۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  695
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  31500
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
سیاه نمایی چیست؟
کد خبر : 7414۰۵ | در تاريخ : مرداد ۵, ۱۳۹۵ | ساعت : ۴:۰۱ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

لغت نامه دهخدا فیلتر است و نتوانستم معنای دقیق واژه ” سیاه نمایی ” را پیدا کنم. شاید گفتن همین که لغت نامه دهخدا فیلتر است به زعم عده ای ” سیاه نمایی ” باشد. چه چیزی چه حرفی و از نظر چه کسی سیاه نمایی محسوب می شود. آیا سیاه نمایی یعنی نمایش اغراق آمیز بدبختی ها و سیاهی های هر چیزی؟

سیاه نمایی

حسن نراقی در کتاب ” چرا درمانده ایم؟جامعه شناسی خودمانی ” در فصل ” حقیقت گریزی و پنهان کاری ما ” به نکته ای اشاره می کند که ما ایرانی ها علاقه خاصی به نادیده گرفتن مشکلات و معضلاتمان داریم و با پنهان کردن آن نه تنها اوضاع را خوب نمی کنیم بلکه اوضاع را وخیم تر هم می کنیم.

حالا در این میان هرکس شروع به بیان حقیقت کند در هر مقام و جایگاهی که باشد و با هر شیوه ای که باشد محکوم می شود به سیاه نمایی. عبارت ” سیاه نمایی ” از آن چیزهایی است که گوش فیلمسازان ایرانی به ویژه مستندسازان خیلی با آن آشناست و بنا به دلایل متفاوت و در شرایط مختلف محکوم هستند به اینکه سیاه نمایی کرده اند. حالا فیلم شما می تواند درباره یک مسئله ساده محیط زیست باشد یا مثلا یه معضل حاد اجتماعی مثل اعتیاد. اما دقیقا همین بیان حقیقت است که مشکل ساز می شود و تو چون فقط شرایط موجود را مطرح کردی “سیاه نمایی ” کرده ای چون اصولا ما علاقه خاصی به انکار کردن و پنهان کردن هر مشکلی داریم . حالا تو به عنوان فیلمساز باید فیلمت را بگذاری وسط و ثابت کنی که مثلا قطع درختان جنگل فلان یک واقعیت است و نه ” سیاه نمایی ” و خب اگر زودتر متوجه این واقعیت شوی راحت تر می توانی جولی آثار مخرب آن را بگیری.

در چند ماه اخیر که روزهای سختی را مستندسازان پشت سر گذاشتند. ” سیاه نمایی ” یکی از جرم هایی بود  و البته هست که مستندسازانی را گرفتار بند کرد. و تازه متوجه شدیم فیلم هایی که به آن ها برچسب ” سیاه نمایی ” خورده اغلب فیلم هایی هستند که اتفاقا چهره پویایی از جامعه ایران نشان می دهند. مثلا فیلمی درباره تلاش زنی برای گذراندن زندگی اش از راه یک شغل آبرومند آیا واقعا “سیاه نمایی ” است؟ دردناک تر این است که تو نه تنها به سیاه نمایی محکوم می شوی بلکه به اینکه کشورت را دوست نداری و وطن فروش هم هستی محکومی. مستندسازی که با جان و دل مسائل جامعه اش را مطرح می کند تا شاید آن ها که باید ببینند و فکری برای بهتر شدن شرایط کنند جز این است که دلش برای این مملکت می لرزد.

 اما خب شاید برتولت برشت خیلی خوب این شرایطی را که ما در آن هستیم و به جرمی که وجود ندارد محکومیم بیان می کند:

 ” آن کس که حقیقت را نمی داند ابله است، ولی آن کس که آن را می داند و پنهان می کند یک جنایتکار است. “

مینا کشاورز

سایت سینمای مستند