۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1580
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  32385
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
ساز و کار انتخاب شهردار توسط شوراها ؛ قانونی که منطقی نیست.
کد خبر : 11604۱۶ | در تاريخ : شهریور ۱۶, ۱۳۹۶ | ساعت : ۱:۵۶ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

یکی از وظایف شوراهای شهری انتخاب شهردار است. این انتخاب جزو حقوق واقعی شوراهاست و کاملا قانونی است اما بنظر می رسد این قانون نیازمند بازنگری است.

به گزارش اروندپرس؛ شوراها و تفکر شورایی شدن مدیریت شهرداری ها که با هدف مشارکت مستقیم مردم در امور شهرداری ها در قانون اساسی آمده است دارای ضعف هایی نیز هست که پرداختن به آنها را به زمان دیگری موکول می کنیم اما در نظر داریم که درخصوص یک ضعف مفرط موجود در بدنه ی شوراها و ساز و کارهای موجود در آن مطلبی را با شما در میان بگذاریم.

این روزها در جای جای کشورمان ؛ شوراهای تازه راه افتاده ی پنجم بدنبال پیدا کردن شهردار هستند تا در ادامه ی راه ؛ با خیالی آسوده تر به نظارت راهبردی خود در شهرداری بپردازند. اما در این میان پرسشی مطرح است که ذهن ما را نیز به خود مشغول کرده است و ان ساز و کار انتخاب شهردار توسط شوراست.

در اینکه اعضای شورای شهر منتخبان مردم هستند شکی نداریم اما در این که آنان تخصص لازم برای گزینش شهردار را داشته باشند شک و تردیدهای فراوانی داریم.

می دانیم که سمت شهردار ؛ در رشد و توسعه ی شهری و آینده ی عمران و آبادانی یک شهر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است بنابراین گزینش فردی که بخواهد مسوولیت این مهم را بر دوش گیرد باید توسط متخصصان و کارشناسان امور شهری صورت بگیرد نه توسط اعضای شورای شهر که انتخاب انان نیز تابع عوامل و عناصری بجز برخورداری از تخصص های مرتبط با رشد و توسعه و مدیریت شهری است. با نگاهی به جایگاه های اجتماعی عضوهای شوراهای شهر در می بابیم که درصد بسیار پایینی دارای تخصص های مرتبط هستند و غالبا توسط هم طیفی ها نظیر همکارانشان یا گروه های اجتماعی خاص انتخاب و به شورا راه یافته اند بنابراین لازم است که برای برون رفت از این کاستی و معضل جدی ؛ فکری کرد.

پیشنهاد می کنیم اعضای شورای شهر هر کدام برای خود مشاوران متخصص برگزینند و در ارزیابی برنامه های کاندیداهای شهرداری ؛ از آنان کمک بگیرند. این رویه باعث می شود که رای به برنامه ها جنبا کارشناسی یابد و از دیگر خطاها مصون بماند.

رسانه اجتماعی اروندپرس