۰۵ آذر ۹۷ ، ساعت ۱۱:۵۵
روحانی همچنان همان روحانی است!
کد خبر : 13291۱۶ | در تاريخ : مرداد ۱۶, ۱۳۹۷ | ساعت : ۸:۴۵ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

آقای روحانی بداند که لبخندهایش برای مردم نه نان می شود نه کار.قرار بود در دولت ایشان و مدیران رده های میانه و پایین از بین نخبگان جوان باشند اما چگونه است که مدیران کارنابلد و اکثرا فرسوده و تاریخ مصرف گذشته در هر سه رده ی علیا و اوسط و سفلی دیده می شوند؟

مهرداد معماری

با اعلام زمان گفتگوی رییس جمهور از طریق رسانه ملی با مردم ؛ تب و تابی همه را فراگرفت و حتی معترضان خیابانی را هم به پای جعبه ی جادویی و نه جادوگر تلویزیون کشاند تا ببینند و بشنوند منتخبشان که الان بیش از ۵ سال است عنان قوه مجریه را به دست دارد صدای فقر جامعه و خرد شدن استخوان مردم در زیر فشار اقتصادی را شنیده است یا نه.
گمان می رفت این گفتگو ؛ مجری محور نباشد و رییس جمهور متکلم وحده باشد اما چنین نشد و خوب شاید نیاز دیــــدنــــد خط دهنده ای نیز وجود داشته باشد گرچه برنامه های این چنینی به گواه دفعات قبل ثابت کرده که بی گزند و سلامت و فضایی گل و بلبلی دارد.
اولین سوال درباره برجام و آینده ی آن بود. صرف نظر از پاسخ های حسن روحانی که برجام را زاییده ی تصمیم نظام می دانست و شروع آن را به ادوار قبلی ریاست جمهوری و به ثمر نشستنش را درتصدی دولت خود بیان کرد نکته ی برجسته ترآن بود که کورسو امید آقای رییس جمهور به سوی عملکرد اروپایی هاست. و جالب تر انکه ایشان و شاید هم سایین همطراز وی آنقدر که از اروپایی ها انتظار یاری دارند از روسیه و چین ندارند و شاید این به دلیل روابط مستحکم و البته تاریخی ما با برادران روسی باشد!
اشاره روحانی به اصل ۵۶ قانون اساسی در نوع خودش جالب توجه بود.
« حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد و ملت این حق خداداد را از طرقی که در اصول بعد می‌آید اعمال می‌کند.»
البته روحانی اسمی از رفراندوم به زبان نیاورد اما اشاره به این اصل از قانون مترقی اساسی جمهوری اسلامی ایران آن هم در چنین شرایطی حامل پیامی در خور توجه است.
روحانی همچنان همان روحانی سال ها قبل است . باز هم با الفاظ بازی می کند. از مجموعه ی همکارانش در دولت دفاع همه جانبه می کند درحالی که مدیریت سازمان یافته ی دولت او از بالادست تا پایین دست مسبب و بانی اصلی معضلات لااقل معیشتی مردم هستند.
روحانی چرا باور ندارد که گرانی ها دست پخت دولت اوست. چرا او به نگرانی های معیشتی مردم پاسخ صریح و اشکار نمی دهد؟ چرا پرده دری نمی کند؟ چرا راستش را به مردم نمی گوید؟
آقای روحانی بداند که معیشت مردم قفل شده است و عده ای که روحانی هم آنان را می شناسد چسب یک دو سه در سوراخ این قفل ریخته اند تا کلید هم چاره ساز نباشد.
چرا رییس جمهور قفل را نمی شکند؟ اگر قرار است دولت خود را پاک دست و مبری از خطا معرفی کند لااقل اقدام به شکستن قفل کند و با معرفی خرابکاران از خود و مردان دولت خود دفاع کند.
آقای روحانی بداند که لبخندهایش برای مردم نه نان می شود نه کار.قرار بود در دولت ایشان و مدیران رده های میانه و پایین از بین نخبگان جوان باشند اما چگونه است که مدیران کارنابلد و اکثرا فرسوده و تاریخ مصرف گذشته در هر سه رده ی علیا و اوسط و سفلی دیده می شوند؟
در موضوع مهم بحران آب در خوزستان و ضعف مفرط مدیریت کلان استان و نیز بخش آب و برق استان ؛ اگر مدیرانی کاربلد بودند امروز ما شاهد هدر رفت اعتبارات میلیاردی برای لوله کشی های یک باره و هول هولکی نبودیم که البته هنوز ادامه دارد.
آقای روحانی دیشب باید درخصوص ساز و کار انتخاب و انتصابات در دولت خود می گفت. باید به نقش گروه های فشار در انتصاب ها اشاره می کرد. چگونه است که مدیریت های شائبه دار و رانتی همچنان در پهنه ی دولت تدبیر و امید جایگاه دارند و جولان می دهند؟ آقای روحانی باید پرده از وجود مافیاهای پرتعداد در کشور نظیر آب و انرژی و توزیع مواد پروتئینی و …. بر می داشت.
روحانی در گفتگوی دیشب خود باز هم بر عهد و قول های انتخاباتی خود تاکید کرد و گفت هنوز بر قول های خود پایبند است اما نگفت چرا پس از ۵ سال نتوانسته به آنان جامه ی عمل بپوشاند!