۲۷ مرداد ۹۶ ، ساعت ۰۸:۱۲
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  490
 • بازدید دیروز :

  764
 • بازدید این هفته :

  7949
 • رتبه الکسا :

  23846
ImageWeek
لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا ؛ مجلس آستین بالا زد.
کد خبر : 8889۲۸ | در تاريخ : مهر ۲۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۱۰ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

آلودگی هوا شامل ریزگردها ؛ سموم معلق در هوا ؛ و هر چیزی که سلامت هوای پاک را به خطر بیاندازد می شود.

 

photo_2016-10-19_15-07-02

 

دکتر عامر کعبی نماینده مردم آبادان ؛ اروندکنار و چوئبده با اشاره به حضور رییس سازمان محیط زیست کشور در صحن علنی مجلس ؛ گفت: از این پس هرگونه تصمیم گیری درخصوص مدیریت منابع آبی کشور بدون نظر این سازمان ممنوع می باشد فلذا نمایندگان خوزستان با توجه به آثار زیان بار انتقال آب استان در بالادست که تاثیر مستقیم بر محیط زیست استان داشته است با هم افزایی و یگانگی نظر بدنبال اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا بوده اند.

کعبی ضمن تشکر از نمایندگانی که به این لایحه رای موافق دادند اظهار داشت: با توجه به شرایط کم بارندگی فصل پاییز و بنا به اعلام سازمان هواشناسی کشور کاهش چشمگیر میزان نزولات آسمانی در استان خوزستان ؛ لازم است که موضوع انتقال آب استان از سرشاخه ها بر اساس واقعیات و حوادث ناگوار زیست محیطی پیش رو در خوزستان مورد پایش علمی قرار گیرد و مجموع نمایندگان استان این موضوع را پیگیری کرده ایم و از این پس با حساسیت بیشتری دنبال خواهیم کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلودگی هوا در نتیجه ی رخ دادن پدیده ی وارونگی هوا بویژه در فصل سرد سال ؛ گفت : موضوع مدیریت سموم و گازهایی که سلامت جامعه را به خطر می اندازند نیز بسیار پر اهمیت است که متاسفانه چندسالی است همزمان با بارش نخستین باران در برخی شهرهای بزرگ بویژه اهواز ؛ شاهد انواع مسمومیت های تنفسی شهروندان می باشیم که لازم است سازمان محیط زیست در خصوص صنایع آلوده کننده هوا و نیز دود ناشی از خودروهای بی کیفیت نیز مقتدرانه وارد بشود.

نماینده مردم آبادان ؛ اروندکنار و چوئبده در مجلس شورای اسلامی درباره ی ریزگردها و گرد و خاک هایی که گاه و بی گاه بخش بزرگی از مناطق غربی ؛ مرکزی ؛ جنوب غربی ؛ جنوب و شرق کشور را در بر می گیرد با اشاره به منشاء این پدیده گفت: نمی توانیم فقط به گفتن منشاء خارجی بسنده نماییم ولو اینکه سهم بیشتری در این موضوع داشته باشند. گرد و غبار ؛ ناشی از کاهش شدید نزولات آسمانی در بازه ی دهه های پیش در منطقه خاورمیانه است و علاوه بر این ها ؛ سیاست های آبی بویژه در بخش سدسازی بر روی رودخانه های مهم این منطقه ؛ از جنوب ترکیه تا شمال سوریه و نیز شرق عراق و جنوب غرب کشور ما باعث شده است که روند بیابان زایی شدت بیشتری بگیرد ضمن آنکه در بخش منشاء های داخلی نیز معتقدم سدسازی های پرتعداد و انحراف دادن مسیر رودخانه های دائمی که به خوزستان ختم می شوند و نیز بی توجهی به اهمیت آبگیری تالاب های استان  بویژه هورالعظیم و شادگان علنا و عملا کانون های تازه ای برای تولید ریزگردها بوجود آورده اند.

گفتنی است معصومه ابتکار در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا گفت: ما درکشوری زندگی می کنیم که به دلایل طبیعی و فعالیت های صنعتی بخش عمده ای از مردم آن مگر در روستاها که گرد و غبار به آن نمی رسد با آلودگی هوا مواجه هستند.

به گزارش اروندپرس ؛ در برخی مواد این لایحه از قوانین ۲۰ سال گذشته که در این خصوص وجود داشته استفاده شده است و برخی پدیده ها همچون گرد و غبار که مسئله مهمی برای کشور است نیاز به قوانین جدید داشته که در این لایحه دیده شده است. لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تمامی ابعاد زیست محیطی، بهداشتی و اقتصادی را در نظر گرفته و در راستای اقتصاد مقاومتی تنظیم شده است که اگر صنایع روزآمد شوند می توانند در بخش انرژی صرفه جویی کنند که ثمره نخست آن نیز نصیب خودشان می شود این لایحه نه تنها مشکلی برای صنایع ایجاد نمی کند بلکه به صنایع، تولید، اشتغال و سلامت کشور کمک می کند.

این لایحه در ۳۴ ماده تهیه و به مجلس ارائه شده است و در آن به ساز و کارهای مقابله با آلودگی هوا از جمله کنترل صنایع آلاینده، نحوه مقابله با ریزگردها و سایر آلاینده ها می پردازد و مجازات افرادی را که با عدم رعایت این قوانین زمینه آلودگی هوا را فراهم می کنند نیز تعیین کرده است.

پس از سخنان موافقان و مخالفان و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده دولت، مجلس با ۱۲۸ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن با کلیات این لایحه موافقت کرد و جزئیات آن نیز در جلسات آینده بررسی خواهد شد.