۱۲ فروردین ۹۷ ، ساعت ۰۳:۴۹
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

 • بازدید امروز :

 • بازدید دیروز :

 • بازدید این هفته :

 • رتبه الکسا :


  Warning: simplexml_load_file(): http://data.alexa.com/data?cli=10&url=arvandpress.ir:1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95

  Warning: simplexml_load_file(): Okay in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95

  Warning: simplexml_load_file(): ^ in /home2/arvandpress/public_html/wp-content/themes/ArvandPress/header.php on line 95
  Not Available
ImageWeek
ظرفیت های گردشگری بندر خرمشهر
کد خبر : 13110۱۲ | در تاريخ : بهمن ۱۲, ۱۳۹۶ | ساعت : ۳:۰۱ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

شهرستان خرمشهر با پهنای حدود ۴۸ کیلومتر مربع در جنوب باختری خوزستان، بین ۳۰ درجه و ۲۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه پهنای شمالی و ۴۸ درجه و ۱۱ دقیقه در ازای خاوری نسبت به گرینویچ قرار دارد. بلندی خرمشهر از سطح دریا سه متر و فاصله هوایی آن تا تهران ۶۶۰ کیلومتر می‌باشد. فاصله‌ی زمینی خرمشهر تا تهران ۱۰۰۱، تا آبادان ۱۵، تا اهواز ۱۲۸ و تا بصره ۵۴ کیلومتر است.


این محدوده جغرافیایی همواره به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در فصول مختلف و موقعیت استراتژیک آن، از دیر باز بعنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در سطح استان و کشور حائز اهمیت بوده است. وجود راه‌هایی ارتباطی مختلف هوایی (نزدیکی به فرودگاه بین المللی آبادان)، جاده ای، ریلی و دریایی از ویژگی های شاخص این منطقه می باشد که با توجه به این تنوع، امکان انتخاب دلخواه مسیر را برای گردشگران فراهم آورده است. بطور کلی می‌توان گفت شهرستان خرمشهر دارای انواع جاذبه گردشگری در محورهای زیر می باشد:
۱- طبیعی و روستایی
۲- فرهنگی و تاریخی
۳- مذهبی و دفاع مقدس
۴- صنعتی
۵- تجاری و تفریحی

🔹مهمترین جاذبه ی گردشگری شهرستان خرمشهر وجود سه رودخانه ی کارون، بهمنشیر و اروندرود و کانال دستکند عضدی (شاخه ای از رود کارون که سبب اتصال اروندرود به کارون شده است) با وسعتی در حدود ۵۰ کیلومتر و بیشترین عرض ۳۰۰ متر ، به همراه سواحل و چشم اندازهای زیبا و بکر میباشند که میتوانند پتاسیل و فرصتهای سرمایه گذاری در حوزه ی گردشگری نیز محسوب شوند.
نخلستانها ومناظر زیبای سواحل این رودخانه ها همواره مکانی مناسب و پرطرفدار برای گذران اوقات فراغت و تفریح گردشگرانی میباشد که به منطقه سفر میکنند.
🔹بطور کلی می‌توان گفت انواع جاذبه های گرشگری بالفعل و بالقوه‌ی موجود در شهرستان خرمشهر نوید بخش شکل‌گیری یکی از محورهای اصلی گردشگری کشور می‌باشد. بررسی سوابق آماری گردشگری دهه‌های گذشته مهر تأییدی بر این مسئله بوده که می‌تواند با برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه‌ی سرمایه‌گذاری به مهمترین قطب‌های گردشگری به خصوص گردشگری آبی، جنگ و تجاری در منطقه‌ی جنوب غرب کشور تبدیل شود.
🖋نجلا درخشانی، سجاد پاکگهر