۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۷:۰۸
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1725
 • بازدید دیروز :

  5080
 • بازدید این هفته :

  24080
 • رتبه الکسا :

  25456
ImageWeek
در شب عملیات شکست حصر آبادان آرام و قرار نداشتیم
کد خبر : 8582۰۴ | در تاريخ : مهر ۴, ۱۳۹۵ | ساعت : ۳:۲۵ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

در شب عملیات شکست حصر آبادان آرام و قرار نداشتیم.

photo_2016-09-25_15-23-18
فرمان حضرت امام خمینی در باره شکست حصر آبادان

من منتظرم که این حصر آبادان از بین برود و هشدار می دهم به پاسداران ، قوای انتظامی و فرماندهان قوای انتظامی که باید این حصر شکسته شود. فکر این نباشید که ما اگر اینها هم آمدند بیرونشان می کنیم. اگر اینها آمدند، خسارات بر ما وارد می کنند . نگذارید اینها بیایند در آبادان وارد بشوند. از خرمشهر هم اینها را بیرون بکنند. حال تهاجمی بگیرید.
سخنان حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری درباره آبادان

در این چند ماهی ، آبادان اول از دو جهت ، بعد از سه جهت ، بعد تقریبا از چهار جهت محصور بود و هیچ راه زمینی به سمت آبادان نداشت و باید از درون آب می رفتند و با فاصله ای خودشان را میرساندند، قضایائی اتفاق افتاد. این قدر جوان مومن، رزمنده های مخلص و آدم فداکار جان خود را به خطر انداخت یا نثار کرد تا دشمن را یک وجب به عقب بنشاند یا از آمدن او مانع شوند. من نمیدانم که آیا این چیزها در نوشته ها و دفترها و لااقل در سینه ها ضبط است تا در اختیار تاریخ قرار بگیرد یا نه ؟ و ایکاش قرار بگیرد.
یکی از اهداف ارتش عراق در جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران تسلط بر اروندرود بود ، که این هدف با تصرف جزیره آبادان تحقق می یافت.
اگر مقاومت مردم آبادان در مقابل ارتش صدام نبود ، اگر به فرمان رهبر و معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی حصر آبادان شکسته نمی شد معلوم نبود سرنوشت جنگ به کجا می انجامید.
طرح عملیات
منطقه عملیاتی ثامن الائمه ع دشت همواری است که حوزه دید را بسیار وسبع می کند، از این رو امکان اختفای تحرکات نظامی در طول روز و حتی شب مهتابی و نیمه مهتابی میسر نمی باشد، بنابراین نقرر شد عملیات در تاریکی شب انجام بشود تا دشمن نتواند از نیروهای زرهی خود بهره لازم را ببرد. وجود رودخانه کارون و هور شادگان به همراه میادین مین، تله های انفجاری و دیگر موانع مصنوعی که تا عمق ۱۵ کیلومتری گسترش یافته بود ، از جمله عواملی بودند که در طرح ریزی عملیات مدنظر قرار گرفته بود.
در ساعت یک بامداد ۱۳۶۰/۷/۵ عملیات شکستن حصر آبادان با رمز نصرمن الله و فتح قریب آغاز شد و نیروهای عمل کننده از تمام محورهای مشخص شده به دشمن هجوم بردند. این محورها عبارت بودند از جبهه دارخوین، جبهه جاده ماهشهر، جبهه ذالفقاری و جبهه فیاضیه که خوشبختانه در کوتاه ترین زمان ممکنه حصر آبادان شکسته شد و عراقی ها با شکست مفتضحانه پا به فرار گذاشتند . این اولین پیروزی مهم رزمندگان اسلام از زمان شروع جنگ بود.
پنج سردار رشید اسلام به شهادت رسیدند
پس از این پیروزی بیش از ۴۰ تن از جمله سرتیپ ولی الله فلاحی رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی . سرهنگ جواد فکوری فرمانده نیروی هوائی . سرهنگ موسی نامجو وزیر دفاع . یوسف کلاهدوز قائم مقام کل سپاه پاسداران و محمد علی جهاندار فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر در سقوط هواپیما در نزدیکی کهریزک تهران به شهادت رسیدند . یادشان گرامی، روحشان شاد.
رضا خدری خبرنگار و عکاس هشت سال جنگ
نویسنده کتاب های دفاع مقدس
استاد دانشگاه آزاد اسلامی

 1. احمدی گفت:

  جای تاسف دارد در این مناسبت مسئولین. آبادانی و نمایندگان آبادان عدم اجرای سند راهبردی رزمندگان را پیگیری نکردند و خواهان اجرای آن نشدند تا مردم أبادان به حق خود برسند