۲۷ مرداد ۹۶ ، ساعت ۰۸:۱۲
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  490
 • بازدید دیروز :

  764
 • بازدید این هفته :

  7949
 • رتبه الکسا :

  23846
ImageWeek
ساخت وساز در ملک مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان متوقف شد
کد خبر : 6668۲۶ | در تاريخ : خرداد ۲۶, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۱:۱۰ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت: با حکم دادستانی از ادامه ساخت وساز در ملک مجاور خانه تاریخی بچاری این شهر جلوگیری شد.

خانه بچاری آبادان یکی از بناهایی است که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و در ابتدای خیابان دبستان روبه روی سینمای تاریخی نفت قرار دارد.photo_2016-06-12_15-39-01
خانه بچاری از بناهای ۲‌طبقه منحصر به فردی است که به خاطر معماری، چوب‌بری، آجرها و ایوان‌های خاص خودش، سوم شهریور سال ۸۲ پس از گذراندن مراحل قانونی و برابر قانون آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و آیین اجرائی آن مصوب ۱۳۱۱ خورشیدی با شماره ۹۹۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید که ثبت ملی این اثر نتوانست به حفاظت از آن انجامد.
حدود یک هفته پیش اهالی آبادان شاهد بودند که ملک مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان با مجوز شهرداری و حتی بدون حضور کارشناس میراث فرهنگی تخریب شد.
دیوارها که از هم می‌گسیخت و آجرها که سوا می‌شد، هراس آوار شدن تنها خانه باقیمانده از دوران پهلوی دوم، تن پیرمرد ساکن خانه بچاری را می‌لرزاند.
مردم به شهرداری و اداره میراث فرهنگی نامه نوشتند و اعتراض کردند تا پس از تخریب خانه شکارچیان که آن هم ثبت ملی بود، بچاری نیز به این بلا دچار نشود اما انگار مجوز بسازوفروش‌ها، بیش از قانون قدرت دارد که پس از شکایت و دستور توقف ساخت، سرانجام بولدوزرها ساکن خیابان دبستان شدند تا ساختمانی ۹ طبقه اما با مجوز چهار طبقه، در جوار خانه تاریخی بی‌جان سبز شود و خط آسمان سینما نفت را نیز از بین ببرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: حکم دادستانی به پیمانکار مربوطه ابلاغ شد و هر روز در ۲ نوبت از این محل از سوی ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی عکسبرداری و فیلمبرداری می شود.
محمد مرادی اظهارکرد: پنج حفره به طول ۲۰ متر در کنار خانه تاریخی بچاری ایجاد شده و با سیمان و آب پر شده که به دلیل آبرفتی بودن زمین های آبادان احتمال حرکت لایه های زیرزمینی و آسیب به این خانه وجود دارد.
وی گفت:به دلیل رعایت نکردن تدابیر ایمنی و حفاظتی در گودبرداری و آواربرداری ملک مجاور خانه بچاری، این اثر فرهنگی در معرض خطر جدید قرار دارد و چند ترک جدید در ساختمان ایجاد شده است.
مرادی بیان کرد: بر اساس قانون، تخریب املاک در مجاورت بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، باید با اطلاع سازمان میراث فرهنگی و زیر نظر کارشناسان این سازمان صورت گیرد که در این مورد اطلاعی به این اداره داده نشده و مجوز ساخت ساختمان جدید بدون اطلاع ما صادر شده است.
وی افزود:شهرداری آبادان برای فردی مجوز ساختمان ۹ طبقه صادر کرده که با توجه به قوانین موجود این چنین مجوزی غیر قانونی است.