۱۲ فروردین ۹۷ ، ساعت ۰۳:۴۹
آمار سایت
  • کاربران آنلاین :

  • بازدید امروز :

  • بازدید دیروز :

  • بازدید این هفته :

  • رتبه الکسا :

    20011
ImageWeek
دانلود کتاب صوتی پدر، مادر ، ما متهمیم!/دکتر علی شریعتی
کد خبر : 12776۲۸ | در تاريخ : آبان ۲۸, ۱۳۹۶ | ساعت : ۵:۲۴ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

 

پدر، مادر، با شما به حج آمدم. دیدم چه می کنید! دیدم که با یک جت بوئینگ ۷۰۷ به مکه آمدید، وارد فرودگاه که شدید، بعد، آن کاتولوگ حج را در آوردید، با چندین اسم بزرگ پشت جلدش، از رویش اعمال و احکام حج را می خواندید، می بینم که به عنوان اولین کاری که حاجی باید انجام بدهد نوشته: “وقتی که وارد می شوی و از شتر می خواهی پیاده شوی، اول پای راست را زمین بگذار”! داستان تو و مناسکت را و حجت را تا آخرش خواندم.

اما دنبالت آمدم، دیدم رفتی به مدینه، آنجا شروع کردی (رو در روی مسلمانهای دیگر) به زیارتنامه خواندن برای کسانی که می پرستی، اما اصلا نمی شناسی کی هستند! فقط توی این زیارتنامه فحش و لعن بود که با صدای بلند نثار معتقدات و احساسات اکثریت مسلمانی کردی که آنها هم مثل تو به زیارت پیغمبر آمده بودند!…

در مکه، این همه وسواس داشتی برای اینکه در موقع طواف، نوک شانه چپت با خانه کعبه دقیقا محاذی باشد، اگر یک میلیمتر انحراف پیدا کند همه چیز باطل می شود، حتی بسیاری از مردها شانه زنشان را می گیرند و به طرف خانه راست نگه می دارند که منحرف نشود و گویی حج یک عمل الکترونیکی و ماشینی پیچیده ای است که همه هوش و حواس باید متوجه مسائل تکنیکی و فنی کار باشد و اگر یک کمی در فرم کار غفلت شود منفجر می شود! در صورتیکه باز می شنوم که خودتان می گویید پیغمبر سوار بر شتر وارد مسجدالحرام شد و سواره طواف کرد!

همیشه و همه جا، تمام هوش و حواست سر همین فرمالیته های تکنولوژیک بود، هزار تا سوال کردی که: “چه جور؟” یکبار نپرسیدی: “چرا؟”.

 

پدر، مادر، ما متهمیم  سخنرانی دکتر علی شریعتی بود در ۲۱ آبان ماه ۱۳۵۰ که بعدها بشکل کتاب در دسترس عموم قرار گرفت.

دکتر علی شریعتی در ۵ اسفند ماه ۱۳۵۰ بدست عوامل و مزدوران ساواک بشهادت و در دمشق سوریه بخاک سپرده شده است.

مدت زمان این سخنرانی یک ساعت و چهل و سه دقیقه است.

این سخنرانى در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۵۰ برابر با ۲۳ رمضان ۱۳۹۱ در حسینیه ارشاد ایراد گردیده است.

http://s8.picofile.com/file/8312179284/pedar_madar_ma_motahamimshariati.mp3.html