۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1335
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32470
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تبعات آن
کد خبر : 9936۲۰ | در تاريخ : دی ۲۰, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱۲:۵۱ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

حضرت امام خمینی (ره) در خرداد ۱۳۴۲ از سربازان سرافراز انقلابی یاد کرد که در عهد شباب ؛ پرچمدار نهضت خواهند شد و تاج و تخت ستم را خواهند شکست. در آن سال ها کمتر کسی آن پیام را درک میکرد اما در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ وقتی جوانان انقلابی به زعامت پیر و مراد خود انقلاب اسلامی را به بار نشاندند همگان پی بردند که انقلاب خمینی کبیر ؛ به ذخایر خود دل بسته بوده است.

در شبی که یکی از یاران صدیق امام ( رحمت الله علیه) پر پرواز گشود بار دیگر بر آن شدم تا نقبی بر این سه چهار دهه ی پس از انقلاب زنم و نقش بی بدیل یاران و ذخایر ارزشمند انقلاب اسلامی را بازخوانی کنم.

علی اکبر هاشمی بهرمانی معروف به هاشمی رفسنجانی متولد ۳ شهریور ۱۳۱۳ در رفسنجان ؛ روحانی سیاستمدار ، مفسر قرآن،رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نمایندهٔ مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود. وی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ بوده و به عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته می‌شد. او در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰؛ دومین رئیس این مجلس بود.

مرحوم هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که در دور دوم از محمود احمدی‌نژاد شکست خورد. در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هاشمی با ایفای نقش آرام بخشیدن به تلاطمات ناشی از انتخابات و بروز فتنه در آن سال نمایان شد و ضمن ابراز ارادت به رهبری معظم انقلاب و تجدید عهد و میثاق با معظم له ؛ سعی نمود تا اتفاقات و اختلاف نظرها را نوعی دعوای خانگی معرفی نماید و از حیثیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عالمانه دفاع کند. گرچه برخی جریانات تندرو ایشان را مورد حتاکی علنی قرار دادند اما ایشان هیچگاه حاضر به گزینش عزلت و خانه نشینی نشدند و در تمامی محافل تلاش نمودند تا ساختار نظام جمهوری اسلامی و تبعیت از ولایت مطلقه فقیه را بازگو نماید.

رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان احراز نشد با این وجود با تمکین نمودن به این جکم بار دیگر تابعیت از نظام تشکیلاتی و قانونمندی و الزام به رعایت قوانین حاکم بر جکهوری اسلامی را به اثبات رساندند که همین نشان از بصیرت و در مسیر انقلاب بودن ایشان را به اثبات می رساند.

اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از چهره‌های تأثیر گذار در روند انقلاب اسلامی ایران و همچنین دوران پس از آن تا امروز بوده است. آشنایی و دوستی او با حضرت امام(ره) از اواخر دهه سی شمسی آغاز شد؛ ولی فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۴۰ آغاز کرد.

مرحوم هاشمی پیش از انقلاب، یکی از مخالفان برنامه‌های نوگرایانه شاه (انقلاب سفید) شناخته می‌شد. با تبعید امام(ره)، رفسنجانی در ایران ماند و مخالفت‌هایش با این برنامه‌ها افزایش یافت. این مخالفت‌ها سرانجام به دستگیری و زندانی شدن او منجر شد. در مجموع و از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۵۷ هاشمی رفسنجانی ۷ بار و مجموعاً ۴ سال و ۵ ماه به جرم فعالیت مخفیانه علیه حکومت پهلوی به زندان افتاد.

اگرچه در بعد فردی عمده فعالیت مبارزاتی وی پیش از انقلاب را سخنرانی‌های مختلف و کارهای انتشاراتی تشکیل می‌دادند ولی امام راحل(ره) در دوران تبعید؛ نقش مدیر مالی مبارزات انقلاب و نیز ارتباط با سایر گروه‌های انقلابی را نیز بر عهده وی گذاشته بودند.

پس از پیروزی انقلاب او یکی از اعضای شورای انقلاب اسلامی شد. او از بدو تشکیل این شورا، یکی از قدرتمندترین چهره‌های آن بود. همچنین او مدتی معاونت و سپس سرپرستی وزارت کشور را بر عهده گرفت.

مرحوم آیت الله رفسنجانی یکی از ۲۸ عضو اولیه و مؤسس جامعه روحانیت مبارز و همچنین یکی از اعضای مؤسس حزب جمهوری اسلامی در سال اول پس از انقلاب بود.

او از سایر بازیگران صحنه سیاست ایران در آن دوره، ذکاوت سیاسی بیشتری داشت.این توانائی به همراه اعتماد کاملی که حضرت امام(ره) به وی داشت، دو عامل اصلی افزایش روزافزون قدرت او در نظام پس از انقلاب بود.

با وقوع بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا به‌وسیله دانشجوبان پیرو خط امام در سال ۱۳۵۸، هاشمی رفسنجانی از آن به‌عنوان «یکی از بزرگترین اقدامات سازنده در تاریخ کشور» یادکرد.

نخستین قانون انتخابات پس از انقلاب با مشارکت او تدوین شد و پس از برگزاری اولین انتخابات مجلس به مجلس راه یافت و با آغاز کار مجلس در ۷ خرداد ۱۳۵۹ اولین رئیس مجلس شورای اسلامی ایران شد. در بهار سال ۱۳۶۰ در عزل ابوالحسن بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا و سپس تصویب طرح عدم کفایت سیاسی او نقشی تعیین کننده داشت.

درجریان سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، زمانی که هاشمی رای خود را به نفع سیدعلی خامنه‌ای به صندوق می‌انداخت، گفت که «این رای امام، روحانیت و مجلس است».

هاشمی در دوره جنگ، علاوه بر ریاست مجلس، یکی از ائمه جمعه موقت تهران (تا سی سال بعد)، نماینده امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع (بعد از شهادت مصطفی چمران در سال ۱۳۶۰)، و جانشین فرمانده کل قوا در ماه‌های پایانی جنگ ایران و عراق بود.

از تالیفات هاشمی رفسنجانی کتابی است با عنوان «امیرکبیر: قهرمان مبارزه با استعمار» که به زندگی و وقایع دوران امیرکبیر می‌پردازد و در سال ۱۳۴۶ منتشر شد و در آن از امیرکبیر تجلیل شده‌است.

عنوان آثار

 1. سرگذشت فلسطین، اکبر هاشمی رفسنجانی، اکرم زعیتر، ناشر: بوستان کتاب قم
 2. کارنامه و خاطرات، اکبر هاشمی رفسنجانی، عباس بشیری، محسن هاشمی رفسنجانی، ناشر: دفتر نشر معارف انقلاب
 3. آزاداندیشی اسلامی و روشنفکری اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی، ناشر: برد
 4. جایگاه مساجد در نظام اسلامی از منظر قرآن، اکبر هاشمی رفسنجانی، ناشر: زینی
 5. فرهنگ قرآن، اکبر هاشمی رفسنجانی، ناشر: بوستان کتاب قم
 6. تفسیر راهنما، اکبر هاشمی رفسنجانی، ناشر: بوستان کتاب قم
 7. جهان در عصر بعثت، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمدجواد باهنر، ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
 8. امیرکبیر: قهرمان مبارزه با استعمار، اکبر هاشمی رفسنجانی، ناشر: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دفتر انتشارات اسلامی
 9. همبستگی امت اسلامی (مجموعه سخنرانی‌ها در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی)، اکبر هاشمی رفسنجانی، سیدجلال میرآقایی (گردآورنده)، ناشر: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
 10. سماحه الشیخ الهاشمی الرفسنجانی فی عصر المجابهه: مذاکرات المخاض السیاسی، عبدالرحیم حمرانی، اکبر هاشمی رفسنجانی

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی را باید بزرگ مردی قلمداد کرد که همواره در خدمت انقلاب اسلامی بوده و خود را وقف نهضت بزرگ حسینی در عصر حاضر نموده است. امشب که این دردانه ی انقلاب چشم از جهان فروبست موجب شد تا تمام جریانات سیاسی اقرار به شمولیت و محبوبیت وی نمایند و من نیز ذره ای تردید ندارم که تاریخ چه در حال و چه آینده از او به نیکی یاد خواهد کرد. از مردی که انقلابی بود؛ انقلابی زیست و هیچگاه اسیر بازی های سیاسی نو انقلابیون و انقلابی نما ها نشد.

و چه زیبا مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود ایشان را وصف نمودند: با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.

رسانه اجتماعی اروندپرس