۰۵ آذر ۹۷ ، ساعت ۱۱:۵۵
شورای شهر آبادان ؛ نمایشی با ۹ بازیگر ( قسمت دوم )
کد خبر : 13431۰۳ | در تاريخ : آذر ۳, ۱۳۹۷ | ساعت : ۴:۴۵ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

در بخش نخست این یادداشت درخصوص شورای شهر آبادان گفتیم که این شورا با نمایش انواع دعواهای ساختگی با موضوع واحد « مدیریت حمیدپور» به شکلی کاملا واضح و البته آماتور ؛ مردم و شعور مردم آبادان را به بازی گرفته اند و با ایفای نقش هایی جداگانه ؛ بر آنند تا مردم را هم بازی بدهند بی آنکه صدای مردم را بشنوند.

حسن کمری در سال اول تشکیل شورای پنجم که ریاست شورا را بر عهده داشت به رسانه ها گفته بود تا مادامی که وضعیت پرداخت حق و حقوق کارکنان شهرداری به حال طبیعی خود بازنگردد او و دیگر اعضای شورا ی شهر از دریافت هرگونه وجهی در قالب حق الزحمه عضویت در شورا که مطابق قانون بیش از ۳ میلیون تومان در ماه بوده و بقولا حق جلسه نام دارد خودداری خواهند کرد که البته این صحبت کاملا پوچ بود چرا که هم ایشان و هم سایر اعضا بر خلاف کارکنان شهرداری تا مرداد ماه ۹۷ ( تا این لحظه ) دریافتی داشته اند.

مردم آبادان چه می خواهند؟

بخشی ازمردم شهر آبادان ؛ پس از بازگشت اجباری به شهرشان پس از جنگ با شهری روبرو شدند فاقد امکانات اولیه برای زندگی. آبادان پس از جنگ ؛ ویرانه ای بجامانده از آبادان معروف بود. اغلب ساختمان ها ویران ؛ شبکه های فاضلاب ؛ آب ؛ برق و تلفن منهدم شده بودند. آسفالت خیابان ها و سنگفرش کوچه ها همگی بدون استثناء فرسوده و از بین رفته بود. فضای سبز ؛ مراکز تفریحی ؛ بازارها و ….. همگی خراب شده بودند.

اما مردم – حالا به هر دلیل – برگشته بودند. این مردم کار می خواستند. از طرفی آبادان جدید همچنان سه سهمیه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی داشت! شاکله ی جمعیتی و قومیتی شهر کلا تغییر کرده بود و برای همین نتایج انتخابات شهر ( مجلس ) به سوی قومیتی رفت و این آغازی شد برای خاموشی بخشی از آرای شهری که به آن ها آرای خاموش می گوییم.

با تکرار انتخابات بعدی ( مجلس شورای اسلامی ) در آبادان و در برخی دوره ها ؛  چهره هایی رخت وکالت مردم را بر تن کردند که کمترین اهلیت نسبت به آبادان نداشتند و این نیز گویای این واقعیت تلخ است که آبادان با خودش هم غریب شده بود!

در اسفند ۱۳۷۷ اولین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا پس از انقلاب توسط دولت وقت ابلاغ و اجرا شد.مردم با شور و اشتیاق پای صندوق های رای رفتند تا با گمان اینکه بتوانند بر امور شهرداری های نظارت داشته باشند نمایندگان خود را انتخاب کردند اما ضعف نظارتی بر شوراها از یک سو و نبود تخصص لازم و آگاهی نمایندگان آنان در امور شهرداری ها خیلی زود ؛ شوراها را دستخوش انواع تغییرات ذاتی و گرایشات انواع تبانی و سوء استفاده از موقعیت تازه نمود تا جایی که در طی ۴ دوره ی گذشته و نیز دوره فعلی ؛ تعداد شوراهایی که درگیر مسائل مربوط به سوء استفاده های مالی در بین اعضاء آن شده باشد قابل توجه و تامل است.

اما شورای شهر آبادان

شورای شهر آبادان را می توان یکی از خاص ترین شوراهای استان خوزستان دانست چرا که این شورا نیز همانند دیگر شوراهای کشور مطابق قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تحت نظر مجلس شورای اسلامی است و همین امر موجب می شود که نمایندگان مجلس ؛ خواسته یا ناخواسته در تایید یا رد کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر رو روستا صاحب نفوذ و تا حدود زیادی هم تعیین کننده باشند.

آبادان سه نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد و نه سهم نیز در شورای شهر دارد. آن چیزی که در بین مردم شهر شایعه است نفوذی است که نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی – گاه عامدانه و گاه به ناچار – در شورا داشته اند تا بقول معروف ترکیب دلخواه شکل گیرد.

ترکیب دلخواه در شورای شهر به چه معناست؟

ترکیب دلخواه در شورای شهر ان ترکیبی است که در تصمیم گیری های مهم در حوزه ی شهرداری ؛ تصمیماتی بگیرند که باب دل دیگران باشد. حال این که این « دیگران » چه کسانی هستند موضوع مهمی است که شورای شهر آبادان را نسبت به دیگر شوراهای استان ؛ خاص می کند.

در گفتگویی که کانال شهروند خبرنگار با ۴ تن از ۹ عضو شورای شهر آبادان داشت درخصوص اتفاقات عجیب غریب اخیر در استیضاح حمیدپور ( شهردار بی تجربه آبادان ) صحبت های بی پرده ای گفته شد که بخشی از این گفتگو ها را در این شماره و مابقی را را در یادداشت بعدی تقدیمتان خواهیم کرد.

حسن کمری چه می گوید؟

حسن کمری ؛ عضو شورای شهر آبادان و از فرهنگیان این شهر است. متن ویراستاری شده ی گفتگو با ایشان را منتشر می کنیم:

حسن کمری: سلام . بنده آماده مصاحبه و توضیح پیرامون موضوعات مربوطه هستم. ان شاء الله توفیق داشته باشیم.

کانال شهروند خبرنگار:  درود. پیشنهاد می کنیم به خواسته های مردم توجه کنید.

حسن کمری: توضیحات ما هم به معنای دفاع از شورا و شهرداری نیست بلکه بیان واقعیت هاست انشاء الله

کانال شهروند خبرنگار:  حمایت کورکورانه از شهردار اصلا شایسته شورا نیست.موضوع پیمانکاران وابسته به برخی اعضای شورا موضوع مهمی است که باید رمزگشایی شود.

حسن کمری: حمایت کورکورانه هم تعریف دارد. نه حمایت کورکورانه پسندیده هست و نه قضاوت یک جانبه.

کانال شهروند خبرنگار:  پس پای حرف مردم بنشینید.این حرف مردم است؛ باید ثابت کنید که مردم اشتباه می کنند.

حسن کمری: من شفاف میتوانم شبهات شما را توضیح بدهم. مردم اشتباه نمی‌کنند( هیچ‌وقت) برخی از ما ذهن ها را به سمت خلاف واقع می بریم به صورت هدفمند.

کانال شهروند خبرنگار:  ایراد کار اینجاست که شورا بازیچه ی افکار بیرون است.

حسن کمری: اگر کسی در این زمینه مقاومت کند بیش از همه مورد حمله و تخریب قرار می گیرد.

کانال شهروند خبرنگار:  این جمله شما حکایت از فشار از بیرون دارد؟

حسن کمری: بله . فشارهای مجازی و حضوری و تخریب و تهمت و جوسازی و….شبانه روز ما را گرفته است.

کانال شهروند خبرنگار:  پس فقط می ماند معرفی عوامل فشار.

حسن کمری: برای همین چند بار عرض کردم مصاحبه یا گفتگوی حضوری در خدمتتان باشیم.شما یا هر بزرگوار دیگر آیا یک پیمانکار را می شناسید که به واسطه بنده وارد سیستم شهرداری شده باشد؟ یا بنده خودم را برای منافع او نزد مدیران شهرداری هزینه کرده باشم؟

کانال شهروند خبرنگار:  نگاه مردم به شورا بشکل تیمی است.تک تک اعضا باید این مهم را درک کنند.عملکرد ضعیف یک معلم برای ضعیف ارزیابی شدن مدرسه کفایت می کند.امیدوارم توانسته باشم منظور خود را برسانم. فرهنگیان قشر آزاده ی جامعه هستند.

در جمع ۹ نفره شما سه عضو فرهنگی داریم اما نشانی از آزادگی در این سه نمی بینیم.

حسن کمری: ای کاش تعریف آزادگی تن ندادن به خواسته های اربابان زر و زور و تزویر و گذشتن از منافع شخصی خود و سایر اشخاص و دوری از ریا و تملق و تمام وقت و تمام نیرو در اختیار امور مردم بودن و بها دادن به مردم غیر وابسته به مراکز قدرت بود.

 

خب دوستان این اولین گفتگوی ما با یکی از اعضای شورای شهر آبادان بود. کسی که همچنان بر حمایت از حسین حمیدپور اصرار دارد.

حسن کمری در سال اول تشکیل شورای پنجم که ریاست شورا را بر عهده داشت به رسانه ها گفته بود تا مادامی که وضعیت پرداخت حق و حقوق کارکنان شهرداری به حال طبیعی خود بازنگردد او و دیگر اعضای شورا ی شهر از دریافت هرگونه وجهی در قالب حق الزحمه عضویت در شورا که مطابق قانون بیش از ۳ میلیون تومان در ماه بوده و بقولا حق جلسه نام دارد خودداری خواهند کرد که البته این صحبت کاملا پوچ بود چرا که هم ایشان و هم سایر اعضا بر خلاف کارکنان شهرداری تا مرداد ماه ۹۷ ( تا این لحظه ) دریافتی داشته اند.

بخش سوم این گزارش را در چند روز آینده منتشر خواهیم کرد.

کانال شهروند خبرنگار آبادان