۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1580
 • بازدید دیروز :

  2960
 • بازدید این هفته :

  32385
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
حسین حمیدپور چگونه شهردار آبادان شد؟
کد خبر : 11654۲۲ | در تاريخ : شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ | ساعت : ۵:۲۸ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

شورای شهر آبادان طی پنج جلسه ی چند ساعته و حضور ۱۵ کاندیدای خودمعرف و دیگر معرف و نیز برخی دعوت شده ؛ بالاخره نام حسین حمیدپور بعنوان شهردار آبادان با ۸ رای موافق و یک رای مخالف و شاید هم سفید و یا اصلا رای نداده! معرفی کرد.

این که حمیدپور چگونه بعنوان شهردار آبادان انتخاب شد موضوعی است که مورد توجه ی این یادداشت می باشد.

اول اینکه حمید پور کارمند ارشد سازمان منطقه آزاد اروند است بنابراین از آنجا که ورود به سازمان منطقه آزاد اروند مستلزم داشتن روابط خاصی است پس ایشان را باید ” خاص” قلمداد کرد.

حسین حمیدپور الان مدیر خدمات شهری و روستایی در محدوده ی منطقه آزاد اروند است. مدیریتی که موظف به ارائه خدمات شهری به شهروندان اروندی بوده که اظهار نظر در این باره را بر عهده ی شما خوانندگان می گذاریم.

حمیدپور دارای مدرک تحصیلی لیسانس مهندسی عمران و فوق لیسانس مهندسی ساخت است و از سال ۱۳۸۴ تابحال در منطقه آزاد اروند دارای پست های متعددی بوده است. ورود ایشان به سازمان منطقه آزاد اروند در زمان مدیریت مرتضی ممویی بعنوان مدیر عامل و آقایان عبدالله کعبی ؛ محمدسعید انصاری و جواد سعدون زاده هم بعنوان سه نماینده ی آبادان در مجلس شورای اسلامی بود که از آن بین عبدالله کعبی هم اکنون قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند است.

حمیدپور در روزی که برای معرفی برنامه های خود به صحن شورا رفت چه قول هایی داده بود؟ ما این قول ها را که بنام برنامه ی کاری مطرح کرده بود در زیر تیتر می کنیم:

۱-فعال سازی معاونت برنامه ریزی در شهرداری

۲-لزوم برنامه ریزی در سه سطح کوتاه مدت و میان مدت و دراز مدت

۳- برنامه ریزی برای ساختار شهرداری الکترونیک با هدف جلوگیری از تخلفات و فساد درون سازمانی

۴-نور پردازی و جانمایی آب نما در پارک ها و نیز زیباسازی معابر

۵-محصور کردن زمین های مخروبه با هدف جلوگیری از بین رفتن منظر شهری

۶-تقویت ناوگان آتش نشانی اعم از تجهیزات و نیروی انسانی

۷-انجام مانورهای آتش نشانی با هدف سنجش توانمندی و آمادگی نیروها

۸- ارتقای کیفی خدمات نیروهای سازمانی شهرداری

۹-استفاده از ظرفیت سازمان منطقه آزاد برای دعوت از سرمایه گذاران

۱۰-ایجاد درآمدهای پایدار

۱۱-بهبود کیفیت معابر شهری اعم از زیر ساختی و آسفالت

۱۲- ساماندهی هسته مرکزی شهر آبادان

۱۳- پلاک گذاری و تابلوگذاری خیابان های اصلی و فرعی

۱۴-برنامه ریزی برای استفاده بهینه از ظرفیت رودخانه ها

۱۵-برگزاری جنگ های شادی و مسابقات ورزشی به جهت ایجاد نشاط اجتماعی در میان مردم

این موارد را ایشان در مدت ۳۵ دقیقه در صحن شورا مطرح کرد. اما سوالات اعضای شورای شهر از ایشان هم در زیر می آوریم تا بیشتر در جریان نوع عکس العمل اعضای شورای شهر در مواجهه با برنامه های حسین حمیدپور قرار بگیرید.

*عبدالله کعبی که همکار ایشان در سازمان منطقه آزاد اروند هم هست سوالات زیر را عنوان کرد:

۱-با توجه به منابع مالی ضعیف شهرداری رفع گره های ترافیکی و حمل و نقل را چگونه انجام خواهید داد؟

۲-انگیزه شما برای شهردار شدن چیست؟ (با توجه به پست کنونی شما که اشراف به شهرداری های حاضر در منطقه دارید)

۳-برنامه شما برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی چیست و چقدر در  این خصوص موفق خواهید بود؟

 

*کریم پوردریس دو سوال پرسید:

۱-برنامه های شما در بحث ساحل و برنامه های تفریحی و آبی چیست؟

۲-برای پل کابلی امام رضا چه برنامه ای دارید؟

جواب حمیدپور: این پل استاندارد نیست و باید امکان سنجی شود که آیا قابل اصلاح هست یا نه.

 

*سید شریف موسوی فقط یک سوال پرسید:

۱-چه برنامه ای برای ماندگاری پروژه ها و بهبود کیفیت آسفالت و دیگر موضوعات شهری دارید؟

و جواب حمیدپور:

باید یک سیستم نظارتی دقیق در معاونت فنی از مهندسین کاربلد و باتجربه شهرداری ایجاد شود.

 

*حسن کمری رییس شورا هم  سوالات زیر را طرح کرد:

۱-با توجه به وضعیت کنونی شهرداری آیا برنامه عملیاتی دقیق برای حل مشکلات مالی شهرداری آبادان دارید و چقدر امکان پذیر هست؟

۲-شما با توجه به نظارت تان بر شهرداری های تحت پوشش منطقه چگونه نظارتی داشته اید؟

۳-پنج اولویت اصلی شما در پرداختن به رفع مشکلات شهری چیست؟

و جواب حمیدپور و بیان پنج اولویت اصلی کاری ایشان:

الف) خدمات شهری بهتر

ب) پرداختن به معابر شهری

ج) فضای سبز و پارکها

د) نور معابر

ه) پرداختن به پروژه های بزرگ

*در آن جلسه حمید کوراوند از حمیدپور انتقاد کرد و گفت:این برنامه ای که شما در اختیار شورا قرار دادید و توزیع کردید بدون اسم و بدون توضیحی برای شوراست که از شما بعید است که شورا را اینقدر دست کم بگیرید.

و البته پاسخ حمیدپور هم در نوع خود شنیدنی بود:

من چنین قصدی نداشتم و می دانستم گرید شهرداری آبادان ۱۱ است و در خودم این توان را دیدم که برای تصدی شهرداری پا پیش گذاشته ام. این برنامه مکتوب کار خودم هست و خودم نوشته ام و به کسی نداده ام آن را بزک کند

*در ادامه ؛ سوالات آرش بهفرطرح شد:

۱- برنامه شما در خصوص پسماند؟

۲- برنامه شما برای پرداخت بدهی ۱۱۰ میلیاردی شهرداری چیست؟

*و ناصر کعبی هم بعنوان منتقد و ناراضی به حمیدپور گفت: ما انتظار بیشتری از شما برای ارائه برنامه داشتیم! یک هفته است همه اسم شما را می برند اما ناامید کننده بودید و متاسفانه انتظارات ما برآورده نشد…! پارک ۱۷ هکتاری را ماه هاست رها کرده اید.سوال من این است که اگر شخص شما شهردار شود منطقه آزاد حاضر است به شهرداری کمک کند؟ آیا این اعمال نظر و دخالت منطقه آزاد در امور شهرداری آبادان نیست!؟ اگر ما شما را انتخاب نکنیم چرا منطقه آزاد حاضر به کمک به شهر نیست! پس وظیفه ی منطقه در قبال مردم آبادان چیست؟! شهرداری ناچار است با بیمه تهاتر کند تا بدهی ش تصاعدی افزایش پیدا نکند. این شورای شهربرخلاف شورای قبلی با هیچکس زد وبند نکرده و هیچکس از قبل بعنوان شهردار انتخاب نشده است و ما در برابر مردم مسوولیم و به هیچکس وامدار نیستیم.

واکنش حمیدپور در مقابل سخنان تند ناصر کعبی: این حرف ها کاملا شایعه است و آن را رد می کنم.من شهروند اینجا هستم ودرهرجا وهر پستی که خدمت می کنم بعنوان یک شهروند ابتدا به ساکن به شهرم متعهدم.آمدن یا نیامدن من اصلا ربطی به کمک منطقه آزاد ندارد.نگاه من منطقه آزادی نیست .نگاه من شهروندی است.شهرداری آبادان با من بعنوان مدیر خدمات شهری و روستایی منطقه آزاد اروند تعامل مناسبی ندارد و ۱۰ نامه داده ام یک نامه را پاسخ نداده است! گذشته ی پارک ۱۷ هکتاری را فراموش باید کرد و آینده آن را باید دید.

در لابلای صحبت های مطرح شده در آن جلسه چند نکته وجود دارد که قابل تامل می باشند.

اول: سکوت دو نفر از اعضای شورا به نام های خلیل جنامی و فواد دریس فر در پرسش از حمیدپور است که البته به نوعی می توان اینگونه توجیه کرد که سوالی به دهنشان نرسیده و یا سوالات مورد نظرشان با دیگر اعضا تشابه داشته است. اما از آن جا که این دو نفر از جمله فعالان شورا در مباحث مختلف هستند بسختی می شود باور کرد که این دو پرسشی آماده ی طرح نداشته باشند.

دوم : اظهارات تند ناصر کعبی جای سوال دارد که ایشان در طول دوره چهارم شورا نیز هیچگاه اهل بحث و مجادله نبوده الان به یکباره چه شده که چند موضوع را با هم و یک جا مطرح می کند. موضوعاتی که ناصر کعبی مطرح می کند شامل :

 • شائبه دخالت سازمان منطقه آزاد اروند در انتخاب شهردار
 • عنوان کردن این که حمیدپور گزینه ی مورد حمایت سازمان منطقه آزاد اروند است.
 • متهم کردن شورای چهارم به زد و بندهای پشت پرده.
 • تاکید بر مستقل بودن شورای جدید.

فارغ از سخنان ناصر کعبی که شاید ریشه در دلخوری هایش از فضای سخت و تنگ بر علیه شورای قبل دارد این نکته را به ایشان و حتی خلیل جنامی و نیز با اندکی عقب گرد بیشتر به فواد دریس فر یادآوری می کنیم که از تجربیات شوراهای قبل نهایت استفاده را ببرید. فنس کشی بین خود با دیگر اعضای شورا تجربه ی تلخی است که بی شک هنوز تلخی آن را بیاد دارید.

توصیه ی بعدی ما به هر ۹ عضو محترم شورای اسلامی شهر آبادان است که تلاش نمایید روحیه ی گروهی بودن و گروه ماندن را حفظ کنید. این را بدانید که هر گلی بزنید به سر خود و مردم شهر زده اید و کسی در بین شما بدنبال یافتن کسی که سهم بیشتری در آن گل کاشتن داشته نخواهد بود.

توصیه ی دیگر ما درخصوص بالا بردن درجه ی هوشیاری شماست. عده ای برای شما هورا و کف خواهند زد. لطفا اغوا نشوید.شاید ان کسی که از شما انتقاد می کند خدمت بیشتری به شما ارائه می دهد پس جایگاه دوست و غیردوست را بخوبی درک کنید.

متاسفانه برخی اخبار جلسات داخلی شما توسط خود شما به بیرون درز پیدا می کند. خیلی هوشیار باشید گزک دست کسی ندهید و به هر کانال اجتماعی هم اعتماد نکنید.

در آخر از یکایک شما بخاطر تلاش خستگی ناپذیرتان در انتخاب شهردار منتخب خداقوت گفته و برای جناب مهندس حمیدپور هم آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.

مهرداد معماری

رسانه اجتماعی اروندپرس