۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1580
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  32385
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
سفر به لهستان ؛ سفر به اروپا؟!
کد خبر : 10024۰۸ | در تاريخ : بهمن ۸, ۱۳۹۵ | ساعت : ۵:۴۱ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

چند روزی است تیمی از مدیران عالی استان به کشور لهستان جهت بازدید از صنایع آنجا سفر کرده است .فارغ از مزایا و معایب این سفر . ایرادی که به این سفر در مورد نفراتی که به لهستان رفته اند وارد است این است که اگر قصد سفر بازدید از صنایع بوده میبایست صنعتگران به آنجا میرفتند نه مدیران صنایع .صنعتگرانی که با تلاش کوشش با صنعت و نبوغ تفکر خویش برای اعتلای این مهم گام برمیدارند نه مدیرانی که هیچکدام هیچگاه از مبتدی تا مدیر عامل بعنوان کارآفرین و صاحبان مشاغل در خدمت صنعت نبوده و نیستند بلکه با حزب و حزب بازی بر این مسند تکیه زده اند و اکثر دکترای علوم سیاسی و پزشکی و….میباشند و شاید اهل فن نباشند و بسیاری از ایرادتی که نگارنده قصد ورود به آنها را ندارد.

در کجای دنیا رسم است استاندار با فرماندارانش و معاونینش و روسا و مدیران مناطق آزاد به سفری جهت بازدید از صنایع کشور دیگری برود ؟؟؟ به اعتقاد بنده این سفر بیشتر جنبه تفریحی داشته زیرا اگر تفریحی نبود حداقل صنعتگران نمونه استان در این سفر همراه برده میشدند .نه فقط مدیرانی که عملکرد آنها حداقل در چند سال گذشته شان موید دوران افول مناطق تحت امر آنان است .مناطقی که هنوز از ابتدایی ترین امکانات برای جذب سرمایه گذار عاجز است و یکی از مسببین واپسگرایی و عقب ماندگی خوزستان بالاخص خرمشهر و آبادان است .دلیلی ندارد این همه جمعیت به واسطه هم حزبی بودن با هزینه هنگفت دولت به یک سفر بروند.اگر پول در دولت جهت اینگونه سفرها زیاد است لطفا در موارد دیگر هزینه شود .

این سفر بی نتیجه خواهد بود به دلایل ذیر :
کشور لهستان یک کشوری است که تقریبا ۸۰٪ فعالیت های اقتصادی ان بر اساس صنعت و آنهم از جنس صنایع کوچک استوار است .کشوری با مقررات معین بانکی و اداری ((نه مقررات سلیقه ای مدیران احزاب و بانک ها )).تقریبا هیچگونه تخلفی و مانع تراشی در جهت ورود سرمایه گذار نمیشود.((بالعکس کشور ما ))
کشور لهستان تقریبا از لحاظ جذب سرمایه گذار با کشور ما تفاوت فاحش دارد .زیرا ساختار کشور لهستان آنگونه است که با تسهیل روند سرمایه گذاری جذب سرمایه میکند .اما کشور ما با فراری دادن سرمایه گذار نمیتواند سنخیتی از لحاظ ساختاری با آن کشور در مقابل سرمایه گذار داشته باشد .

اقتصاد کشور لهستان بر سه عامل ورود سرمایه گذار از جمله سرمایه گذار مستقیم خارجی ،منابع مالی صندوق ساختاری، و پولهای ارسالی از لهستانی های مقیم خارج به لهستان رونق و پیشرفت داشته است . در صورتی که هیچکدام از اینها در کشور ما تقریبا قابل اجرا نیست زیرا سرمایه گذار خارجی به واسطه محدودیت ها و مشکلاتی که بروکراسی اداری ایران و بانک ها برایش ایجاد میکنند قید سرمایه گذاری را میزند .
اقتصاد لهستان وابستگی شدیدی به قطب اقتصادی اروپا یعنی آلمان دارد .تسهیل روابط تجاری خارجی و تسهیل جذب سرمایه گذاری ؛ ایجاد جاذبه های سرمایه گذاری برای کشورهای اروپایی و جهانی و افزایش شرکای قابل اطمینان؛ (به زعم کارشناسان اهل فن ) دلایل رشد اقتصادی لهستان سطح بالای تقاضای داخلی ؛ مقررات دقیق دربخش مالی و پولی انعطاف پذیری این کشور است .در حالی که کشور ما خودش نیازمند جذب سرمایه گذار است و تقریبا هیچگونه جاذبه ای جهت جذب سرمایه گذار ندارد و با هیچ کشور صنعتی همانند المان همسایه نیست .
با توجه به موارد گفته شده به این نکته میرسیم که هیچکدام از موارد گفته شده با ساختار اقتصادی و بخش مالی و پولی ما همگون نیست .
عدم استفاده از انواع ال سی ها دلیل واضحی بر عدم تحقق این سفر است .
صنعت لهستان با سهم ۳۴ درصدی در تولید ناخالص داخلی در مقام دومین بخش اقتصادی این کشور ظاهر شده که بیش از ۸۰ درصد آن دست بخش خصوصی است .
آیا صنعت بخش خصوصی ما هم اینچنین است ؟؟ در صورتی که تمام هزینه های جاری و عمرانی و فرهنگی ما بر اساس فروش نفت است و بس به جرات میتوان گفت نه ما از لحاظ ساختار اقتصادی شبیه به لهستان هستیم و نه به لحاظ قوانین جذب سرمایه گذاری و تسهیل ورود سرمایه گذار .
پس چرا مدیران عالی ما پا به این سفر نهاده اند که هیچ بار تخصصی و علمی و پژوهشی در روند پیش روی سرمایه گذاری و صنعت برایمان به ارمغان نخواهد آورد .لهستان در ۲۵ ساله گذشته رشد اقتصادی ۴۰۰ درصدی را لمس کرده .جایگاه ما به لحاظ رشد اقتصادی در صنعت کجاست ؟
مثلا میز گرد ظرفیت های سرمایه گذاری آبادان با طرف لهستانی به عهده شخص فرماندار آبادان بوده تشکیلاتی که کوچکترین همکاری با سرمایه گذار در بخش خصوصی نکرده است .جالب ترین نکته مهم این است که این فرمانداری هنوز نتوانسته یک سرمایه گذار داخلی را حمایت نماید چگونه میخواهد برای تسهیل ورود سرمایه گذار خارجی اقدام کند؟

منطقه آزاد اروند درحمایت و دادن تسهیلات به سرمایه گذاران خود درمانده است و نمیتواند مدعی حمایت از آنان باشد اما برای بازدید از صنایع آلمان و لهستان ؛ بودجه های خوبی لحاظ میکند!
بهتر است کلام را خاتمه دهم . علی الظاهر در پایان چهار ساله دولت روحانی بودجه ای اضافه مانده بود که مدیران عالی استان میبایست به این نحو هزینه کنند و در قالب بازدید از صنایع اروپا یک سفر اروپایی را تجربه کنند .

منصور فاضلی

سرمایه گذار خصوصی در شهرک صنعتی آبادان