۲۸ مهر ۹۶ ، ساعت ۱۲:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1265
 • بازدید دیروز :

  1250
 • بازدید این هفته :

  40475
 • رتبه الکسا :

  36323
ImageWeek
سریال ادامه‌دار مدیران پروازی در پتروشیمی
کد خبر : 11441۲۳ | در تاريخ : مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ | ساعت : ۴:۴۳ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

اگر چه بخشنامه‌ای توسط معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت مبنی بر ممنوعیت بکارگیری مدیران پروازی در مجتمع‌های پتروشیمی به این مجموعه‌ها ابلاغ شده ولی تا کنون تغییر محسوسی در در این زمینه بوجود نیامده‌است.

 

آتش سوزی های سریالی در مجتمع های پتروشیمی سال گذشته در حالی رخ داد که حتی احتمال حملات سایبری را نیز بر سر زبان ها انداخت،‌ اگرچه که احتمال خرابکاری و حملات تروریستی از همان ابتدا تکذیب شد اما دنباله دار بودن این آتش سوزی ها که از پتروشیمی بوعلی آغاز شد حساسیت بر روی مدیریت مجموعه های پتروشیمی را بیشتر کرد.

نکته ای که توجه به مدیریت مجتمع های پتروشیمی را در جریان این حوادث سبب شد این بود که اکثر اتفاقات در روزهای تعطیل و یا آخر هفه رخ می داد و اغلب مدیران در محل کار خود حاضر نبودند.

همین امر سبب شد تا معاون اول رئیس جمهوری و وزیر نفت،‌ طی بخشنامه هایی دستور دهند تا استفاده از مدیران به اصطلاح پروازی در مجتمع های پتروشیمی ممنوع شود.

اما نکته مهم آن بود که به واسطه خصوصی سازی ها تقریبا تمامی پتروشیمی های کشور دیگر تحت تصدی وزارت نفت نبودند و هلدینگ ها و سازمان های دیگری مسئولین عزل و نصب مدیران را بر عهده داشتند. اگرچه این بخشنامه ها بلافاصله برای مجموعه ها و هلدینگ های پتروشیمی ارسال شد ولی تا کنون تغییر محسوسی در بکارگیری مدیران پروازی در پتروشیمی ها بوجود نیامده است.

در همین خصوص،‌ برنامه پایش شب گذشته در بخش خبری تحلیلی به این موضوع و بی توجهی به بخشنامه های بالا دستی پرداخت.

در این برنامه عنوان شد سال گذشته و بعد از آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی در تیرماه ۹۵، بیژن زنگنه وزیر نفت و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در بخشنامه‌ای به مدیران شرکت‌های پتروشیمی، نفت و گاز دستور داده بودند آورده بوده‌اند:

مدیران واحدهای تولیدی، مدیران واحدهای بهره‌برداری و نیز رده‌های بعدی (مانند مدیران و روسای بهره‌برداری ، HSE و عناوین مشابه سازمانی ) و همچنین کلیه رده‌های مدیریتی اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی (کارفرمائی ، پیمانکاری و غیره ) لازم است به‌طور تمام‌وقتی در محل خود حضورداشته باشند. همچنین ضروری است حضور تمام‌وقت در محل خدمت در ابلاغ انتصاب آن‌ها ذکر شود و اکیداً از انتصاب مدیرانی که به هر دلیلی قادر به حضور دائمی در محل خدمت خود نیستند(به‌اصطلاح مدیران پروازی) و یا مدیرانی که در بیش از یک پروژه مسئولیت دارند، خودداری شود. استفاده از مدیران محلی و بومی در شرایط مدیریتی تخصصی مشابه دارای اولویت است. (بخشنامه ۱۹ دی‌ماه ۹۵ ابلاغی معاون اول رئیس‌جمهور )

میثم پیله فروش کارشناس اقتصادی در این رابطه گفت: یک سال از این دو بخشنامه وزیر و معاون اول رئیس جمهور می‌گذرد ولی تاکنون هیچ‌کدام از بندهای این بخشنامه اجرائی نشده است. اولین تخلف این است که هم‌اکنون مدیران منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بندر امام که شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ تاپیکو و خلیج‌فارس هستند در منطقه حاضر نیستند و از راه دور و از تهران پتروشیمی‌ها را اداره می‌کنند، به اصطلاح مدیران پروازی هستند.

بازنشسته بودن اکثریت مدیران دو هلدینگ گفته‌شده، دومین تخلفی است که در این بسیاری از زیرمجموعه‌های شستا و شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ خلیج‌فارس و تاپیکو در حال انجام است. سومین تخلف عدم حضور اعضای موظف هیئت‌مدیره در محل سایت‌های پتروشیمی و نفت است، این اعضا نیز در کنار مدیران پروازی از راه دور شرکت‌ها را کنترل می‌کنند و در محل کارخانه‌ها حضور ندارند.

این کارشناس اقتصادی گفت: در حال حاضر در شرکت های های یادشده افراد بازنشسته مشغولند و مدیریت می کنند، مدیران پروازی هستند و از مدیرانی که ژن خوب نیز دارند استفاده می شود که یک‌شبه و بدون هیچ سابقه تخصصی بر مسند مدیریت تکیه زده‌اند .

مجری برنامه نیز دراین‌ارتباط گفت: این‌ها چیز پنهانی نیست و باکمی بررسی مشخص می‌شود که کدام مدیر پروازی است، کدام مدیر بازنشسته است، کدام عضو هیئت‌مدیره در کجا ساکن است و حقوق از بیت المال می‌گیرد. اگر کسی اینها را شناسنایی نکرد ما می توانیم کمک کنیم تا قانون و بخشنامه مقامات ارشد دولتی اجرا شود.

شرکت‌های پتروشیمی رازی، بندر امام، امیرکبی، بوعلی سینا، فجر، فن‌آوران، مارون، اروند، فارابی، آبادان، شرکت پالایش نفت آبادان، نفت و گاز اروندان، سهامداران بندر امام، کیمیا بندر امام، فرآورش بندر امام، خوارزمی، تندگویان و چنین شرکت دیگر شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی بندر امام و ماهشهر را تشکیل می‌دهند.