۳۱ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۲:۲۶
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  965
 • بازدید دیروز :

  2875
 • بازدید این هفته :

  32100
 • رتبه الکسا :

  27034
ImageWeek
خصوصی‌سازی‌ امسال به پایان نمی‌رسد
کد خبر : 6805۲۹ | در تاريخ : خرداد ۲۹, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۴۹ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی‌ در سخنانی انتقادی بار دیگر از وجود موانع قانونی و مقاومت‌های بزرگ بر سر راه خصوصی‌سازی‌ خبر داد و پیش‌بینی کرد:خصوصی‌سازی‌ امسال به پایان نرسد.

در شرایطی که امسال براساس قانون باید واگذاری شرکت‌های دولتی به پایان برسد اما به‌نظر می‌رسد نه فقط مقاومت مدیران دولتی، بلکه اجرای برخی از مقررات قانونی مانند آزادسازی قیمت‌گذاری برق و گاز، سد راه واگذاری بسیاری از شرکت‌های دولتی شده است. همه اینها در شرایطی است که در طول چند سال گذشته لابی گسترده‌ای برای خروج بسیاری از شرکت‌های دولتی از فهرست اصل۴۴ آغاز شده و براساس آن تعداد قابل توجهی از شرکت‌های مهم از این فهرست خارج شدند. حال مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی‌ تأکید می‌کند حدود ۱۰۰شرکت براساس وجود این قوانین قابل واگذاری نیستند.

ipo 03_5997

امسال هیأت واگذاری فهرست ۲۱۱شرکت دولتی را برای واگذاری به بخش خصوصی اعلام کرد، در این فهرست نام شرکت‌های مهمی چون نیروگاه‌ها، شرکت‌های توزیع برق، هواپیمایی کیش، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، بانک رفاه کارگران، دخانیات ایران، نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، جایگاه‌های سوخت‌های، ۵شرکت از شرکت‌های زیر‌مجموعه صداو‌سیما، پالایش نفت امام خمینی (شازند اراک)، آبادان، کرمانشاه، خوزستان، پتروشیمی تبریز، دماوند، دهلران، فیروزآباد، هگمتانه، ابن‌سینا همدان، شرکت‌های گاز استانی و ۳۶شرکت زیر‌مجموعه شرکت‌ملی‌گاز و ۱۵نیروگاه برق حرارتی حضور دارند که ارزش آنها بیش از ۸۰هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود اما مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی‌ صراحتا تأکید کرد: مزایده ۱۰۰شرکت به‌علت مشخص نبودن قیمت تکلیفی برق و گاز قابل برگزاری نیست.

اشاره او مشخصا به قوانینی است که براساس آن باید قیمت برق و گاز آزاد شود اما این کار با گذشت سال‌ها هنوز عملی نشده است. کارشناسان سال‌هاست در رسانه‌ها می‌نویسند:آزاد نشدن قیمت حامل‌های انرژی سالانه میلیارد‌ها تومان رانت را به جیب عده‌ای خاص واریز می‌کند اما سیاست سرکوب قیمت‌ها از سوی دولت یازدهم هم ادامه پیدا کرد و همچنان ادامه دارد. هفته قبل هم اعضای اتاق بازرگانی تهران با ارسال نامه‌ای به ریاست‌جمهوری از اعمال سیاست کنترل قیمت ارز به‌شدت انتقاد کردند و آن را در جهت منافع عده‌ای خاص دانستند.

 • چالش شرکت‌های برق و گاز

میر علی اشرف پوری حسینی گفت: در وزارتخانه‌های مختلف حجم واگذاری‌ها زیاد است اما در حوزه‌های وزارت نیرو و نفت یکی از چالش‌های قدیمی ما قیمت تکلیفی برق و گاز است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ افزود: در ۲سال و نیم گذشته حریف این مشکل نشدیم بنابراین فعلا شرکت‌های توزیع برق و گاز قابل واگذاری نیستند. پوری‌حسینی گفت:‌ پیش‌بینی می‌کنیم واگذاری‌ها امسال هم به پایان نرسد، زیرا به پیش‌نیاز‌هایی برای موفقیت در واگذاری‌ها نیاز داریم که هنوز کامل نشده است. او افزود:تا پایان امسال تلاش خواهیم کرد از ۴۷۳مزایده به جز ۱۰۰مزایده که به‌علت مشخص نبودن قیمت تکلیفی برق و گاز نمی‌توانیم آن را برگزار کنیم بقیه را قیمت‌گذاری و مزایده آن را برگزار کنیم.

 • آسیب‌شناسی مزایده‌های قبلی

او با بیان اینکه مزایده‌های قبلی را آسیب‌شناسی کردیم، افزود: ‌در ۵سال گذشته یعنی از سال‌۹۰ تا پایان سال‌۹۴ برای ۴۷۰شرکت، مزایده برگزار کردیم اما متأسفانه مزایده‌های خارج از بورس از نظر حجم ریالی حدود ۱۴تا ۱۵درصد موفقیت‌آمیز بود. پوری حسینی با تأکید بر اینکه تا این آسیب را برطرف نکنیم تکرار مزایده حاصلی ندارد، گفت:‌ در ۲سال گذشته تلاش کردیم در خصوصی‌سازی‌ پیشرفت داشته باشیم اما همراهی‌های لازم با ما انجام نمی‌شود.

 • مقاومت‌ها در برابر خصوصی‌سازی‌

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی‌ گفت:کسانی که نمی‌خواهند خصوصی‌سازی‌ و واگذاری‌ها اتفاق بیفتد از هر استنباط و استدلالی برای مقاومت و مقابله با آن استفاده می‌کنند. او گفت: متأسفانه تصویر بدی از خصوصی‌سازی‌ ترسیم می‌شود و مردم را از خصوصی‌سازی‌ می‌ترسانند و در برخی مواقع افرادی که این کار را می‌کنند، منافعی دارند. پوری‌حسینی با بیان اینکه باید در زمینه خصوصی‌سازی‌ اطلاع‌رسانی و فضاسازی مناسب انجام شود، افزود: خصوصی‌سازی‌ برای اقتصاد ایران درمان و یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی و سبک کردن دولت است. او گفت:‌ از انتقادها استقبال می‌کنیم اما نباید انتقاد‌ها به هوکردن تبدیل شود. همچنین باید اراده قوی در مجلس شورای اسلامی و دولت برای تداوم خصوصی‌سازی‌ باشد.

 • چه تعداد شرکت دولتی واگذار شده‌؛ چقدر باقیمانده

رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ در مورد شرکت‌های قابل واگذاری گفت: در ۱۵سال گذشته ۱۴۲هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در قالب برنامه خصوصی‌سازی‌ واگذار شده که سهم دولت یازدهم از این مقدار ۳۹هزار میلیارد تومان بوده است. پوری‌حسینی افزود: از هزار و ۱۱۱شرکتی که در ۱۵سال گذشته در فهرست واگذاری‌ها قرار گرفته‌اند ۷۱درصد آنها یا کاملا واگذار شده یا منحل یا ادغام یا ورشکسته شدند یا از فهرست خصوصی‌سازی‌ خارج شده‌اند. او ادامه داد: ۱۱درصد از ۲۹درصد باقیمانده هم امسال به‌علت آماده نبودن شرایط در فهرست واگذاری‌ها قرار ندارند و ۱۸درصد بقیه شامل ۲۱۱شرکت در فهرست واگذاری قرار گرفته‌اند.

به گزارش همشهری، سخنان پوری‌حسینی به‌معنای این است که امسال که سال آخر خصوصی‌سازی‌ است هنوز ۳۲۳شرکت باقی‌مانده‌اند که باید خصوصی شوند اما از این تعداد۲۱۱شرکت براساس رأی هیأت عالی واگذاری در فهرست واگذاری قرار گرفته‌اند و نام ۱۲۲شرکت هم اصلا در فهرست نیامده است.

 • نحوه قیمت‌گذاری شرکت‌ها

پوری‌حسینی گفت: از ۷۸هزار میلیارد تومان سهامی که قیمت پایه را برای آن تصویب و مزایده برگزار کردیم ۷۰هزار میلیارد تومان را براساس ارزش خالص دارایی، قیمت‌گذاری کردیم. او افزود: فقط ۱۳درصد در این بخش موفق بودیم و اگر می‌خواهیم درصد موفقیت را افزایش دهیم باید روش قیمت‌گذاری را اصلاح کنیم.

 • دانه‌درشت‌ها

رئیس هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی‌ با اشاره به اینکه سازمان خصوصی‌سازی‌ امسال در عمل باید ۴۷۳مزایده برگزار کند، گفت: در حوزه وزارت نفت، پتروشیمی دماوند حدود ۱۳۰۰تا ۱۴۰۰میلیارد تومان، در حوزه صنعت، معدن و تجارت مجتمع صنعتی اسفراین و آلومینای جاجرم که حدود ۷۰۰تا ۸۰۰میلیارد تومان ارزش و لوله‌گستر اسفراین که چند صدمیلیارد تومانی است در فهرست مزایده قرار دارند. پوری‌حسینی افزود:‌ در حوزه وزارت نیرو، نیروگاه‌های بسیار بزرگی ازجمله شهید رجایی قزوین که بیش از ۳هزار میلیارد تومان ارزش دارد و ۱۵نیروگاه دیگر که در مجموع ۲۰هزار میلیارد تومان ارزش دارند در فهرست واگذاری‌ها هستند. پوری‌حسینی ادامه داد: در وزارت جهادکشاورزی هم شرکت‌های بزرگی ازجمله خدماتی، ‌حمایتی و کشت و صنعت مغان و سفید‌رود و پرورش کرم ابریشم در این فهرست قرار دارند.