی یافته، به آن عمل کرده و به حقوق یکدیگر احترام بگذارند به شهروند ارتقاء می­ یابند، کما اینکه شهروند موثر نیز می­ بایست واجد ویژگی­هایی از جمله؛ آگاهی از حوادث و مشکلات جاری جامعه، مشارکت فعال در مسائل، نگران و دلمشغول بودن در مورد رفاه و آسایش دیگران، مبتنی بودن رفتار و عملکرد وی بر اصول اخلاقی، دارا بودن حس وطن پرستی و نهایتا توانایی داشتن جهت اتخاذ تصمیمات آگاهانه را باشد.

حضور در انتخابات بعنوان یک شهروند همان قدر دارای بار معنایی ویژه است که شرکت نکردن در آن می تواند همراه با بار بی تفاوتی و فرار از قبول مسوولیت بعنوان سیتی زن یا همان شهروندی است.بنا براین هر یک از ما بالقوه در تصمیمات و حوادث آتی شهر و دیارمان دخیل و سهیم هستیم .

مشارکت شهروندان در مدیریت شهری می‌تواند در تأمین منابع اقتصادی، کاهش هزینه خدمات، افزایش انسجام اجتماعی، کاهش آسیب‌ها و تنش‌های ناشی از زندگی شهری و رضایت شهروندان مؤثر باشد. همچنین آگاهی از نیازها و مسائل مردم و بررسی نگرش آنان در میزان نقشی که می‌توانند در رفع مشکلات شهری داشته باشند، زمینه مساعدی برای برقراری ارتباط منطقی و صحیح میان نهاد خدمت رسان به شهروندان و خود شهروندان فراهم ساخته، اعتماد میان شهروندان و مدیریت شهری را برقرار می­کند.

حال می خواهم به این مهم بپردازم که مدیران شهری ؛ یعنی همان هایی که به فراخور مسوولیت سیستماتیکی که برایشان تعریف شده به بخشی از سرمایه های مادی و معنوی شهر دسترسی دارند را می توان به دو گروه عمده ی « خلاق » و « منفعل » تقسیم کرد.

مدیر خلاق کیست؟

سخن گفتن از مدیریت بدین معنا نیست که انسان چگونه بتواند یک اداره و یا سازمان مشخص را اداره نماید، بلکه مراد از مدیریت این است که ما چه قوانین را برای مدیریت داشته باشیم و چگونه بتوانیم در هر شرایط و زمان خود را به آن قوانین پایبند بدانیم و مدیریت خود مان را آنطور با قوانین جامعه مورد نظر هماهنگ کنیم که نه خود ما و نه جامعه از آن ضرر ببیند.

با مطالعه ی مولفه های مدیر موفق در می یابیم که مدیران خلاق که از آن ها بعنوان مدیران موفق نیز یاد می شود اولا دارای هوش مناسب و ثانیا موقعیت شناس هستد و از هر فرصتی برای خلق یک ابتکار و برنامه ای تاه استفاده می کنند.

حالا می خواهیم بگوییم که مردم آبادان (با تاسف بسیار) عادت کرده اند پس از انتخابات منتظر تغییرات اتوبوسی مدیران شهر خود باشند. به نظر نگارنده این عادت بد از آن جا نشات می گیرد که مردم آبادان ؛ عملا هیچونه تغییر محسوسی در شهر و حتا کوچه ها و محله های خود در طول سال های پس از جنگ مشاهده نمی کنند تا جایی که مسافرانی که با یک وقفه ی ۲۰ ساله هم که به آبادان می آیند اذعان می دارند که تغییرات چندانی نمی بینیم.ورودی شهر ؛ شکل و شمایل بلوارها و حتا المان های میادین شهر همانی هستند که بوده اند با کمترین تغییر که آن هم بیشتر بخاطر رشد درختان بوده که البته اجتناب ناپذیر بوده است !

آیا این همه سوء مدیریت ها که اتفاقا پس از هر انتخابات چهارساله ی مجلس نشینان با حذف نام هایی و ظهور اسامی دیگر رخ می دهد را می توان یک عارضه و سنت غلط خواند؟ قطع به یقین چنین وضعیتی صرفا در جوامع غیر همسو قابل رصد است. نگارنده معتقد است برای برون رفت از این« فاجعه ی مدنی » نیازمند یک همگرایی بر پایه خردورزی و پا گذاشتن بر منیت های موجود می باشیم.

مصداق عینی

برای مثال شنیده شده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدد سپردن دو اداره مربوطه در آبادان و خرمشهر به سازمان منطقه آزاد اروند است و بعبارتی روشن تر باید گفت که عملا این دو اداره عنقریب دچار رنسانس مختوم به تغییر ساختاری خواهند شد . گرچه این اتفاق خوب است چون لااقل در یک موضوع هم که شده شاهد حذف نهادهای موازی در منطقه خواهیم بود اما آیا سازمان منطقه آزاد اروند با آن نگاه خاص خودش به غیر بومی ها ؛ چقدر تلاش خواهد کرد تا به مدیران بومی این دو اداره اهمیت بدهد؟ آیا با توجه به کم لطفی های اعتباری چند سال دوران تحریم که اتفاقا هنوز هم ادامه دارد چقدر توانسته دست و بال مدیران مبتکر و خلاق را هم ببندد؟این ها در کنار نامهربانی های آشکار به بخش فرهنگ و هنر آبادان و خرمشهر که بخش اعطم آنان متاثر از نافرمانی های عده ای و حمایت های زیر سبیلی شائبه دار از آنان بوده تا چهمقدار توانسته اند جلوی خلاقیت و ابتکار مدیران فرهنگی بویژه روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و خرمشهر را مانع بشوند؟

البته در آینده در خصوص موانع توسعه فرهنگی که خود نمادی از خدشه دار شدن حقوق شهروندی مصرح در قوانین فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است و از سوی برخی جریان های خاص مورد تعرض واقع شده اند به تفصیل سخن خواهیم گفت.

در پایان اذعان می داریم که برای سنجش توانمندی یک مدیر لازم است که ابزارهای در دست او را نیز در این سنجش به حساب بیاوریم و در غیر این صورت :

بحث ایمان دگر و جوهر ایمان دگر است
جامه پاکی دگر و پاکی دامان دگر است
کس ندیدیم که انکار کند وجدان را
حرف وجدان دگر و گوهر وجدان دگر است

 

رسانه اجتماعی اروندپرس

مهرداد معماری