۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  7365
 • بازدید دیروز :

  3590
 • بازدید این هفته :

  48585
 • رتبه الکسا :

  36449
ImageWeek
محمود رضا شیرازی از خود دفاع کرد
کد خبر : 7557۱۱ | در تاريخ : مرداد ۱۱, ۱۳۹۵ | ساعت : ۲:۳۹ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

با توضیح بسیار مختصر برنامه ۱۲ محوری اینجانب که به  تایید شورای شهر و سپس در قالب بودجه های سالانه به تصویب شورای اسلامی شهر رسید می توانم اذعان کنم که بیش از ۸۰ درصد از برنامه جامع اینجانب در آبادان اجرایی گردید و در نهایت با برخورد سیاسی شورا مجال ادامه خدمت و تکمیل برنامه مذکور میسر نگردید.

۶۲

به گزارش اروندپرس و به نقل از وبسایت محمود رضا شیرازی شهردار سابق آبادان ؛ متن زیر به اطلاع خوانندگان رسانه اجتماعی اروندپرس می رسد.

به منظور شفاف سازی جهت شهروندان فهیم آبادانی لازم می دانم خدمت ۶ ساله خود در آبادان را به صورت مختصر و مفید به همراه برنامه های محوری که به تائید شورای شهر رسید و سپس در قالب بودجه های مصوب سالانه اجرا گردید و موجب ارتقای شاخص های شهری و تا حدودی تغییر نسبی چهره شهر نسبت به سالهای گذشته آن گردید تشریح نمایم.

برنامه ای که به شورای اسلامی  شهر در دوره های سوم و چهارم شورا ارایه دادم در قالب برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بود. در دوره سوم شورا، این شورا اسیر حواشی متعدد شده بود و مردم شهر از نحوه خدمات نامناسب شهرداری به ستوه آمده بودند، شهر شبیه یک مخروبه بزرگ بود و به شدت زنگار  گرفته بود. اکثر معابر شهری دو طرفه و کم عرض بودند و مراکز تفریحی و فضای سبز شهری از ۹۰ هکتار تجاوز نمیکرد. با پذیرش برنامه ها یم در شورای سوم در سه سال آخر عمر این شورا عملیات  زنگار زدایی و تعریض معابر و احداث بلوار های جدید و بوستان های جدید و توجه به محلات محروم و تامین اوقات فراغت شهروندان در دستور کار قرار گرفت. ابتدا به  رفع بزرگترین گره ترافیکی شهر در میدان ابوالحسن پرداختیم. عملیات احداث پل روگذر امام رضا(ع) از نوع کابلی را با تمام سختی هایی که داشت آغاز کردیم و خوشبختانه توانستیم این پل را درمدت ۱۴ ماه احداث و یک رکورد عمرانی را در کشور و آن هم در اوج تحریم ها به جای بگذاریم و توجه مرکز نشین ها را به شروع تغییرات زیر بنایی  در شهر آبادان جلب نماییم. از طرفی شروع احداث زمین های چمن مصنوعی و بوستان ها و بلوار های جدید در محورهای مواصلاتی و مهم شهر نیز روز به روز بر امیدواری مردم از خدمات شهرداری که تا قبل از آن با القاب نامناسب بر زبان ها می آمد، افزون گردید.

با آغاز به کار شورای اسلامی دوره چهارم، فشار افکار عمومی بر اعضای شورا برای  انتخاب مجدد اینجانب علیرغم مخالفت شدید اصحاب قدرت در شهر آبادان، این شورا را وا داشت تا از من برنامه  بخواهند. لذا به منظور جلوگیری ا ز قطع جریان توسعه و عمران شهری و با توجه به نیاز شهر آبادان برنامه ای جامع را در ۱۲ محور به شرح ذیل تهیه و در صحن علنی شورا و در حضور اصحاب رسانه در شهریور ۱۳۹۲ ارائه دادم و مورد پذیرش شورای شهر قرار گرفت.

۱-برنامه توسعه اداری و تقویت نیروی انسانی:

در این برنامه توانستیم علاوه بر تشکیل شهرداری منطقه ۳ در محدوده بزرگ ذوالفقاری در جنوب شهر آبادان، سازمان های فن آوری و اطلاعات، پایانه ها و مدیریت پسماند و در کنارآن ها معاونت های حمل و نقل و ترافیک، فرهنگی و اجتماعی، سرمایه گذاری و مشارکت های اقتصادی و در این اواخر نیز ستاد زیباسازی را تاسیس و فعال نماییم.

۲-برنامه بهبودی محیط شهری (توسعه فضای سبز شهری)

در این  برنامه توانستیم فضای سبز تجهیز شده شهری را از ۹۰ هکتار در سال ۱۳۹۰ به ۳۸۰ هکتار در سال ۱۳۹۴ برسانیم. یعنی سرانه هر شهروند از ۸/۳ متر مربع به ۱۶ متر مربع افزایش پیدا کرد و به این ترتیب انحصار بوستان های معلم و دبستان در شهر بزرگ آبادان شکسته شد. بسیاری از زمین های بایر و خاکی تبدیل به بوستان های جدید گردید. بوستان های مسیر بلوار فرودگاه و بوستان های پشت پارک معلم که هر کدام زباله دانی و محل عبور لوله های متعلق به پالایشگاه بودند و بوستان بزرگ ملت (دوم مهر) و ده ها بوستان محله ای دیگراحداث شد تا تاثیر بسزایی در تغییر چهره شهر آبادان داشته باشد.

۳-برنامه بهبود عبور و مرور شهری:

در این برنامه تعریض معابر و خیابان ها و تبدیل آنها به بلوار های جدید در دستور کار قرار گرفت. همچنین احداث بلوار جدید ساحلی بهمنشیر و بلوار تانکفارم در این  دوره اجرا گردید و نقش بسیار موثری در روان سازی ترافیک شهری داشتند. در مجموع در این برنامه بیش از ۱۵ بلوار و خیابان جدید در شهرآبادان در نقاط محوری و مهم شهر اجرا گردید.

بلوارهای دوم مهر و پنج مهر، بلوار شهید قنوتی، بلوار نهم دی، بلوار شهدای هسته ای، بلوار تانکفارم، بلوار ساحلی امام حسین(ع)، خیابان جدید بوارده شمالی، بلوار فرزاد طاهری، بلوار لین ۱۵ فاز دوم، تعریض خیابان سیک لین، خیابان پشت بازار جمشید اباد،بلوار نیایش و چند بلوار دیگر در منطقه امیر آباد از جمله پروژه های عمرانی مهم در قالب این برنامه بودند که پس از احداث پل کابلی امام رضا(ع) رضایت مردم را جلب کردند.

۴- برنامه تاسیسات شهری:

در این برنامه پروژه های ابنیه ای بزرگ و پروژ های مرتبط با اوقات فراغت شهروندان با رویکرد فرهنگی و ورزشی در دستور کار قرار گرفت.

احداث پارکینگ های طبقاتی خلیج فارس و الماس شهر با مشارکت بخش خصوصی و با سرمایه گذاری بالای ۳۰ میلیارد تومان در هر کدام از این مجتمع های طبقاتی، این پروژه هارا به بزرگترین پروژه های عمرانی شهر آبادان در سال های اخیر تبدیل نمود. همچنین احداث سالن ورزشی چند منظوره در محله هلال بریم، احداث سالن بزرگ نمایشگاهی در ورودی شهر از سمت اهواز و احداث ۱۶ زمین چمن مصنوعی در محلات محروم و کم برخوردار شهر برای توسعه رشته فوتبال محلات و جداره سازی پیاده روها در خیابان حضرت امام(ره) و میدان کارون و احداث بازارچه خود اشتغالی بانوان در بلوار دبستان و احداث بازار دست فروشان در ۶۰ متری ذوالفقاری، و احداث بازار ارغنده با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد و بالاخره احداث بازار هنر که مراسم افتتاح آن در خرداد سال ۹۵ با حضور اصحاب رسانه و مسئولین شهرستان برگزار گردید و همچنین شروع عملیات احداث فرهنگسرای شهرداری و ساختمان جدید شهرداری با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد و تکمیل و راه اندازی ساختمان بزرگ سازمان اتوبوسرانی و احداث ساختمان جدید ترمینال درون استانی در مجموعه ترمینال بزرگ شهر با  پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد از اهداف برنامه مذکور بودند.

۵-برنامه خدمات شهری:

اگر چه در این برنامه توانستیم طرح مکانیزاسیون جمع آوری زباله های شهری را در آبادان اجرا کنیم  و کارخانه ۱۵۰ تنی تفکیک زباله در مقصد را اجرا نماییم. ولی بنا به دلایل متعدد وبه خصوص به دلیل عدم همکاری بین بخشی نهاد ها و ادارات در سطح شهرستان توفیق چندانی در جمع آوری دست فروشان و تعیین و تکلیف مشاغل مزاحم شهری نداشتیم. البته کار هایی دراین زمینه صورت گرفت ولی عدم مدیریت واحد شهری در اجرای برخی از برنامه ها موجب می  شود تا پروژه های ان ها با موفقیت انجام نشود.

ولی بنا به دلایل متعدد از جمله عدم همکاری بین بخشی نهادها و ادارات در سطح شهرستان توفیق چندانی در جمع آوری دست فروشان و تعیین تکلیف مشاغل مزاحم شهری نداشتیم. البته کارهایی در این زمینه صورت گرفت ولی عدم مدیریت واحد شهری در اجرای برخی از برنامه ها موجب می شود تا پروژه های آنها با موفقیت اجرا نشوند.

۶-برنامه عمران شهری
در این برنامه توجه به زیرساخت های محلات محروم شهر مانند سده، جمشید آباد، سلیج ها، شطیط  ذوالفقاری، کوی ملت، طیب ها، کوی میثاق، الوانیه و سایر محلات شهر مورد توجه قرار گرفت. حجم عملیات آسفالت سالانه که تا سال ۱۳۸۹ در سال از ۱۶هزار تن تجاوز نمی کرد به بیش از ۶۰هزار تن در سال رسید.
بسیاری از خیابان ها و معابر شهری آسفالت و یا روکش آسفالت شدند. اگرچه بزرگترین مانع در راه آسفالت محلات در حاشیه شهر وضعیت نا به سامان فاضلاب و بعضا عدم گازکشی بوده است. این وضعیت نیز همچنان ادامه دارد و یکی از مواردی که شهروندان عزیز آبادانی را رنج می دهد عدم تعیین تکلیف فاضلاب در بسیاری از محلات محروم شهر می باشد.
همچنین سرپوشیده کردن کانال های قدیمی روباز شهری در محلات مختلف شهر در این سال ها به سرعت انجام شد. کانال هایی که اگرچه برای دفع آب های سطحی درسالهای بسیار دور در محلات شرکتی احداث شده بود ولی اکنون مملو از فاضلاب بودند و مردم از بوی تعفن آن ها به ستوه آمده بودند. نظیر کانال های اطراف درمانگاه اقبال،لامسی، کوی کارگر و لوله گذاری فاضلاب های شهر در محلات حاشیه شهر که در هر منطقه شهری بیش از ۶کیلومتر لوله گذاری انجام شد تا تسکینی بر نارضایتی مردم از وضعیت فاضلاب شهری باشد.

۷-برنامه توسعه سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی
در اجرای این برنامه اقدام به تشکیل معاونت سرمایه گذاری و مشارکت های اقتصادی با زیر مجموعه ی آن نمودم. قبلا این حوزه با مدیریت اداره می شد و پس از اخذ مصوبه شورای شهر به معاونت ارتقا یافت تا با جدیت بیشتری پروژه های سرمایه گذاری را دنبال کند.
در این برنامه پروژه های مشارکتی زیراجرا و همچنین برنامه ریزی شد.
– احداث پارکینگ طبقاتی خلیج فارس واقع در دهانه ورودی خیابان حضرت امام با ارزش تقریبی ۵۰میلیارد تومان که خوشبختانه در نوروز سال۹۵  زیر بار ترافیک رفت. ظرفیت نهایی این پارکینگ حدود ۳۰۰ خودرو به صورت هم زمان می باشد.

-احداث پارکینگ طبقاتی الماس شهر با ارزش تقریبی ۱۰۰میلیارد تومان واقع در بازار ته لنجی ها که در نوروز سال جاری از طبقات پارکینگی آن بهره برداری گردید. ظرفیت این مجتمع ۷۰۰خودرو به صورت هم زمان می باشد.
– احداث پارکینگ طبقاتی الماس جنوب با سرمایه گذاری تقریبی ۸۰میلیارد تومان واقع در خیابان امیری که مراحل شروع عملیات را طی می کند.
-احداث پارکینگ طبقاتی ولایت با ارزش سرمایه گذاری ۵۰میلیارد تومان که منتظر رفع چند معارض است.
همچنین ده ها طرح و پروژه مشارکتی دیگر برنامه ریزی و آماده فراخوان شده بود.

۸- برنامه درآمدهای پایدار
این برنامه را از طریق تصویب لوایح متعدد درآمدی شامل عوارض نوسازی اماکن خاص، اصلاح اساسی دفترچه عوارض قیمت منطقه بندی املاک سطح شهر، اصلاح دفترچه تعرفه های عوارض کمیسیون ماده ۱۰۰ و ممیزی املاک سطح شهر شامل ۴۵هزار ملک و افزایش فعالیت های کمیسیون های ۷۷ و ۱۰۰ به گونه ای که در مناطق ۳گانه شهری اقدام به تشکیل ۳کمیسیون مستقل ماده ۱۰۰ نمودیم. این برنامه موجب افزایش درآمدهای سالانه شهرداری و افزایش بودجه از ۵۰میلیارد تومان در سال۱۳۹۰ به ۱۳۰میلیارد تومان در سال ۱۳۹۴ گردید.

۹- برنامه حمل و نقل عمومی
تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و در راس آن اتوبوسرانی در دستور کار قرار گرفت. ابتدا در سال ۱۳۹۰        ۲۱دستگاه اتوبوس اسکانیای کولردار و سپس تعداد ۱۵دستگاه مینی بوس به این ناوگان اضافه کردیم.
پس از ان  طرح بلیط الکترونیک یا همان طرح اتو بلیط را به منظور حذف جریان پول و بلیط کاغذی را اجرایی نمودیم.
در سال ۱۳۹۳ با مشارکت منطقه آزاد اروند ۱۵دستگاه اتوبوس آی کیا خریداری و به ناوگان اتوبوسرانی اضافه تا تعداد اتوبوس های فعال این سازمان از مرز یکصد دستگاه بگذرد. همچنین ۱۵دستگاه مینی بوس تویوتا نیز به منظور خدمات دهی به هسته مرکزی شهر وکمک به منابع درآمدی سازمان اتوبوسرانی به کارگیری شد.
با اقدامات مذکور ساعت انتظار مسافر از ۲۰دقیقه به ۷دقیقه کاهش پیدا کرد و به استاندارد خود نزدیک شد. همچنین به منظور اعمال نظارت بیشتر بر خطوط اتوبوسرانی  تمامی اتوبوس ها به سیستم جی بی اس
مجهز شدند.در حوزه تاکسی ها نیز تقویت این ناوگان ۱۸۰۰دستگاهی هم در دستور کار قرار گرفت.

توسعه پارک سوارها و ساماندهی ایستگاه های مربوط به آن ها نیز در قالب این برنامه اجرا گردید.

 

۱۰- توسعه فناوری اطلاعات (IT)

هدف از اجرای این برنامه در شهرداری و شهر آبادان حرکت به سمت دولت الکترونیک بود.
یکپارچه سازی سیستم شهرسازی در کلیه مناطق و شهرداری مرکزی به اموزش شهروندی و حذف بروکراسی و یا کاهش آن در شهرداری از اهداف اصلی اجرای این برنامه بود.
سرانجام با تلاش های مستمر و پس از تصویب شورای اسلامی شهر موفق شدیم ۶۸ وظیفه شهرداری را برون سپاری کرده و به دفاتر پیش خوان دولت واگذار نمائیم.
با این واگذاری اولین شهرداری در استان خوزستان بودیم که به عنوان یک الگو و پایلوت در سطح استان مطرح شدیم. سازمان شهرداری های کشور، وزارت کشور و نهادهای نظارتی این حرکت شهرداری را ستودند. دسترسی آسان شهروندان به خدمات الکترونیک و استفاده از دفاتر پبش خوان دولت حتی در ساعت های غیر اداری موجب رضایت متقاضیان و کاهش تخلفات و افزایش درآمدهای شهرداری گردید.

۱۱- برنامه توسعه فرهنگی و اجتماعی
در این برنامه اقدام به تاسیس معاونت فرهنگی و اجتماعی نمودیم.-
-برنامه جامعی در حوزه این معاونت تدوین و به صحن شورای شهر رفت و در کمیسیون مربوطه به تصویب رسید.
-فرهنگ سازی شهری در کلیه زمینه های خدمات شهری و اجتماعی نظیر برگزاری جشنواره باور
-برگزاری سمپوزیوم های شهری مانند سمپوزیوم مجسمه سازی در آبادان
-تاکید بر حفظ فرهنگ شهادت و یادمانهای شهدا. گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدا و نصب یادمانها در نقاط مختلف شهر
– برگزاری لیگ فوتبال محلات و همچنین جام های رمضان برای تامین اوقات فراغت نوجوانان و جوانان فوتبال دوست آبادانی
– اجرای برنامه های ورزش همگانی
– ساماندهی متکدیان شهری و اقدام به تعیین محل برای حفظ و نگهداری و بازپروری آنها و همکاری با بخش

خصوصی در این زمینه.

۱۲- برنامه شهرسازی
مهمترین هدف این برنامه برای من تصویب طرح بازنگری شده جامع و تفضیلی شهر آبادان بود که در این زمینه موفق به تهیه و تصویب طرح تفصیلی  تجدید نظر در سال ۱۳۹۴ شدیم.
در طرح  تجدید نظر شبکه ارتباطی شهر، کار بریها، ضوابط و مقررات ساخت و ساز، توجه به افزایش تراکم ساختمانی و کاربریهای مختلف شهری و همچنین پروژه های راهبردی شهر و منطقه بندی شهری و عملکرد فرآیند کار و تهیه گذران اوقات فراغت و همچنین بهنه سکونت مورد توجه قرار گرفت.

با توضیح بسیار مختصر برنامه ۱۲ محوری اینجانب که به  تایید شورای شهر و سپس در قالب بودجه های سالانه به تصویب شورای اسلامی شهر رسید می توانم اذعان کنم که بیش از ۸۰ درصد از برنامه جامع اینجانب در آبادان اجرایی گردید و در نهایت با برخورد سیاسی شورا مجال ادامه خدمت و تکمیل برنامه مذکور میسر نگردید.
انشاالله در مراحل بعدی سعی خواهم کرد تا عملکرد شهرداری را در دوران مدیریتم در این سازمان عریض و طویل به صورت شفاف در حوزه ی مالی و عمرانی و به تفکیک سال به استحضار مردم شریف آبادان برسانم.

محمود رضا شیرازی