۱۱ اسفند ۹۶ ، ساعت ۰۱:۴۳
آمار سایت
  • کاربران آنلاین :

  • بازدید امروز :

  • بازدید دیروز :

  • بازدید این هفته :

  • رتبه الکسا :

    29697
ImageWeek
صدا و سیمای آبادان پرچمدار فرهنگ بومی
کد خبر : 12779۲۹ | در تاريخ : آبان ۲۹, ۱۳۹۶ | ساعت : ۱:۳۳ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

با گسترش روزافزون شبکه های مجازی اجتماعی و نیز تلویزیون های ماهواره ای ؛ توزیع سریع اخبار و گستره ی انواع فرهنگ بیگانه و نیز حجم بالای پیام های بارگزاری شده ؛ کارشناسان علوم ارتباطات و جامعه شناسی را به این باور رسانده اند که نقش و جایگاه شبکه های رادیویی و تلویزیونی داخلی از حیث تاثیرگزاری بر مخاطبان و ایضا عدد مخاطبان کمرنگ شده است.

گرچه این باور تا حدودی بر محبوبیت شبکه های ملی و محلی داخل کشور ( مشخصا صدا و سیما ) اثر داشته است اما این سازمان نشان داده است که با در مقابل این ترافیک برنامه ها و شبکه های فضای مجازی نظیر انواع پیام رسان ها نظیر تلگرام ؛ واتساپ ؛ فیسبوک و … توانسته است با برنامه ریزی هایی موثر همچنان مخاطبان خود را تا حدود زیادی حفظ کند.

ایجاد و تقویت شبکه های محلی یکی از این اقدامات سنجیده ی سازمان صدا و سیما بوده که توانسته مخاطبان استانی و منطقه ای خود را راضی نگه بدارد. صدا و سیمای مرکز ابادان با مخاطب بالقوه ی نیم میلیونی خود با تولید برنامه هایی که رنگ و بو و طعم فرهنگ بومی و محلی خود را دارد می تواند عدد مخاطبان بالقوه ی خود را به بالفعل تبدیل نماید. این مرکز قدیمی و با اصالت با تهیه برنامه های رادیویی ؛ تلویزیونی و خبری توانسته علاوه بر جلب رضایت مخاطبان ؛ در جشنواره های تولیدات مراکز استان ها هم حرفهایی برای گفتن داشته باشد از اینرو به نظر می رسد توجه بیشتر به مقوله ی موضوعات فرهنگی بومی در برنامه های تولیدی ؛ راه چاره ای ارزشمند و مطمئن در رویارویی با شبکه های ماهواره ای باشد.

صدا و سیمای مرکز آبادان در بخش خبر بقدری شفاف و عالی عمل نموده است که اخبار عصرگاهی سیمای این شبکه از پرطرفدارترین بخش های خبری آبادان و خرمشهر محسوب می شود. با نگاهی عمیق تر به علل این محبوبیت می توان سوژه یابی و پرداخت بی حاشیه و کاملا مستقلانه ی آن به اخبار جاری منطقه را مهمترین دلیل برای این موفقیت دانست.

در رادیوی آبادان نیز در آن برنامه هایی که بقولا چالشی نامیده می شوند نظیر برنامه صبح اروند همین وضعیت را می بینیم که جا دارد صدا و سیمای مرکز آبادن نگاه ژرف تری به اینگونه برنامه ها داشته تا همچنان بر میزان مخاطبان آگاه و فنی خود بیافزاید.

در کنار این ها مخاطبان صدا و سیمای مرکز آبادان نیازمند شنیدن و دیدن شادی و نشاط واقعی نیز هستند متاعی که در بین برنامه های تولیدی این مرکز جای بیشتری برای پرداختن دارد.

صدا و سیمای مرکز آبادان را با توجه به امکانات فنی مناسب و نیروهای توانمندی که دارد باید به معنای واقعی پرچمدار فرهنگ بومی دانست که امیدواریم روند رو به رشد خود را همچنان ادامه دهد.

مهرداد معماری

رسانه فرهنگ و هنر اروند