۰۵ آذر ۹۷ ، ساعت ۱۱:۵۵
حرف تکراری نزنیم….
کد خبر : 13273۲۹ | در تاريخ : خرداد ۲۹, ۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۰۳ ق.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

شوری آب آبادان ؛ به سیم اخر زده و حالا دیگر نمی توان به آبی که دولت به مردم آبادان می فروشد اسم آب قابل مصرف نهاد.

حرف تکراری نزنیم ….. حرف تازه این است که دولتی ها طی ۳۰ سال گذشته مستمر به مردم آبادان دروغ گفته اند.

به همت دولت نهم و به منظور تامین آب شرب و پایدار شهرهای جنوب، مرکزی و غرب استان خوزستان (شامل آبادان، خرمشهر، اهواز، شادگان، دشت آزادگان، شوش و روستاهای مسیر…) طرح آبرسانی غدیر با اعتباری بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان در آذرماه ۱۳۸۷ برای انتقال آب از سد کرخه و دز شروع گردید که فاز اول طرح (آبرسانی آبادان و خرمشهر) در اولویت قرار گرفت.چشم انداز ۲۵ ساله طرح تامین ۲۴ مترمکعب در ثانیه برای ۷/۴ میلیون نفر در استان خوزستان بود.

عملیات اجرایی طرح در شروع بسیار خوب بود و طبق زمانبندی و وعده های مسئولین قرار بود در اوایل سال ۱۳۸۸ فاز اول طرح (آبرسانی به آبادان و خرمشهر) به بهره برداری برسد.اما به دلیل کمبود نقدینگی و مسائل دیگر پروژه کند و حتی چندین ماه متوقف گردید اعتراض مردم به شوری آب که EC آن گاهی به ۶۰۰۰ میکروموس می رسید که نه تنها غیرقابل شرب بلکه قابل استفاده برای شستشو و استحمام هم نبود و از طرفی آبیاری کشاورزی و نخیلات نیز مختل گردیده بود.

بعبارتی دیگر دولتی ها از سال ۱۳۸۷ یعنی ۱۰ سال پیش عملا وارد موضوع حل اساسی مشکل وضعیت اب آبادان و خرمشهر شده بودند اما ظاهرا ۱۰ سال زمان کمی برای خدمت به دیاری است که بیشترین سود و تامین منابع مالی کشور را بر دوش دارد.

اما واقعیت آن است که بی کیفیتی و شوری آب آبادان و خرمشهر از سال ۷۸ آغاز شد و شنیده شدن صدای مظلومیت مردم این دو شهر ؛ ۹ سال طول کشید!

حرف تکراری نزنیم…. حرف تازه این است که کشور به خورستان نیازمند است و خوزستان هم به آبادان و خرمشهری که نام منطقه آزاد اروند را به یدک می کشند!

سوال اول : از ۷۸ تا ۸۷ نمایندگان شهر اگر خواب نبوده اند پس در چه حالی بوده اند که رگ غیرتشان باد نکرده بود. نمایندگان آن سال ها و سال های بعدش تا به امروز که هنوز آبادان و خرمشهر ( نگین های ۸ سال دفاع مقدس !!!) به دلایل واهی از آب شرب و حتا مناسب استحمام محروم هستند عبارتند از :

آبادان

دوره پنجم: عبدالزهرا حویزاوی، ایرج صفاتی و عبدالله کعبی

دوره ششم: عبدالله کعبی، محمد رشیدیان، احمد میدری

دوره هفتم: محمدسعید انصاری، جواد سعدون زاده و عبدالله کعبی

دوره هشتم: عبدالله کعبی، سیدحسین دهدشتی و سید علی موسوی جرف

دوره نهم: سیدحسین دهدشتی، محمدسعید انصاری، جواد سعدون زاده

دوره دهم : عامر کعبی ؛ جلیل مختار ؛ غلامرضا شرفی

خرمشهر

دوره پنجم: مصطفی مطورزاده

دوره ششم: سمیر پورجزایری

دوره هفتم: مصطفی مطورزاده

دوره هشتم: مصطفی مطورزاده

دوره نهم: عبدالله سامری

دوره دهم : عبدالله سامری

حالا هم می گویند تا یک ماه دیگر مشکل آب شهر های آبادان و خرمشهر حل می شود.

سوال دوم : چرا فرمانداران این دو شهر آماری از حجم بودجه و اعتبار صرف شده برای تلاش های نافرجام دولت های ۷۸ تا ۹۷ ارائه نمی دهند تا سر انگشتی حساب کنیم چند برابر هزینه ی نصب آب شیرین کن های غول پیکر بیت المال را هدر داده اند؟

حرف آخر

برای استفاده از آب شور ؛ قبضی صادر نمی شود.