۰۱ آبان ۹۶ ، ساعت ۱۱:۱۲
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  1385
 • بازدید دیروز :

  2245
 • بازدید این هفته :

  39780
 • رتبه الکسا :

  35945
ImageWeek
جزئیاتی از پشت پرده حوادث اخیر پتروشیمی بوعلی
کد خبر : 7239۲۳ | در تاريخ : تیر ۲۳, ۱۳۹۵ | ساعت : ۱:۱۲ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

پتروشیمی به عنوان یکی از بخش های اصلی صنعت کشور پیشتاز ارزش افزوده در صنایع نفت و گاز است که بخش عمده ای از سرمایه های ملی و خصوصی کشور را در خود جای داده است. وقوع حوادث متعدد در این صنعت که اغلب با خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیر همراه است، این سئوال را ایجاد می کند که دلیل اصلی بروز چنین حوادثی چیست؟

۸۲۱۳۹۵۶۶-۷۰۸۴۶۹۳۷

 فعالیت صنایع پتروشیمی در ایران به طور رسمی از سال ۱۳۴۲ آغاز شد و در چهار دهه بعد از انقلاب به ویژه دهه ۷۰ این صنعت رشد روز افزونی یافت. در این بین وقوع چندین حادثه آتش سوزی در ماه ها و سال های اخیر در این واحدهای صنعتی و نیز سایر صنایع مرتبط با نفت و گاز که شاید مهم ترین آن را بتوان آتش سوزی هفته گذشته در واحد پتروشیمی بوعلی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در استان خوزستان قلمداد کرد، موجی از حساسیت و نگرانی را در رابطه با کیفیت و سطح ایمنی در این واحدها نشان می دهد.

به دیگر سخن حجم عظیم سرمایه های در گردش در صنایع پتروشیمی (حدود ۱بیلیارد و ۳۵۰میلیارد تومان) و نقش مهم آنها در اقتصاد و صنعت کشور، لزوم افزایش سطح ایمنی و امکانات اولیه در جهت مقابله با حوادث را در واحدهای پتروشیمی کشور بیش از پیش نمایان می کند.

به همین بهانه «تابناک» تلاش کرد تا وضعیت رعایت نکات ایمنی در صنایع پتروشیمی کشور را با برخی از کارکنان این واحدها و کارشناسان مورد بررسی قرار دهد. در همین رابطه چند تن از کارکنان واحدهای مختلف پتروشیمی استان خوزستان معتقد هستند، در صنایع پتروشیمی ایران رعایت نکات ایمنی نه در بخش ساخت و نه در بخش تعمیرات و نگهداری آنچنان که باید و شاید رعایت نمی شود.

برای مثال یکی از کارکنان پتروشیمی بوعلی ماهشهر که نامش نزد «تابناک» محرمانه باقی می ماند گفت: « پتروشیمی بوعلی نه مدیر تأسیسات و نه سمتی به عنوان معاون تأسیسات دارد. در حال حاضر شخصی هم که به بهانه آتش سوزی اخیر بر کنار شد،  رییس تعمیرات بود که به دلیل گذشت کمتر از یک ماه از تعمیرات اساسی شرکت و بی توجهی او و رئیس مجتمع به نشتی پمپ۸۰۰۱ مستحق برکناری بود.»

یکی دیگر از کارکنان نیز گفت: «من بیش از ۵ سال است در واحدهای پتروشیمی کار می کنم، یکی از مهم ترین مشکلات به نظر من عدم آموزش صحیح و عدم تناسب میان کار و تخصص نیروها است. بسیاری از افراد در سمت هایی قرار دارند که تخصص آن کار را ندارند.

از سوی دیگر نیز برخی از پیمانکارها و شرکت های اقماری در چرخه فعالیت برای کاهش هزینه ها تلاش می کنند برخی از کارها با کیفیت کم تر انجام دهند. آتش سوزی هنگام جوشکاری، سقوط جرثقیل و استفاده ناصحیح از محلول های شیمیایی از متداول ترین اتفاق هایی است که اگرچه بعضاً قربانی هم می گیرند ولی هیچگاه رسانه ای نمی شوند.»

با توجه به اظهارات نگران کننده برخی کارکنان که البته نگران آزادی پس از بیان نیز بودند، تلاش شد تا موضوع ایمنی در واحدهای پتروشیمی کشور با مدیر کل این بخش در شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور بررسی شود که پیگیری ها هنوز به نتیجه نرسیده است.

در همین رابطه دکتر «حسین وکیلی» اقتصاددان و کارشناس انرژی که سال ها تجربه فعالیت مدیریتی و پیمانکاری در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی داشته است به «تابناک» گفت: «اصولاً در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مبحث ایمنی یکی از مباحث اصلی است که باید در جزء جزء از اکتشاف، بهره برداری، انتقال و تولید فرآورده ها چه در بخش پالایشگاه ها که در زمینه نفت فعال هستند و چه در بخش پتروشیمی ها که در صنایع گاز فعال هستند، رعایت شود. صنعت نفت و گاز یک صنعت گسترده و حساس است که برای آن در سطوح جهانی و ملی ده ها سال است استانداردهای ایمنی به صورت قانون درآمده است و اجرای آن بر همه کارکنان این صنایع لازم است.»

وکیلی اضافه کرد: «در اینجا اگر بخواهیم به قوانین اشاره داشته باشیم بنده به واسطه سابقه کار به عنوان مدیر و پیمانکار در بخش های مختلف صنایع نفتی و گازی باید به شما بگویم ما قوانین نوشته شده بسیار کامل، دقیق و منطبق با قوانین جهانی داریم و از این لحالظ مشکلی وجود ندارد. بنابراین قوانین روی کاغذ نقص و مشکلی ندارد و اگر مشکلی هست باید آن را در بخش اجرا، نظارت و آموزش کارکنان جست و جو کرد.»

این کارشناس انرژی در ادامه با طرح چند سئوال افزود: « سئوال هایی که در این بخش مطرح است این است که آیا کارکنان واحدها در همه سطوح مسئولیت پذیر هستند؟ آیا دستگاه های نظارتی وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند؟ آیا مسئولین در انجام وظایف خود اهمال کاری نمی کنند؟

این موارد نیاز به بررسی های دقیق کارشناسی دارد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این موضوع مختص به صنایع نفت و گاز نیست ولی به دلیل حساسیت بالای فعالیت در این صنعت عملکردها و رعایت نکات ایمنی در این بخش ضروری است.»

وکیلی ادامه داد: « نکته دیگر اینکه آتش سوزی اخیر و حوادث مشابه موارد بی سابقه ای در ایران نیستند و در جهان نیز سابقه دارند و در قوانین ایرانی که بر اساس قوانین روز جهان تنظیم شده است نیز همه نکات ایمنی دیده شده است. رعایت این قوانین یک الزام است ولی اینکه چرا نقص هایی در بحث ایمنی و تأمین امکاناتی نظیر بالگرد، آمبولانس و… وجود دارد، نیاز به بررسی دقیق دارد.»

این اقتصاددان و فعال بازنشسته صنایع نفت و گاز در پایان گفت: « تأکید می کنم ما در زمینه دانش ایمنی و آشنایی با الزام های امنیتی واحدهای پتروشیمی هیچ کمبودی نداریم ولی شاید آتش سوزی پتروشیمی بوعلی یک بهانه خوبی باشد برای اینکه یک گروه حقیقت یاب این موضوع را پیگیری کند که چرا با وجود داشتن دانش ایمنی در رعایت آنها مشکل وجود دارد.»

بر اساس آنچه آمد باید گفت، وجود حجم عظیمی از سرمایه ملی و خصوصی در واحدهای پتروشیمی و جایگاه ویژه این صنعت در اقتصاد کشور همچنین حساسیت بالای فعالیت در این حوزه به دلیل ضریب بالای وقوع حوادث رعایت نکات ایمنی در همه ابعاد ضروری است.

با وجود این نکته که دانش تخصصی کشور در رابطه با شناخت ابعاد مختلف واحدهای پتروشیمی و نکات ایمنی در سطح استانداردهای جهانی است، بنابراین لزوم ریشه یابی چرایی عدم رعایت این نکات و به عبارتی کم کاری ها به خوبی مشخص می شود.

تابناک