۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1220
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32355
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
مبارزه با کنه تارتن و کرم میوه‌خوار خرما در نخلستان‌های آبادان
کد خبر : 7511۰۹ | در تاريخ : مرداد ۹, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۱:۳۵ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

مدیر جهاد کشاورزی آبادان خبر داد: مبارزه با کنه تارتن و کرم میوه‌خوار خرما در نخلستان‌های آبادان به جد دنبال می شود.

نخلستان آبادان

به گزارش اروندپرس و به نقل از روابط عمومی اداره جهاد کشاورزی آبادان ؛ عملیات مبارزه با کرم میوه‌خوار در سطح ۵۰۰ هکتار در حوزه عملکرد سه مرکز خدمات منیوحی، اروندکنار و ابوشانک و با مشاوره کارشناسان مدیریت و ناظرین کلینیک گیاهپزشکی در نخلستان‌های شهرستان آبادان انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان ضمن اعلام خبر فوق گفت: کرم میوه‌خوار خرما یکی از عوامل زیان‌رسان نخیلات است که همه ساله باعث بروز خسارت به نخلستان‌ها شده و کشاورزان معمولاً ۲ تا ۳ هفته بعد از گرده‌افشانی از طریق کاربرد سموم شیمیاییو زیر نظر کارشناسانو همچنین روش‌های مکانیکی اقدام به سمپاشی نخلستان‌ها و مبارزه با این آفت می‌کنند.

ناجی شهیب‌زاده گفت:همچنینعملیاتمبارزهباکنهگرد‌آلوددرسطحنخلستان‌های آبادان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود امسال این عملیات در سطح ۸۰۰هکتار از نخلستان‌های شهرستان انجام شود.

شهیب‌زاده با بیان این که این کنه ۱۰ تا ۱۲ نسل در سال داشته و زمستان را لای لیف و حصیر نخل گذرانده و در اوایل بهار اغلب بر روی علف هرز مرغ یا بعضی از گیاهان خانواده غلات زاد و ولد می‌کند ادامه داد: به محض اینکه میوه خرما از اندازه فندق بزرگتر شد، روی خوشه خرما می‌رود و فعالیت بعدی را روی نخیلات ادامه و ضررهای جبران ناپذیری به محصول خرما وارد می‌کند.

وی با اشاره به این که در مناطق گرم و خشک و به خصوص جاهایی که نخیلات آبیاری نمی‌شوند و یا اینکه تعداد دفعات سالیانه آبیاری کم است و مواظبت‌های فنی باغبانی رعایت نمی‌شود، آلودگی و تراکم جمعیت کنه‌ها زیاد می‌باشد تصریح کرد: عملیات مبارزه با کنه گردآلود خرما در خرداد ماه آغاز می‌شود و رعایت زمان سمپاشی و بهداشت نخلستان‌ها ،کاربرد سموم شیمیایی بیولوژیک و رعایت تناوب در کاربرد سموم از توصیه‌های فنی و ترویجی در عملیات مبارزه با کرم میوه خوار و کنه گردآلود نخیلات می‌باشد.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان افزود: آبادان با دارا بودن ۱۳۲۰۰ هکتار یکی از مناطق نخل خیز استان خوزستان است