25 مه 20 ، ساعت 03:57
خوزستانی ها به خرد جمعی فکر کنند
کد خبر : 1380304 | در تاريخ : می 4, 2020 | ساعت : 4:11 ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

در نقشه جغرافیا ؛ خوزستان یکی از پر آب ترین استان هاست. اما همین استان در سال های کم آبی دچار بیشترین خسارت ها شد.

قصه ی بی آبی برای اهالی خوزستان قابل پذیرش نبوده و نیست چرا که در منتها الیه حوزه ی آبگیر زاگرس قرار دارند اما واقعیت امر آن است که زاگرس در چند سال گذشته ؛ ذخیره ی برف و به تبع آن آب خود را از دست داد و اگر بارش های خوب زمستان ۹۷ و ۹۸ نبود معلوم نبود امروز من و شما در چه حالی بودیم.

قصه ی تلخ برداشت آب از سر منشاء های کارون همیشه پر آب ؛ می رفت تا به جنگی تمام عیار بین مسوولان سیاسی چند استان همجوار با خوزستان بویژه اصفهان تبدیل شود که خدا را شکر با پا در میانی خداوند رحمان و بارش نزولات آسمانی قدری از تنش ها کاسته شد!

در این که تصمیمات کلان در کشور ما حاصل چانه زنی و ارتباطات چند وجهی است شک و شبهه ای نداریم و باز؛ در اینکه متولیان استان خوزستان در این مهم کارایی مناسبی نداشته و ندارند نیز تردیدی نداریم چرا که اگر غیر از این می بود حال امروزمان در بسیاری امور مهم و حیاتی همچون اشتغال و کار آفرینی و سرمایه گذاری و … اینگونه نبود.

سازمان آب و فاضلاب خوزستان یکی از نهادهای خدماتی – مهندسی است که چه در خشکسالی و چه ترسالی همواره در تیررس انواع انتقادات بوده و هست.

این سازمان طی سال هایی که تمام کشوردرگیر کاهش نزولات آسمانی بود مورد شماتت جدی کنشگران و البته عامه مردم بود که چرا کیفیت آب استان بویژه مناطق جنوبی تر نامطلوب است.

با بررسی آن سال ها در می یابیم که دی بی رودخانه های استان مخصوصا کارون و به تبع آن میزان آب ذخیره در پشت سدها بقدری با مشکل روبرو بود که در فصل تابستان آب ناچیزی در پشت سدها می ماند.

نفوذ آب دریای خلیج فارس در آن سال ها ؛ اهواز را نیز تحت تاثیر خود قرار می داد و موجب شور شدن آب کارون و حتی در بالا دست تر می شد.این اتفاقات در مناطقی مثل آبادان ؛ خرمشهر؛ شادگان و هندیجان ابعاد فاجعه بارتری داشت.

آب و فاضلاب خوزستان بعنوان مصرف کننده و نه تامین کننده ی آب شرب بیشترین خسارات را در آن سال ها متحمل شد چرا که پمپ ها و تاسیسات تصفیه ی آب برای آب شور و بی کیفیت طراحی نشده اند.

انتقال آب از سد گتوند به سوی تاسیسات آب آبفای خوزستان در قالب طرح انتقال غدیر آن هم با لوله هزینه های هنگفتی داشت که به هر تقدیر انجام شد ولی با شکستگی های عامدانه در طول مسیر ؛ مشکلات بعدی و مستمری برای تاسیسات و نیز مردم شهرهای یاد شده بوجود می آورد.

از سویی دیگر ؛ فرسودگی شبکه ی فاضلاب استان و محدودیت های بودجه و اعتبارات استانی و ملی باعث شد تا متولیان حوزه ی تامین آب و نیز مسوولان مدیریت آبرسانی و دفع فاضلاب استان را با بحران های تشدید شده ای روبرو سازد.

کیفیت پایین آب استان در سال های خشکسالی موجب شد تا مردم اقدام به هزینه کردهای شخصی در تامین آب شیرین کن های خانگی نمایند و همین امر از نظر روانی ؛ بی اعتمادی و در نهایت ؛ بی توجهی به پرداخت آب بهای مصرفی را رقم زند. موضوعی که درآمدهای این سازمان را بشدت کاهش داد تا بدین وسیله بحران بی پولی و ناتوانی در ارائه خدمات به مردم ؛ ابعاد تازه تری یابد.

متاسفانه چندی است که برخی کنشگران هم استانی سیبل مقابل را اشتباهی هدف گرفته اند و با انتقادات بعضا نا بحق آدرس غلط به خوانندگان خود می دهند و بگونه ای می نویسند که گویی ؛ سازمان آب و فاضلاب خوزستان باعث و بانی اصلی مشکلات و معضلات موجود است.

باید اذعان داریم که مدیریت فعلی سازمان آب و فاضلاب استان خوزستان ؛ چابک است و سرشار از فعل خواستن ؛ و از مجموع تلاش های ایشان و همکارانشان در ادارات آبفای شهرستان ها بخوبی پی به خدمات ارزنده – در عین کمبودهای ریشه ای- می بریم.

شخص مدیریت عامل این سازمان ؛ فردی کوشاست و بی انصافی است اگر بدون در نظر گرفتن واقعیات بخواهیم خدمات این سازمان را تخطئه نماییم.

اهل قلم و صاحبان رسانه های خوزستان را به خرد جمعی و ریشه یابی و ژرف نگری دعوت می کنیم تا با بررسی و تدقیق در علل وضع موجود ؛ مردم را آگاه کرده و غیر عامدانه زبان آن سوی مرزهای استان نشوند.