۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1275
 • بازدید دیروز :

  1250
 • بازدید این هفته :

  40485
 • رتبه الکسا :

  36323
ImageWeek
شورای فرهنگ عمومی در آبادان وجود ندارد
کد خبر : 7940۰۲ | در تاريخ : شهریور ۲, ۱۳۹۵ | ساعت : ۲:۱۸ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

بیش از دو سال هست که شورای فرهنگ عمومی آبادان تشکیل جلسه نمی دهد و ظاهرا قرار هم نیست کسی سوال کند که چرا؟

photo_2016-08-23_02-17-00

به گزارش اروندپرس ؛ در نشست خبری که روز ۳۱ امرداد ماه در خدمت فرماندار ویژه آبادان در محل فرمانداری این شهر بودیم ؛ مدیر وبسایت رسانه اجتماعی اروندپرس طی سخنانی از این موضوع رونمایی کرد.

مهرداد معماری خطاب به عزیزاله شهبازی اظهار داشت : اگر مدیران شهری آبادان در حوزه های مختلف سیاسی ؛ اجتماعی ؛ فرهنگی و اقتصادی را عوامل و عناصر اجرایی فرماندار بحساب بیاوریم ناگزیریم هر یک را جداگانه ارزیابی نموده و بدان ها نمره عملکردی بدهیم.

مدیر سایت اروندپرس ادامه داد: از آنجا که حوزه فرهنگ را مهم تر از سایر حوزه ها می دانم بر آنم تا این بخش را مورد سوال و پایش جدی قرار بدهم.اما پیش از آن لازم است بگویم در حوزه سیاسی نمره شما بعنوان فرماندهی و مدیریت کلان شهرستان بیست است و دلیل آن را برپایی انتخابات شکوهمند دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می دانم علیرغم مشارکت نچندان مطلوب مردم.در حوزه های اجتماعی و اقتصادی فعالیت های مناسبی صورت گرفته که جای تقدیر دارد ولی در حوزه فرهنگ وضع به کلی دگرگون می شود و حرف های یادی برای گفتن داریم.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی و داخلی فعال بوده و شایسته ی تقدیر است. اما در حوزه فرهنگ اینگونه نبوده است . برای مثال در آبادان شورای فرهنگ عمومی نداریم.علیرغم نص صریح قانون در تقسیم وظایف در این موضوع ؛ شخص امام جمعه وظیفه ی تشکیل این شورا را دارد که متاسفانه طی دو سال گذشته عملا این شورا خاموش بوده است.انتظار ما از فرماندار ویژه شهرستان آبادان ورود در این عرصه بود. اتفاقات ناخوشایندی تحت عنوان فرهنگ در این شهرستان رخ داده است که اگر شورای فرهنگ عمومی آبادان فعال می بود لااقل اصحاب رسانه و نیز افکار عمومی می توانستند پاسخ چراهای خود را دریافت کنند اما عملا از دسترس ما خارج شد.

معماری گفت : با وجود نقش حاکمیتی سازمان منطقه آزاد اروند در دو شهر آبادان و خرمشهر ؛ نبود استراتژی فرهنگی بیداد می کند.برای مثال همین سازمان اعلام می کند سرمایه گذاری در سینما و تولید آثار فاخر سینمایی یک استراتژی است. اما آیا سود حاصل از این سرمایه گذاری در قالب حمایت از هنرمندان بومی آبادان و خرمشهر با رویکرد تقویت اموزش و نیز تجهیز سالن های سینما و تاتر این دو شهر که کم از بیغوله ندارند نیز جزئی از استراتژی فرهنگی این سازمان هست؟

مدیر رسانه اجتماعی اروندپرس با انتقاد از حاکمیت استراتزی عزا در آبادان افزود: در ایام شهادت ائمه معصومین (علیهم السلام) که همواره مورد اعتقاد قلبی و وجودی ما شیعیان بوده و هست ؛ به شکلی پاس داشته میشود که انتظار نسل جوان آن خواهد بود و هست که در ایام موالید این بزرگوران نیز با همان شدت و حدت دارای برنامه باشیم.چگونه است که در ایام عزاداری سنگ تمام می گذاریم ولی در جشن های دینی و مذهبی فاقد برنامه هستیم؟ آیا می توان یک دهم توانی که برای سیاه پوش کردن شهر وقت می گذاریم را در ایام فرح و شادی ائمه بزرگوار شاهد باشیم؟ جوانان نسل جدید که مورد حملات پیاپی ماهواره ها و رسانه های خارجی و غالبا معاند و تکفیری هستند نیازمند دریافت آموزه های کامل دینی می باشند. آیا دین اسلام و مذهب شیعه با شادی منافات دارد؟ما هرگاه درباره نشاط اجتماعی می گوییم فوری می گویند منظور شما کنسرت موسیقی است؟ بنده به صراحت می گویم که خیر . مگر تنها راه ایجاد نشاط اجتماعی موسیقی است؟ مگر ما در آبادان سالن مجهز و مناسب برگزاری کنسرت هم داریم؟

مهرداد معماری گفت: پیشنهاد می کنم برای حفط شان هنرمندان موسیقی هم که شده کنسرت در آبادان برگزار نشود پرا که اجرای اینگونه برنامه ها در سالن های ورزشی بسیار ناپسند و دور از شان هنرمندان و نیز تماشاگران است.

مدیر اروندپرس ادامه داد: در سالروز میلاد دخت نبی مکرم اسلام ؛ در حوزه فرهنگی چه کردیم؟ در دهه کرامت چه کردیم؟ شورای فرهنگ عمومی کجاست و چرا وجود ندارد. اصلا ما در آبادان تقویم اجرایی فرهنگی نداریم. این یعنی آسیب های جدی. این نباشد باید منتظر اتفاقات تلخی باشیم که بی ارتباط با تقویت گروه های تندرو نیست. آیا نهادهای فرهنگی شهر نیز دغدغه فرهنگی ندارند؟ آن ها چرا از نبود تشکبلات شورای فرهنگ عمومی مطالبه ای ندارند؟ بنده برای نبود استراتژی فرهنگی در آبادان متاسفم و از فرماندار محترم که شخصی مدبر هستند استدعا دارم ورود کنند و بگویند چرا در آبادان شورای فرهنگ عمومی تشکیل جلسه نمی دهد؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از شورای اسلامی شهر آبادان ؛ بر بی تحرکی این شورا در حوزه فرهنگ گفت: این شورا در حوزه فرهنگ سازی و تشویق مردم به حضور در جلسات این شورا و طرح مطالبات فراگیر غیر شخصی کاملا منفعلانه عمل می کند و حتی یک بنر اطلاعرسانی در سطح شهر نصب نمی کند. ایا اینگونه می خواهیم مردم را با حقوق خودشان آشنا کنیم؟

مهرداد معماری در پایان گفت : ما همواره از مدیران آبادان در قبال وجود نارسایی ها می شنویم که اعتبارات محدود است در حالی که هنر مدیریت وابسته به خلاقیت و ابتکار اوست.

گفتنی است جلسات شورای فرهنگی عمومی استان خوزستان نیز بیش از دو سال است که برگزار نمی شود.

رسانه اجتماعی اروندپرس

 1. حکیم گفت:

  احسنت….وقتی بدین باور برسیم که فرهنگ شالوده و اسکلت حوزه های دیگر است می توان امیدوار بود شورای فرهنگ موثر واقع شود…فرهنگ ها بایستی از درون تغییر پیدا کنند نه از پشت اتاق های دربسته