۲۸ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۱:۴۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1735
 • بازدید دیروز :

  4495
 • بازدید این هفته :

  34215
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
عضو شورای شهر آبادان:حویزاوی در خرمشهر همانند شیرازی وارد سیاسی کاری شده بود
کد خبر : 7252۲۵ | در تاريخ : تیر ۲۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۶:۴۸ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

عضو شورای شهر آبادان در خصوص انتخاب شهردار جدید آبادان گفت:شهردار جدید آبادان در مدت تصدی مسئولیت در شهرداری خرمشهر، همانند محمودرضا شیرازی شهردار پیشین آبادان وارد سیاسی کاری شده بود.

به گزارش ایرنا چهارمین شورای اسلامی شهر آبادان در چهارمین سال فعالیت خود اقدام به انتخاب محمد حویزاوی به عنوان شهردار آبادان کرد، انتخابی که به اعتراضاتی از سوی برخی شهروندان در فضای مجازی و نیز تجمع ۵۰ نفری مردم مقابل شهرداری منجر شد.
حمید حنظل عیدانی عضو شورای شهر آبادان در خصوص روند انتخاب شهردار جدید آبادان از سوی اعضای شورای شهر، گفت:کار جمعی در آبادان هنوز موفق نبوده است، یکی از خواسته های مهم ما از بدو تشکیل شورای چهارم همدلی و همزبانی شورا در تصمیم سازی و تصمیم گیری بود که مهم ترین آن را انتخاب شهردار می دانم.
وی اظهار داشت:در روزهای اول تشکیل شورا شناخت مناسبی از اعضای شورا نداشتیم و نیازمند زمان بودیم برای شناسایی افرادی که می توانند با هم تعامل بیشتر و موثرتری داشته باشند.
عضو شورای شهر آبادان گفت:برای همین در نخستی سال فعالیت، شهردار وقت ( محمودرضا شیرازی) فشار زیادی به برخی از اعضا آورد تا مجدد رای به ایشان داده شود و احساس من این بود که برای این شورا خیلی باید وقت صرف شود تا اعضا با یکدیگر هماهنگ شوند.
حنظل عیدانی ادامه داد:شکاف بین اعضا از همان روزهای نخست شکل گرفت که بیشترین منفعت را شهردار وقت برد، در این شورا تصمیمات احساسی فراوان وجود داشت و دارد و برخی از دوستان بیشتر به دنبال اسم و رسم بودند که برآیند آن را می توانیم در انتخاب رییس شورا به وضوح مشاهده کنیم.
وی اظهار افزود:تلاش کردم که نگاه تیمی ما معطوف و مبتنی بر برنامه باشد برای همین شهردار را موظف کردیم که برنامه پنج ساله ارائه بدهد تا شهردار مجبور به حرکت مطابق برنامه پنج ساله بوده و شورا نیز تمرکز بیشتری بر نظارت هوشمندانه بر آن داشته باشد.
عضو شورای شهر آبادان گفت: تا دو سال اول موفق عمل کردیم، شیرازی برنامه داد و ما اشکالات فراوانی بر آن گرفتیم و شهردار وقت نیز گفت که این برنامه را به تنهایی و در یک شب نوشته ام.
حنظل عیدانی افزود:در حضور خبرنگاران ایرادات آن را مطرح کردیم و ایشان متقاعد شد که برنامه قابل قبولی ارائه بدهد که بالاخره با همکاری تیمشان برنامه را داد و با آن که هنوز جامع نبود ولی پذیرفتیم که طبق آن عمل شود.
وی تصریح کرد: تجربه شورای سوم حکم می کرد که شهردار برنامه داشته باشد تا مدام شاهد تحمیل دیدگاه های شورا به شهردار نباشیم تا ایشان هم با تمرکز بیشتری به شهر خدمات بدهد.
عضو شورای شهر آبادان گفت: با انتخاب آقای شیرازی مخالف بودم مثل الان که با انتخاب حویزاوی شهردار جدید مخالف هستم زیرا در هر دو تصمیم گیری به درستی عمل نشده است.

 همفکرانم در شورای آبادان در اقلیت هستیم
عضو شورای شهر آبادان در ادامه سخنانش با بیان اینکه همفکرانش در شورا در اقلیت بوده و هستند، گفت:ما نیز استدلال های خاص خود را داریم.
حنظل عیدانی اظهار داشت:بسیاری از تصمیات احساسی بوده و کمتر توجه به روح تعاون و همفکری درون شورایی بوده و هست، دخالت های برخی از بیرون شورا در گذشته و ترتیب اثر شورا به آن دخالت ها این حق را برای بعضی تاثیرگذاران ایجاد کرده که باز هم به تصمیمات شورا نفوذ و اعمال سلیقه کنند، مثلا نمایندگان وقت در اکثر شوراها پای ثابت این دخالت ها بوده اند.
وی افزود: ما در انتخاب شیرازی و برکناری ایشان نقش داشتیم و عقل حکم می کند که در آینده هم از پتانسیل قانونی خودمان استفاده کنیم چرا که موظف به پاسخگویی به افکار عمومی هستیم لذا در اتفاق دوم یعنی استیضاح و برکناری شهردار سابق کار مهم تری داشتیم و آن تشریح علل این کار بود.
عضو شورای شهر آبادان گفت:این که شیرازی وارد فضای سیاسی و انتخاباتی شده بود و برآورد ما این بود که از اصل فاصله گرفته و به فرع می پردازد و از کارهای عمرانی و خدماتی غافل نشود.
حنظل عیدانی گفت:شیرازی شهردارپیشین آبادان، کمیت را فدای کیفیت می کرد و دنبال این بود با افتتاح پروژه های متعدد بی کیفیت به فکر تبلیغات باشد.
وی افزود:شیرازی برای حضور در انتخابات درخواست استعفا داد و عملا از همان تاریخ انگیزه کاری خود را از دست داده بود، ما حتی برای اینکه ثابت کنیم بدنبال اتحاد و وحدت هستیم اعلام کردیم که ترکیب هیات رییسه شورا عوض شود و به قاسمی زاده و بهشتی دو عضو شورای شهر پیشنهاد شد که نپذیرفتند و بالاخره اعلام کردیم هر کسی را معرفی کنید ما حمایت می کنیم تا حالا که با استعفای شهردار موافقت نکردیم بتوانیم با قدرت در مسیر خدمات دهی به شهر مجددا حرکت کنیم که منجر به انتخاب سید فیاض موسوی با سیزده رای شد.
حنظل عیدانی اظهار داشت: با این وجود شهردار باز هم به خودش نیامد و کارایی قبلا را دیگر نداشت و همان اعضایی که طرفدار شیرازی بودند معترض شدند و موافق استیضاح شدند و شیرازی برکنار شد.

توصیه کردیم از تجربه انتخاب شهردار پیشین آبادان درس بگیرند
عضو شورای شهر آبادان گفت: به اعضای شورا گفتم از تجربه انتخاب شیرازی درس بگیریم و در مدت زمان کمتری به وفاق برسیم، شاخصه هایی برای شهردار آینده تعریف کردیم، بحث بومی یا غیر بومی بودن شهردار در زمانی که شیرازی شهردار بود کمتر مطرح بود و حتی در فضاهای مجازی هم چندان مطرح نبود اما در انتخاب جدید موج زیادی مبنی بر بومی بودن شهر را در بر گرفت.
حنظل عیدانی عضور شورای شهر آبادان در ادامه سخنانش گفت:با این وجود تاکید کردیم که شهرداری باید انتخاب شود که از شیرازی توانمندتر باشد، شائبه سیاسی کاری نداشته باشد و دیگر آنکه شهردار منتخب توانایی تعامل با سازمان منطقه آزاد اروند و نیز نمایندگان شهر، فرمانداری ویژه آبادان و اعضای شورا را دارا باشد.
وی تصریح کرد: ما نیازمند شهرداری هستیم که افق دیدش به سمت شهرها و مناطق پیشرفته با توجه به قرار داشتن در حوزه منطقه آزاد باید باشد.
وی گفت: هر سه نماینده جدید آبادان معتقد به بومی گرایی و حمایت و به کارگیری نیروهای مستعد و توانمند بومی بودند که در شعارهای تبلیغاتی خود نیز اعلام کرده بودند، بنابراین مردم هم این خواسته را داشتند که شهردار آبادان بومی باشد ضمن اینکه بومی و مدیریت بومی باید دقیقا تعریف شود.
وی اضافه کرد:مثلا آیا کسی که آبادانی است و به اقتضای شغل در شهر دیگری زندگی می کند بومی هست یا نه باید تعریف شود، در انتخاب شهردار افرادی خواسته یا ناخواسته به اعضای شورای شهر فشار می آوردند و گزینه های دلخواه خودشان را معرفی می کردند.
عضو شورای شهر آبادان گفت: با سیدفیاض موسوی به عنوان رییس شورا صحبت کردیم که خودمان را محدود به آبادان نکنیم و اگر افراد بومی که در شهرهای دیگر هم باشند که توانمند باشند و رزومه های قابل قبول مثل تجربه شهرداری در شهرهایی لااقل هم طراز با آبادان داشته باشند دعوت شوند و برنامه بدهند.
وی افزود: در بین ۳۸ نفری که اعلام آمادگی کرده بودند برای کسی را که هم بومی و هم سابقه شهردار بودن در شهرهای هم سطح آبادان در رزومه اش باشد جز یک مورد ندیدم و آن محمدرضا دهداری پور بود که اکنون در شهرداری تهران مشغول هست و سابقه شهرداری دراستان فارس را داشت.
حنظل عیدانی تصریح کرد: در انتخاب افراد بر اساس لیست ۳۸ نفری کاندیداها بیشتر نظر سید فیاض موسوی بود که آقایان موسوی، حویزاوی، محمدیان و بعد با توصیه های ما دهداری پور و زابلی هم به این جمع اضافه شدند که همزمان با طی این پروسه فشارهایی هم وجود داشت که تاکید بر حویزاوی داشتند.

روند انتخاب شهردار جدید آبادان
عضو شورای شهر آبادان در خصوص حویزاوی شهردار منتخب این شورا گفت:وی قبلا شهردار خرمشهر بوده است، معتقدم اگر ایشان از سمت شهردار خرمشهر استعفا نمی داد می توانست منشا کارهای بزرگ و تاثیرگذاری باشد که متاسفانه وارد فضاهای سیاسی شد که در همان زمان بنده به عنوان رییس شورای شهر آبادان توصیه می کردم که وارد فضاهای سیاسی نشود و تمرکز خود را بر امور شهرداری بگذارد که توجه نکرد و امروز هم یکی از دلایل من برای رای ندادن به ایشان همین مورد است.
حنظل عیدانی اظهار داشت: بنده رای سفید دادم، مکوندی نیز رای سفید داد و قاسمی زاده به بقایی که اصفهانی بود و قبلا به شورا دعوت شده بود رای داد.
وی افزود: با این اوصاف به رای ۱۰ عضو دیگر احترام می گذارم و از هیچ کمکی به شهردار آینده چه حویزاوی باشد یا فرد دیگری دریغ نخواهم کرد.
و با اشاره به نشانه لیاقت گفت: طرح اعطای نشان لیاقت در دوره ای که بنده ریاست شورا را داشتم مطرح و تصویب شد، معتقد بودم که باید از مدیران تلاشگر تشکر و قدردانی کرد و این کار را انجام دادیم تا نمایندگان و نیز فرمانداری هم به این فکر بیفتد تا تحرک بیشتری بین مدیران و دستگاه های اجرایی شهر اتفاق بیافتد.
حنظل عیدانی افزود: دستورالعمل را برای دستگاه های اجرایی شهر ارسال کردیم و برخی از دستگاه ها مستندات را برای ما ارسال کردند که در پایان برای تعدادی لوح تقدیر و برخی نیز نشان لیاقت در نظر گرفتیم که مصادف شد با پایان ریاست بنده بر شورا.
وی اظهار داشت: شیرازی جزو پنج نفر برگزیده ما بود اما نه با نشان لیاقت بلکه قدردانی به عنوان مدیر تلاشگر و ساعی، ولی سید فیاض موسوی اعلام کرد با توجه به برگزیده شدن شیرازی و برگزیده شدن در تهران، نشان لیاقت را به جای لوح تلاشگر به وی داد.

بدهی شهرداری ابادان ۸۶۰ میلیارد ریال است نه ۴۶۰ میلیارد ریال
عضو شورای شهر آبادان گفت:شیرازی شهردار پیشین آبادان اعلام کرد که ۴۶۰ میلیارد ریال بدهی دارد اما با محاسباتی که صورت گرفت رقمی بالغ بر ۸۶۰ میلیارد ریال برآورد شد.
وی تصریح کرد: اختلاف این دو بر این اساس بود که وی تنها، شهرداری مرکزی را حساب کرده بود و سازمان های تابعه و سرفصل های تبلیغاتی را در نظر نگرفته بود،بخش اعظمی از بدهی ها مربوط به تامین اجتماعی و دارایی و مطالبات پیمانکارهاست که البته شهرداری مطالبات فراوانی هم از شرکت نفت و سایر دستگاه ها دارد ولی در هر صورت این بدهی ها جزئی از سیستم مالیه ها ی مهندسی شیرازی بود که قابل دفاع هم نیست.
وی افزود: راه های زیادی برای درآمد شهرداری وجود دارد که این ها را هنر شهردار می دانیم و شهرداری نباید صرفا به منابع مالی بحث آلاینده ها و ارزش افزوده دل خوش کند که قطع به یقین شهر و خدمات شهری را دچار مشکل می کند که الان هم گرفتار همین طرز تفکر هستیم.
عضو شورای شهر آبادان گفت: ضمن آن که شهرداری آبادان هر ماه بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال فقط حقوق پرسنل پرداخت می کند به اضافه هزینه های جاری که مجموعا رقم قابل توجه و کمر شکنی است.
وی اظهار داشت: امیدوارم حویزاوی اگر به تایید وزارت کشور برسد از برنامه ها و راهکارهای ما در بخش درآمدزایی استقبال کند.

اختلاف نظر شهردار پیشین خرمشهر با سازمان منطقه آزاد اروند
وی در جواب پرسشی مبنی بر توجه به سابقه اختلاف نظر سازمان منطقه آزاد اروند با آقای حویزاوی در زمان تصدی شهرداری خرمشهر، گفت:سازمان منطقه آزاد اروند مبنای همکاری اش شخص نیست و نباید هم باشد.
وی تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد اروند حاکم منطقه است و شهر آبادان نیز جزیی از این منطقه است و برای پیشبرد اهداف اقتصادی و گردشگری باید به عمران وخدمات این شهر توجه کند.
حنظل عیدانی اظهار داشت: موضوع اصلی مردم دو شهر آبادان و خرمشهر است بنابراین هم سازمان منطقه ازاد اروند و هم نمایندگان مردم این دو شهر در مجلس و شوراها نیازمند تعامل هستند که افق منطقه روشن شود.
عضو شورای شهر آبادان گفت: بالا بردن شاخصه های خدمات شهری از وظایف ذاتی مناطق آزاد است، اگر شهرهای آبادان و خرمشهر جاذبه نداشته باشند اولین جایی که ضربه می خورد سازمان منطقه آزاد اروند است زیرا اینجا محل جذب سرمایه گذار است و بعید می دانم آن تفکری که در خرمشهر رخ داد در آبادان تکرار شود.
عضو شورای شهر آبادان در خصوص برنامه یک سال آینده این شورا نیز، گفت:اعلام آمادگی کردیم که برای احداث نمایشگاه بزرگ خودرویی همکاری می کنیم، اگر مجوز های مربوطه صادر شود فضای ایجاد این نمایشگاه را مشخص کرده ایم و می توانیم در یک ماه آینده کلنگ زنی این مجموعه را اقدام کنیم.
حنظل عیدانی گفت: مجری این کار شهردار است و انتظار داریم که شهردار آبادان همکاری کند، همچنین دو مجموعه تجاری و پارکینگ های طبقاتی بسیار بزرگ در سطح شهر طراحی شده که آماده کلنگ زنی و نظارت و اجرا در وسعت ۳۸۰۰مترمربع در مرکز شهر و با مشارکت بخش خصوصی هستند.
وی افزود: اگر این اتفاق بیفتد بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه جذب خواهد شد.
عضو شورای شهر آبادان گفت:مجموعه طبقاتی تفریحی – تجاری و پارکینگی داریم در بلوار ولایت در زمینی به وسعت ۶ هزار متر مربع و با هزینه ای بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان که آماده شروع به ساخت است.
حنظل عیدانی گفت: همچنین آمادگی داریم که بازارهای اختصاصی عرضه ماهی،خرما و ادویه که سرمایه گذاران بخش خصوصی آماده هستند را تحویل دهیم.
وی ادامه داد:انتظار داریم که شهرداری در این زمینه ها و نیز ساماندهی کیوسک های سطه شهر به عنوان اولین اقدام همت کند، با بانک ها صحبت کردیم که منابع مالی را در اختیارما و عرضه مطبوعات و گل فروشی را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

شهردار پیشین به توصیه های اعضا در خصوص ساماندهی دستفروشان عمل نکرد
حنظل عیدانی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص دیگر برنامه های قابل اجرای شورای شهر چهارم آبادان در مدت زمان باقیمانده نیز، گفت:در بخش شبکه آبیاری در بلوارها و میادین با دارا بودن دو رودخانه آب شیرین اصلا قابل قبول نیست که با تانکر صورت گیرد و باید شبکه انتقال و توزیع آب خام اصلاح شود.
عضو شورای شهر آبادان افزود:در حوزه ساخت و ساز نیز، نیازمند داشتن پلیس ساختمان هستیم که برنامه ریزی کردیم، در بحث ساماندهی دستفروشان به عنوان معضلی بزرگ راهکارهای عملیاتی داریم که متاسفانه شهردار سابق در این بخش اصلا کارشناسی شده عمل نکرد.
وی تصریح کرد:در بخش احشام سرگردان نیز گفته ایم که دستگاه های اجرایی نظیر جهاد کشاورزی ورود کنند و قبل از اقدام به جمع آوری می بایست محل نگهداری این احشام معین شود.
حمید حنظل عیدانی عضو شورای شهر آبادان در ادامه سخنانش تصریح کرد:تشکیل گروه های جهادی از سوی شهرداری برای عزیمت به مناطق حاشیه برای نظافت و جمع آوری نخاله و زباله ها لازم و ضروری است.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های ما استفاده از پارک بازسازی برای ایجاد کوروکودیل شو و دلفین هست که قطعا بی نظیر خواهد بود که ما این را در شورای سرمایه گذاری مصوب کرده ایم.