۲۹ شهریور ۹۶ ، ساعت ۰۴:۳۵
آمار سایت
 • کاربران آنلاین :

  0
 • بازدید امروز :

  2900
 • بازدید دیروز :

  4495
 • بازدید این هفته :

  35380
 • رتبه الکسا :

  29355
ImageWeek
توسعه حرفه آموزی در دستور کار منطقه آزاد اروند قرار دارد
کد خبر : 11262۱۹ | در تاريخ : تیر ۱۹, ۱۳۹۶ | ساعت : ۵:۱۹ ب.ظ
نسخه چاپی نسخه چاپی

عبدالله کعبی در نشست خبری طرح غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان منطقه آزاد اروند در سال ۹۶، در سالن اجتماعات این سازمان ضمن قدردانی از برگزار کنندگان طرح خوب و ارزشمند غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان افزود: بحث حرفه آموزی و مهارت زمانی ارزش خود را نشان می دهد که وقتی ارباب رجوعی برای کار مراجعه می کند و از وی پرسیده می شود که به چه کاری آشنا هستی،  می گوید من فارغ التحصیل دانشگاهم و متاسفانه با هیچ حرفه ای آشنایی ندارد.
وی با اشاره به اقبال عمومی از مراکز آموزش مهارتها در دهه پنجاه که زمینه ساز ورود بسیاری از افراد جویای کار به بازار کار می شد، اظهار کرد: خوشبختانه با نگاهی به مراکز فعلی آموزشی دایر شده به ویژه مراکز فنی و حرفه ای در می یابیم که این مراکز کارهای ارزشمندی را در شهرهای آبادان و خرمشهر به انجام رسانده اند.
وی تصریح کرد: پیش از جنگ تحمیلی آموزشگاهی به نام «تکنیکال اسکول» وجود داشت که شرکت نفت آن را برای آموزش نیروهای مورد نیاز پالایشگاه و متناسب با مهارت های لازم در این مرکز صنعتی به صورت آموزش جوانان در رده دبیرستان  راه اندازی کرده بود.
وی یادآور شد: در آن زمان که صنعت در آبادان شروع به کار کرد در هیچ کجای ایران هنوز صنعت به شکل امروز پا نگرفته بود و به این ترتیب می توان گفت که صنعت نوین در ایران از آبادان و با تاسیس و شروع به کار پالایشگاه آغاز شد.
قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند گفت: خوشبختانه پس از دفاع مقدس این مهم به واحدهای فنی و حرفه ای آبادان و خرمشهر واگذار شد که انصافا  به خوبی عمل و تلاش کرده و اهتمام داشته اند.
کعبی افزود: در جلسه ای که سال گذشته با حضور اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد، زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و نعمت زاده معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد داشتیم، موضوع آموزش فنی و حرفه ای به طور جدی مورد تاکید قرار گرفت ضمن آنکه نیروهای مورد نیاز صنایع نیز در شهرهای آبادان و خرمشهر آموزش دیده و معرفی شوند.
وی اظهار کرد: سال گذشته ۶۰۰  دانش آموز مهارت های فنی و حرفه ای را در قالب طرح اوقات فراغت فرا گرفتند که علاوه بر افزایش حجم مراجعات برای شرکت در این طرح، صاحبان آموزشگاه های خصوصی نیز آمادگی خود را برای انجام هرگونه همکاری با منطقه آزاد اروند در بحث حرفه آموزی اعلام کردند و لذا امسال از وجود این آموزشگاه ها به ویژه در اروندکنار، چوئبده و مینوشهر بهره بردیم.
وی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی کار ارزشمندی رقم خورد و به طور قطع ایرادات و نواقصی   دارد اما به هر حال کار را آغاز کرده ایم و تلاش خواهیم کرد تا هر سال با رفع ایرادات و اشکالات، مهارت ها و آموزش های بهتر و بیشتری را به دانش آموزان و دانشجویان ارائه کنیم.
قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند گفت: به طور قطع در کنار تلاش های صورت گرفته در این زمینه و استقبال خوبی که از آموزش ها  انجام  شده است امیدواریم این فرآیند در سال های آتی  همچنان ادامه خواهد داشت  و لازم است  به شکل مناسب و درستی به اطلاع شهروندان منطقه آزاد اروند برسد که بخش عمده این فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را اصحاب رسانه عهده دار خواهند بود.
کعبی ضمن قدردانی از اصحاب رسانه به خاطر همکاری با منطقه آزاد اروند، گریزی هم به موضوع برنامه «جریان» که از شبکه سه سیما و با دعوت از مدیران عامل مناطق آزاد اروند و چابهار پخش شد، زد و افزود: انتظار می رفت که مسئولان صدا و سیما همانگونه که حق پرسشگری، روشنگری و شفاف سازی دارند قدری هم به مدیران اجازه دفاع از آنچه در مورد حوزه فعالیتشان گفته می شود را بدهند، تا عدالت به درستی برقرار شود.
وی اظهار کرد: ادعایی نداریم که تمام کارهایی که انجام می دهیم بدون عیب، نقص و اشکال است اما به هر حال داریم کار می کنیم و بایستی اقدامات و کارها اجرایی شود تا ایرادات و اشکالات مشخص و رفع شود چرا که در غیر این صورت کاری از پیش نمی رود.
وی تصریح کرد: نیت ما کار کردن در شهرهای آبادان و خرمشهر، خدمت به مردم و ارتقاء سطح معیشت آنان در تمامی حوزه ها اعم از اقتصادی، فرهنگی و آموزشی و غیره است.
به گفته قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان که توسط معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد در بحث آموزشی در حال انجام است، احساس وظیفه ایست که مسئولان این سازمان دارند و هیچ منتی بر هیچ کس نیست.
کعبی با بیان اینکه وظیفه ما ایجاد زیرساخ ها اعم از درمان، آموزش و پرورش، بهداشت، فنی و حرفه ای، اصلاح عبور و مرور خیابانها و غیره است، گفت: زمانی پروازهای انجام شده از فرودگاه آبادان با هر پدیده جوی لغو می شد اما امروز می بینیم با توجه به امکاناتی که سازمان منطقه آزاد اروند برای این فرودگاه مهیا کرده ابطال پرواز به حداقل ممکن رسیده است.
وی افزود: امکانات  جدید و مدرن ارائه شده در فرودگاه آبادان در حدیست که شاید در بسیاری از شهرهای کشور و حتی اهواز که مرکز استان  محسوب می شود  نباشد و تمامی اقدامات انجام شده و یا آنچه طبق برنامه قرار است به انجام برسد به منظور رفاه حال شهروندان آبادان و خرمشهر است.
وی اظهارکرد: در بحث آموزش فنی و حرفه ای تمامی مجموعه ها اعم از دولت، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، مدیرعامل و هیئت مدیره و معاونت فرهنگی و مدیر آموزش سازمان منطقه آزاد اروند اهتمامشان به ارائه مطلوب آموزش ها به نوجوانان و جوانان است و اگر هم اشکالی بود قابل رفع خواهد بود تا خدمات خوبی ارائه شود.
وی با یادآوری اینکه آموزش و پرورش به عنوان خانه دوم دانش آموزان نقش مهمی را در تربیت و آموزش آنان عهده دار است، تصریح کرد: لازم است تعامل و همکاری فی مابین آموزش و پرورش  سازمان منطقه آزاد اروند دستاوردی درخشان برای دانش آموزان داشته باشد، در بخش فنی و حرفه ای نیز تمام تلاشمان آنست که براساس آنچه در توانمان است در جهت بهبود شرایط و فراهم سازی زمینه آموزش مهارت های فنی و حرفه ای اقدام کنیم.
وی در پایان یادآور شد:  در سازمان منطقه آزاد اروند بیش از ۸۰ درصد اعتبارات به بخش عمرانی اختصاص داده می شود تا با این اعتبارات بتوانیم منطقه مان را بسازیم و احیا کنیم.